Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Alarmující fakta v dokumentu Ženy pro měny

Alarmující fakta v dokumentu Ženy pro měny

Dáša K.

V kinech právě běží celovečerní dokument mladé slovenské režisérky Eriky Hníkové Ženy pro měny. Na příběhu žen, které podstoupí téměř vše pro naplnění ideálu ženské krásy, ukazuje obrovský business, který dorazil i do České republiky a točí se kolem nadějných, ale falešných slibů a reklam na zázračné výrobky na hubnutí, krásu a na zákulisí vydávání časopisů pro ženy a plastickou estetickou chirurgii. Ve snímku se civilním způsobem seznamujeme s paní Magdou a jejími stále marnými pokusy o zhubnutí, s paní Evou, ochotnou udělat cokoli pro zlepšení svých vadnoucích vnad. Vidíme příběh s mladičké Zuzany, toužící po životě top modelky, a Karolíny utrácející poněkud nesmyslně za módu a kosmetiku...

Přitom fakta uváděná v samotném filmu jsou opravdu děsivá. Podle autorky ženy vydaly v roce 2003 za hubnoucí prostředky částku 1 927 000 000 korun, jen o trochu méně, 1 636 000 000 Kč za plastické estetické operace, z toho 450 000 za plastiku prsou, a 1 096 000 000 Kč za ženské časopisy. Také suma, kterou utratily v roce 2003 za kosmetiku, není zrovna malá - 7 832 000 000 Kč. Přednost filmu však není v těchto číslech, ale v burcujícím pohledu na odvrácenou tvář honby za ženskou krásou.

Všechny hrdinky po velkém nadšení a finančních investicích procházejí deziluzí. Psychodelická hudba ani prostředky za deseti tisíce hubnutí Magdě nepomohly, zvětšená ňadra Evy se nevejdou do krásných šatů, na které se těšila, mladá modelka Zuzana působí strojeně a nepřirozeně i vlastní matce. Pouze Karolína je spokojena se svým povrchním životem plným líbivé kosmetiky a módy a také zpěvačka Dara Rolins chválí své nové sebevědomí založené na výsledcích plastické chirurgie. A tak jako jediné rozumné hlasy nepodléhající diktátu kosmetických a módních firem se jeví mladé studentky komentující a odhalující praktiky obchodních záměrů a v neposlední řadě hlas samotné režisérky, která klade otázky svým hrdinkám a odrazuje je od některých skutků.

Film zaujme nejen dívky a ženy, ale doporučuji ho též všem mužům, aby svými neuváženými slovy a přáními své partnerky nehnaly do světa umělé krásy, ve kterém mají rozhodující slovo peníze.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip