Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Výstava obrazů: Čeští pařížané a Francie, Rudolfinum

Výstava obrazů: Čeští pařížané a Francie, Rudolfinum

Martina Eretová

Výstava obrazů z českých, francouzkých i amerických sbírek poukazuje na vliv Francie na české výtvarné umění poslední čtvrti 19. a prvního desetiletí 20. století. Tento francouský vliv se projevoval především optickou přesvědčivostí malých i monumentálních olejů na plátně, určitou snovostí a zároveň i klasickými výjevy. Osou celé výstavy je český malíř, tvořící od konce sedmdesátých do počátku 90. let 19.století.

Vojtěch Hynais. Ten již ve svých začátcích v Paříži získal mnoho příznivců, například v akademikovi Paulu Baudym. Paříž druhé poloviny 19. století se opavdu stala "druhým domovem" mnoha českých výtvarníků. Pro ty, kteří podlehli jejímu kouzlu natolik, že zde zůstali a stali se součástí tamnějšího prostředí, se vžil název čeští Pařížané. K nim patřil například Jaroslav Čermák a Soběslav Hippolyt Pinkas, později i Václav Brožík, Vojtěch Hynais či Antonín Chittusi, dále Zdenka Braunerová, Václav Radimský, Vojtěch sochor, Luděk Marold, Rudolf Vácha a Jan Dědina. Nezapomenutelně se zde zapsal i Alfons Mucha, a to nejen do českého umění, ale dokázal se vypracovat i na mezinárodní úroveň, aby tak nesmazatelně ovlivnil tehdy nastupující Art Nouveau, uznačované podle něj také " Le Style Mucha". Celou výstavu důstojně uzavírá František Kupka, který již přesahuje akademickou tradici svou abstraktní malbou.

Celá výstava v Galerii Rudolfinum je členěna do několika oddílů. V Malé galerii najdeme portréty významných osobností té doby, obrazy inspirované nejen přírodou a prací na venkově, ale i životem ve městě. Jsou to obrazy s realistickými motivy, avšak podané s jemným nádechem nostalgie. Je to patrné nejen u zvolených barev, ale i u celkových výrazů zobrazovaných postav, ať už je to bretaňská venkovanka nebo prodavačka v pařížské trafice. Příroda je vykreslována rovněž zidealizovaně i je zřejmé okouzlení českých malířů francouskou krajinou.

Ve Velké galerii nalezneme obrazy s motivy, které se inspirovaly spíše mytolodií než reálným světem. Můžeme zde najít malby alegorické jako je " Jaro ", " Léto ", nebo " Poezie", dále tu jsou témata z mytologie řecké, například " Zpívající Orfeus" nebo " Paridův soud". Nalézá se zde i místnost, která obsahuje plakátovou tvorbu, pohledy do ateliérů a galerií, dokumentace, přípravné a plakátové práce. Čeští Pařížané se ale inspirovali i naší historií - zvláště ve slavné éře nás Čechů v husitských válkách.

Výstava nám důstojně představuje tvorbu českých Pařížanů, je velmi ucelená a je příhodně rozdělena na několik celků podle různých výtvarných námětů. K výstavě také vychází obsáhlá a bohatě ilustrovaná dvousvazková publikace, která je doplněna texty předních francouských historiků umění. Výstava trvá v Galerii Rudolfinum do konce roku 2000.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz