Babinet.cz  /  Magazín  /  Volný čas  /  Tak nám ho konečně pustili!

Tak nám ho konečně pustili!

Redakce Babinet

Tak už je to tady, spravedlnost zvítězila. Kulinský je na svobodě. Konečně, mohou si vydechnout všechny dívky a ženy které ho tak vehementně bránily a muži, kteří v něm viděli oběť všech hysterek. Když před více než sto lety léčil Freud svoje první pacientky, byly mezi nimi také „hysterky“. Freudovi připadalo jejich chování a prožívání natolik chorobné, že podle nich vyvinul speciální metodu, kterou se dodnes úspěšně léčí nejen ony, ale zástupy nešťastných žen a mužů. Navzdory různým symptomům měly Freudovi pacientky něco společného, něco co jej samotného zpočátku šokovalo. Všechny si totiž během terapie „vzpomněly“, že byly ve dětství sexuálně zneužité. Tuto senzaci do té doby nikdo neodhalil a Freud k ní měl také zpočátku zábrany.

Mezi zneužívajícími měli být tatínkové, kteří byli jeho dobří známí a vesměs velmi vážené a důvěryhodné osoby. Navzdory tomu se svým pacientkám odhodlal věřit. Svoje objevy prezentoval vídeňské lékařské společnosti, která je však po bouřlivé debatě odmítla. Později Freud svoje názory pozměnil v tom smyslu, že zneužití těchto žen nepovažoval za reálné, ale za produkt jejich nevědomého přání a fantazie. Ačkoli tento názor byl opodstatněný v jiných souvislostech, dospělým ženám, které byly v dětství opravdu zneužívány, udělal medvědí službu. Málokdo pak totiž věřil nejen jejich vzpomínkám, ale i dětem, které se o zneužívání rozhodly někomu svěřit.

Nevím, jak dalece jsou známi Freudovy názory české populaci, ale rozhodně se většina populace podle nich řídí. Desítky dívek, které popisují že je pan sbormistr znásilnil, či „jen“ osahával, jsou zřejmě pro velkou část veřejnosti a mnohé umělce podepisující se za petici za jeho propuštění zřejmě také jen hysterky, bezhlavě zamilované a odmítnuté svým tatínkovským idolem. Vzácným jevem je v této souvislosti postoj mnoha rodičů sboru, kteří také bojují za velkého umělce a své děti neváhají dál demonstrativně posílat do sboru. Jsou si prý jisti, že k ničemu nedocházelo. Nebudou své děti okrádat o tak velkou uměleckou zkušenost, a možná nejen uměleckou.

A tak se poctivé, nehysterické české matky a otcové dočkali. Utěšitel jejich dětí je znovu na scéně! Psychoanalytikové se mají na co těšit.

Pepuš

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip