Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Břišní tanec s hadem

Břišní tanec s hadem

Ing. Lenka Ullrichová

Had dodá notnou dávku dramatičnosti do vašeho vystoupení. Přeci jen je had – a v Čechách zvlášť – stále ještě neobvyklý taneční partner i v břišním tanci.

Hadi fascinují lidstvo od dávných dob a v mnohých kulturách byli uctíváni jako božstvo. V mýtech a legendách zastávají hadi důležité místo. Byly jim přinášeny různé oběti, v Indii dokonce i dnes. Některé národy loví hady na jídlo jako delikatesu, jiní je bezohledně vybíjejí pro jejich nádhernou kůži. Faraoni a královny nosili kobru na čele jejich koruny, druidové si nechávali vytetovat hady na předloktí. Symbol hada najdeme i v dnešní době - dva hadi obtočení kolem okřídlené berle jsou nerozlučně spjati s lékařstvím.

Výběr hada

Chcete-li tančit s hadem, musíte si nejdříve vybrat toho pravého. Je dost podstatný rozdíl mezi tím, máte-li doma užovku nebo několikametrového mazlíčka, vážícího desítky kilogramů. Existuje mnoho druhů hadů, lišících se barvou, velikostí, váhou, povahou a chováním. Chovat hada není jen tak, je to práce a závazek, ale jak říkají zkušení chovatelé „zážitky, které lze prožít s takovýmto zvířetem, vám tuto práci bohatě vyváží.“ Podotýkají však také, že „hadi nejsou v žádném případě kontaktní zvířata, takže bychom je neměli vyrušovat, zbytečně je chytat do ruky a podobně.“ Těžko však tančit s hadem a nedotýkat se jej, že? :-)

Nejznámější „taneční hadi“

1/ Užovka (150-250 cm)

2/ Míčová krajta (délka 120 - 150 cm) je exotický plaz původem z Afriky. Je velmi málo dráždivá a kouše zcela výjimečně. Její pasivní obrana spočívá ve stočení do pevné koule, v jejímž středu ukrývá hlavu. Odtud plyne i anglické pojmenování - Ball python. Tělo je mohutné, u větších krajt může být v nejsilnější části těla 10- 15 cm tlusté. Míčové krajty bývají různě zbarvené.

3/ Burmská krajta (nejlépe albín) je většinou krémově béžový had se zářivými zlatavo žlutými značkami. Tito hadi žijí na stromech, pro jejich život je důležitá voda. Burmské krajty jsou mohutní exotičtí hadi a mívají mírnou povahu. Burmské krajty bývají nejčastější atrakcí ve filmech, kde má hrát opravdu velký had. Tato krajta je velmi snadno ochočitelná, přesněji řečeno (protože hada dost dobře ochočit nelze) díky své přizpůsobivosti a vrozenému klidu si snadno zvykne na lidi ve svém okolí a při správném přístupu na člověka neútočí. Je nejklidnější a nejmírnější ze všech velkých hadů.

Kde vzít hada

Hada si můžete buď koupit nebo si ho můžete i půjčit – od ochotného a zodpovědného chovatele. Je ovšem nutné být vždy pojištěn – aspoň tak praví americká literatura. Asi nikdo z nás nezkoušel přijít a říci chovateli „dobrý den, půjčte mi svého 5metrového miláčka na zítřejší vystoupení“ a „dobrý den, zítra vystupuji se škrtičem, prosím pojistěte mne“ pojišťovně. Každopádně je lepší mít hada svého, protože si na něj a on na vás lépe zvyknete a vychováte si jej tak, jak si vy přejete.

Jak netančit s hadem

- Nenechávejte si hada obtočit se kolem krku nebo pasu

- Nenechávejte hada obtočit se kolem cizích lidí, ve vašem případě publika, nenechávejte jej s kýmkoli jiným bez dozoru a ani nedovolte nikomu z publika si jej „pochovat“

- Snažte se zabránit, aby kdokoli jiný než vy na hada sahal nebo se ho dotýkal.

- Nenechávejte hada volně viset, může mu to způsobit zranění.

- Nepřibližujte se k hlavě hada rukou tak, aby vaši ruku videl. To hada většinou vyleká. Uchopte hlavu zezadu nebo zespoda.

- Nedávejte hada blízko k obličeji nebo k očím.

- Netančete s hadem, když svléká kůži.

Jak tančit s hadem

- Hada nechte přehozeného přes ramena (pokud je to velký had), tak, že ocas je vždy podpírán jednou paží a druhá paže drží hlavu nebo krk.

- Během tance dávejte pozor, kde má Váš had hlavu, a držte ji dál od publika.

- Snažte se zůstat na podiu a nechodit mezi lidi

- Hadovi bude dobře, když se opře nebo částečně omotá kolem vašeho těla, ale musíte jej dobře znát!

- Nakrmte hada nejméně několik dní před vystoupením, jinak bude hladový a nervózní.

- Vykoupejte hada několik hodin před tím, než s ním budete tančit, v teplé vodě, aby se vyprázdnil do vody a nikoli na váš kostým nebo dokonce na diváky.

- Pečlivě vybírejte kostým, ve kterém budete s hadem tančit. Nenoste takový, který by mohl hada zranit. Nejvhodnější jsou vícevrstvé kostýmy s jemnými hladkými korálkovými ozdobami. Ostré kovové ozdoby, penízky apod. se mohou hadovi pod jeho vahou zaříznout do kůže, stejně tak volně visící ozdobičky mohou být atrakcí pro hada a může se do nich zamotat nebo po nich chňapat.

- Dříve než začnete s hadem tančit před cizím publikem, zkuste si nejdříve tančit před přáteli nebo jen doma před zrcadlem. Až si s hadem na sebe zvyknete, poznáte, že i on bude reagovat na vaše pocity a bude je cítit vždy, když vám bude nablízku.

- Nechte hada, ať si na vás zvykne. Nepoužívejte při tanci náhlé prudké pohyby, dokud si nebudete jistá, že to hadovi nevadí a že je na to zvyklý.

Nervózní, překvapení a mrzutí hadi (nevykoupaní, hladoví, nezvyklí na člověka apod.) se mohou svíjet, cukat, škubat sebou, zívat nebo syčet a váš tanec tím „zkazí.“ Někteří mohou i kousnout.

Když vás kousne váš had

Přes veškerou opatrnost se může stát, že vás had kousne. Mohou vám zůstat části zalomených zubů v ráně nebo může zůstat had zakousnutý do vaší ruky a může začít obtáčet vaší ruku a následně škrtit. Nesnažte se okamžitě odtrhnout jeho hlavu z rány. Zuby mohou být ještě zaseknuty a způsobilo by vám to ještě větší zranění. Stlačte ze strany čelisti k sobě a doufejte, že povolí. Nebo mu zkuste potřísnit hlavu alkoholem - steče mu na sliznice a pustí vás.

Co byste dále měla vědět o hadech

- podle zkamenělin jsou na Zemi už asi 81 miliónů let

- hadi, kteří dorůstají více jak 3 metry, podléhají vyhlášce ministerstva zemědělství, podle které musejí být registrováni a jejich chov bez této registrace je trestný

- pokud si hada pořizujete, ověřte si, jestli nepatří mezi chráněné nebo ohrožené druhy. V takovém případě vám musí prodávající vystavit osvědčení

- krajty jsou jednou z podčeledí hroznýšovitých a jsou to škrtiči

- krajty dorostou i v českých podmínkách zcela běžně do 5 metrů, v teplejších pásmech nejsou výjimečné ani sedmimetrové

- většina hadů by se měla krmit přibližně 1x za 2 týdny

- na rozdíl od ostatních zvířat, které po dosažení dospělosti přestanou růst. rostou hadi celý svůj život a růst nepřestanou

- rychlé plazení (až 6 km/h) umožňují veliké břišní štítky, které se při pohybu opírají o nerovnosti terénu

- tělo hada je velmi variabilní - dokáže se protáhnout otvorem, který je o poznání menší než je průměr hada. Jeho zploštění hlavy v horizontálním směru může být až na třetinu původní výšky, bez jakéhokoliv poškození. Takže pozor, aby vám had neutekl.

Had je obdivuhodné zvíře a zasluhuje si respekt a úctu. Nesmíme zapomínat, že had není taneční pomůckou, ale živou bytostí, se kterou si vytvoříme dlouhodobý vztah do konce jeho života. Tančit s hadem vás v Centru Orientálního Tance zatím ještě nenaučíme, ale ladné tzv. hadí paže a jiné „hadí“ pohyby jsou součástí výukových osnov.

Kontakt:

Ing.Lenka Ullrichová

Regionální ředitelka, styk s médii

Centrum Orientálního Tance

Chelčického 9, 130 00 Praha 3

Tel: 222 719 050

email: lenka.ullrichova@orientalnitanec.cz

www:

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip