Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Umíte vybavit cestovní lékárničku? 1.díl

Umíte vybavit cestovní lékárničku? 1.díl

MUDr. Vendula Papíková

Nastaly prázdniny a s nimi období dovolených plných výletů, zájezdů či dokonce expedicí. V atmosféře těšení na nové zážitky a neznámé kraje je dobré nezapomínat, že své zdraví si vždy vezeme s sebou a že o ně budeme muset i na dovolené pečovat. Vyplatí se mít s sebou léky, které pomohou zahnat bolest, zahojit spálená záda či odřené koleno, dát do pořádku zažívání nebo zmírnit nevítanou chřipku.

Jaké léky je dobré mít s sebou na cestách?

Na prvním místě si zabalte dostatečné množství léků, které trvale nebo příležitostně užíváte. Další obsah své cestovní lékárničky přizpůsobte podmínkám, v nichž budete pobývat (země, délka pobytu, způsob cestování, dostupnost zdravotnické pomoci) a počtu osob, pro které je lékárnička určena.

V případě, že trpíte nevolností při jízdě dopravními prostředky, vezměte si před cestou léky proti kinetóze, např. Kinedryl (1 tableta hodinu před odjezdem). Je možné použít také žvýkačku Travel-Gum (žvýká se po dobu 10 minut půl hodiny před cestou). Vybraný lék si zabalte v přiměřeném množství také do své lékárničky.

Ať už se chystáte kamkoliv, určitě byste s sebou měli mít léky proti bolesti a teplotě, např. Paralen, Acylpyrin / Aspirin nebo Ataralgin. Pokud občas trpíte křečovitými bolestmi žlučového nebo ledvinového původu, měli byste si přibalit některý z přípravků ze skupiny spasmolytik, např. Algifen(vázaný na předpis, dále jen Rp). Bolesti zad můžete zvládnout pomocí Brufenu, Ibuprofenu nebo Voltarenu ActiGo Extra.

Nepostradatelnou součástí kvalitní lékárničky cestovatele jsou léky proti průjmům a zažívacím potížím (živočišné uhlí, např. Carbotox nebo Carbosorb, dále Hylak forte (Rp) nebo Smecta, Endiaron nebo Ercefuryl (Rp), Imodium). Tyto léky nasazujte postupně v uvedeném pořadí, k Imodiu byste měli přikročit až v případě, že předchozí možnosti vám neulevily. Při zácpě pomůže Regulax nebo Laxygal. Velmi praktický přípravek na cesty je také Lepicol v sáčcích (1 balení při doporučeném dávkování vydrží 4 dny). Jedná se o směs vlákniny a tzv. přátelských bakterií, které pomáhají udržet správnou funkci tenkého i tlustého střeva. Lepicol tak je vhodnou prevencí zažívacích obtíží spojených s cestováním, a to jak ve smyslu průjmových onemocnění, tak i zácpy. (Přípravek je vhodné vyzkoušet již před cestou a užívat jej pravidelně).

Další významnou lékovou skupinou užitečnou na cestách jsou přípravky proti alergiím, např. Fenistil v kapkách(Rp), Fenistil 24 v tobolkách Zyrtec v tabletách. Při alergické rýmě (ale i při neprůchodnosti nosu v rámci běžného zánětu horních cest dýchacích) uleví Sanorin Analergin Fenistil nosní sprej nebo Vibrocil nosní sprej. Alergický zánět spojivek zklidní Livostin oční kapky. Pro případ svědivých alergických projevů na kůži (kopřivka, poštípání hmyzem apod.) je dobré mít s sebou Fenistil gel nebo Fenistil Roll-on.

Při rýmě nealergického původu je vhodnýOtrivin sprej, Nasivin nosní kapky, sprej nebo Mukoseptonex E nosní kapky. V některých situacích (např. při cestách do oblastí s těžko dostupnou lékařskou péčí) je vhodné mít s sebou také léky proti bakteriální infekci. K této volbě se však rozhodněte až po poradě s lékařem, který vám předepíše antibiotikum použitelné u více nemocí (angína, zanícená kožní rána, infekce močových cest apod.) a vybaví vás potřebnými informacemi o užívání takového léku. Pokud cestujete do oblastí s výskytem malárie, je důležité mít s sebou antimalarika a jejich užívání zahájit již před cestou. Konkrétní lék a dávkovací schéma vám doporučí váš lékař, který vám rovněž předepíše potřebný recept.

Nezapomeňte ani léky proti onemocněním, která jsou vyvolána plísněmi a houbami. Vhodný je např. Myfungar krém nebo Canesten krém, pro ženy Gyno-Pevaryl 50 nebo Gyno-Pevaryl 150 Combipack.

Proti oparům se na sluníčku chraňte např. zinkovou mastí na rty. Pro případ, že by se opar i přesto začal objevovat, neměl by ve vaší cestovní lékárničce chybět krém s virostatickým účinkem (např.: Herpesin, Zovirax nebo Vectavir).

Pro ošetření očí (např. při zánětu spojivek vzniklém na ostrém slunci) je dobré mít s sebou oční kapky Ophthalmo-Septonex. Drobná kožní poranění zahojí Septonex mast nebo Framykoin mast či zásyp (Rp). Pro případ zhmoždění měkkých tkání a kloubů by vaše lékárnička měla obsahovat např. Voltaren Emulgel, Diclofenac gel nebo Fastum gel. Na drobné popáleniny je výborný Panthenol sprej.

Individuálně je vhodné zvážit, zda by ve vaší cestovní lékárničce měly být také léky proti neklidu. Psychická nerovnováha se u některých lidí může při cestování projevit, avšak volbu léků pro tyto situace pečlivě prodiskutujte s vašim ošetřujícím lékařem. Cestujete-li napříč časovými pásmy, vezměte si s sebou léky na spaní, např. Rohypnol(Rp). Ženy musí pamatovat na antikoncepční pilulky.

Cestování s sebou nese také změny a nepravidelnosti ve stravování a s tím spojené zdravotní obtíže. Zvažte proto, zda si svoji lékárničku obohatíte také o přípravky proti nadýmání (např. Espumisan) a proti pálení žáhy (např. Anacid nebo Gasterin v sáčcích nebo – na cesty praktičtější – Gastrogel, Gastal, Maalox či Rennie v tabletách).

Příště si povíme o dalších věcech, které kromě léků do cestovní lékárničky patří, na co před cestováním nezapomenout a jak o lékárničku pečovat.

(Za poskytnutí obrázků Fenistil, Vectavir, Voltaren děkujeme firmě Novartis)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip