Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Pomoc při léčbě revmatických onemocnění žen

Pomoc při léčbě revmatických onemocnění žen

Dáša

Nejednu z žen trápí potíže s revmatickými bolestmi. Přestože už nepereme ve studené vodě jako za času našich babiček, postihují ženy artritidy, úrazy pohybového aparátu a revmatická onemocnění. Jejich léčením se již sto let zabývají v jáchymovských lázních, kde se nacházejí léčebné radonové prameny. Když v 19.století horníci dobývali rudu v jáchymovském dole Svornost, vytryskl náhle ze země pramen vody. Tehdy nikdo netušil, že voda má zázračné léčivé účinky a proslaví Jáchymov po celém světě. Až počátkem 20.století lidé objevili, že podzemní důlní voda s vysokým obsahem radonu působí příznivě na léčení nejrůznějších nemocí a poranění.

Město leží na jižním svahu Krušných hor v nadmořské výšce 650 metrů. Mohutné podzemní radioaktivní prameny vyvěrají z hloubky 500 metrů, z 12. patra dolu Svornost, odkud je voda rozváděna potrubím do jednotlivých lázeňských zařízení. Říká se, že už středověcí horníci věděli, že voda v dolech dokáže mírnit revmatické bolesti. Netušili však, co je příčinou tohoto efektu.

Unikátní radonová voda, která blahodárně působí na organismus bez vedlejších účinků, se nepije, ale pacienti se v ní koupou. Spolu s další doplňující léčbou, jako je například fyzikální terapie, rehabilitace a vodoléčba pomáhají koupele především pacientům s chronickými nemocemi pohybového ústrojí, periferního nervového systému, diabetikům nebo nemocným s dnou. Mají vynikající regenerativní účinky na kondici starších lidí. Základní efekt těchto koupelí je protizánětlivý a protibolestivý. Pacientky proto po zdejších procedurách cítí výrazné ulehčení od bolesti a zároveň zlepšení hybnosti páteře a kloubů. Tyto účinky, které umožňují i omezení užívání léků, přetrvávají několik měsíců.

Za výjimečnými biologickými účinky radonu se skrývá energie alfa-záření, kterou lidské tělo během terapie absorbuje. Působení ionizačního záření v průběhu léčby radonem je vždy otázkou dávek. V případě nenádorových onemocnění jsou dostačující nízké protibolestivé a protizánětlivé dávky, které krátkodobě dráždí organismus a stimulují buňky a orgány.

Úlevu od bolesti a zlepšení zdravotního stavu mohou očekávat především pacientky s nemocemi pohybového ústrojí. Jedná se především o tyto choroby:

·všechna zánětlivá revmatická onemocnění, např.revmatoidní artritida a Bechtěrevova nemoc (při léčbě této choroby je dosahováno celosvětově nejlepších výsledků)degenerativní onemocnění kloubů a páteře

·záněty periferního nervového systému

·různé formy revmatismu měkkých tkání

·stavy po operacích páteře a kloubů (včetně endoprotéz)

·stavy po úrazech pohybového aparátu

·některá metabolická onemocnění (kloubní a nervové komplikace při onemocnění cukrovkou, dnou atd.)

Radonová terapie přináší také zlepšení pohyblivosti u seniorek.

Pro koho je radonová léčba nevhodná

pacientky s akutním infekčním onemocněním

těhotné ženy

děti do 18 let

pacientky po operaci či léčbě nádorového onemocnění v období prvního roku

Bezpečnost radonové terapie

Množství radonového záření, které lidské tělo vstřebá během třítýdenní léčebné kúry v Jáchymově, přibližně odpovídá množství záření jednoho rentgenového snímku. Radonové koupele nepředstavují pro pacientky žádné riziko. Více se můžete dozvědět na adrese www.laznejachymov.cz

(Zpracováno podle informací Prim. MUDr. Věry Krupkové a MUDr. Eduarda Bláhy)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip