Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Můj příběh s hormonální antikoncepcí

Můj příběh s hormonální antikoncepcí

Pokusím se vám popsat můj příběh s hormonální antikoncepcí (HA).

Hormonální antikoncepci jsem začala užívat v mládí a neměla jsem žádné zjevné problémy. Žádné křečové žíly, žádné přibývání na hmotnosti, napětí v prsou,prostě nic. Po cca 8 letech užívání jsem se rozhodla s partnerem mít dítě. HA jsem vysadila a bylo vše OK. Po půl roce jsem otěhotněla. Těhotenství probíhalo normálně, bez problému. Pak nastal porod. Při něm jsem málem zemřela, důvod jsem se dozvěděla až o pár let později. Ztráta vědomí, nepostupující porod, porod vakuumextraktorem, neodloučení placenty. Chtěli mi vzít i dělohu, ale můj gynekolog, který byl ještě s jednou lékařkou u mého porodu byl zásadně proti, za což mu děkuji. Dítě si vesele rostlo a já zase brala antikoncepci. Druhé dítě jsem si přála mít do 3 let, takže jsem tabletky po cca dvou letech vysadila. Jenže jsem měla nepravidelný cyklus, tak jsem dostávala injekce na vyvolání a pak Proveru (po té jsem přibrala za 3 měsíce 8 kg) a stále nepřicházel účinek ustálení menses. Tak jsem se na hormony vykašlala (po poradě s mým gynekologem) a otěhotněla jsem. Jenže v 8 týdnu nastal potrat. Lékaři řeknou jen – "Jednou se to stane každé ženě, nic se neděje…". No a po pár měsících jsem opět otěhotněla, jenže v 17. týdnu těhotenství - po krevních testech (triple test) mi byl doporučen udělat UZV (ultrazvuk) a zjistilo se, že miminko je již mrtvé. Bohužel naše zdravotní pojišťovny hradí 3 UZV za těhotenství, takže smůla, mohlo se na to přijít dříve. Jednalo se o zamlklý potrat. A lékaři? Při zjištění, že je to již podruhé jen krčí rameny. Gynekolog mi doporučil genetické testy (ty se dělají po 2 - 3 potratech). A naštěstí přišli na příčinu potratů. HURÁ! Byla mi zjištěna heterozygotní forma Leidenské mutace faktoru V – Trombofílie. Znamená to, že se mi dělají krevní sraženiny a ty mohou ucpat tenoučké cévky mému miminku a tím nastane potrat. Taky může krevní sraženina doputovat do srdce, do plic, do mozku a způsobit tím mou smrt. Tuto nemoc zhoršuje užívání hormonální antikoncepce (HA) a jiných hormonů (ale pozor - hormony na štítnou žlázu se třeba brát můžou bez problémů) a taky těhotenství. U mne se to v prvním případě zhoršilo v těhotenství a proto byl ten porod "náročný". Další zhoršení nastalo po užívání HA a Provery. Má forma Trombofílie se dá "léčit" a můžu mít i děti, protože jsem tuto nemoc zdědila jen po jednom rodiči. Už mám další miminko, ikdyž jsem čekala dvojčata o o jedno z dvojčat jsem v děloze přišla, ale druhé miminko to všechno zvládlo. Celé těhotenství a v šestinedělí jsem byla pod neustálou kontrolou hematologa a gynekologa. Návštěvy co 14 dnů a UZV při každém vyšetření (gynekolog to ani všechno pojišťovně neúčtoval), měření průtoku krve placentou, atd. Taky jsem si musela každý den ráno sama píchat injekce na zředění krve (v těhotenství i v šestinedělí). Nohy mám doteď samou modřinu a hrbolky, ale zato mám miminko! Porod byl vyvolávaný 14dnů před termínem, očekávaly se komplikace, ale protože jsem byla "léčena" a lékaři byli připraveni, tak proběhl v pořádku.

Hormony již nikdy nesmím, ale to nevadí, s tím se dá žít.

Takže ponaučení: pozor na hormony, trombofílie se může projevit a nemusí, můžete mít dítě a jste trombofiličky a nevíte o tom. Bohužel genetické testy stojí 20tis., takže pojišťovny to nerady hradí. Trombóza se může vytvořit i po úrazu nebo po operaci, putuje tělem bez problémů a pak se najednou "ozve". Pokud máte křečové žíly nebo je má maminka tak opravdu pozor na hormony. Neužívejte je bezhlavě.

Ale naopak, je pravdou, že tisíce žen užívá HA a problémy nemá. Pokud HA užíváte, doufejte, že nejste ta výjimka, která problémy mít může. Rozhodně bych vám to nepřála. A malé doporučení závěrem: v krevním obrazu se podívejte na destičky - trombocyty. Pokud jich máte hodně, mějte se na pozoru. Norma je asi do 350.

A co já teď? Chodím na kontroly k hematologovi a doufám, že bude vše v pořádku. Zatím je to OK.

No a třeba si troufnu i na třetí miminko. Ještě doma nemáme holčičku.

Vím, že vaše stránky HA doporučují (Pozn. Redakce Babinet: Naše stránky uvádějí odkazy na HA stránky, jinak se k používání HA nevyjadřují), nechci nikoho odradit, jen se snažím varovat a třeba někoho uchráním od problémů, jaké jsem měla já. Prožít si ty chvíle, kdy vám 2x přijdete o miminko....

Paní K.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip