Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Bonding - porodní radost - Podpora rodiny jako cesta k ozdravení porodnictví a společnosti?

Bonding - porodní radost - Podpora rodiny jako cesta k ozdravení porodnictví a společnosti?

8.3.2011 - Redakce Babinet

Žena, která si z prvního porodu jako následek odnesla nepříjemné pocity, se díky informacím o podpoře bondingu rozhodla pro ambulantní porod. Porodila bez problémů a čtyři hodiny po porodu ležela s oběma svými dcerami, s tou právě narozenou i s tou starší, doma ve vlastní posteli.

bonding“Jsem moc ráda, že jsem nakonec věnovala tolik času přípravě porodu, opravdu se to vyplatilo. Akorát mě mrzí, že to vůbec bylo třeba, vždyť jsem nechtěla nic zas tak nenormálního...” Bonding – porodní radost Podpora rodiny jako cesta k ozdravení porodnictví a společnosti?

Prvorodička, maminka předčasně narozeného dítěte, pociťovala po porodu nejistotu v mateřských kompetencích, kterou posiloval přístup ošetřujícího zdravotnického personálu. “Vjeli jsme dovnitř. ŠOK. Plno světla, divných zvuků, alarmy. Nikdo si nás nevšímá. Dojeli jsme k inkubátoru a já do něj koukám. Syn spal, vypadal spokojeně. Hadičky a kanyla mě děsí. Houká alarm, co se děje, přišla sestřička a beze slova ho vypnula. Připadám si nepatřičně, jako na návštěvě či na exkurzi.”

Umístěním dítěte na hruď matky tzv. kůže na kůži (kangaroo mother care) může dojít:

• ke stabilizaci srdeční frekvence,
• ke snížení potřeby podávaného kyslíku,
• ke snížení počtu výpadků dechu,
• ke zlepšení spontánního dýchání,
• ke zlepšení tvorby mateřského mléka,
• ke snížení míry pláče u dítěte,
• ke zlepšení usínání dítěte, k prodloužení doby a zlepšení kvality jeho spánku,
• k rychlejšímu nárustu hmotnosti dítěte a tím ke zkrácení jeho pobytu v nemocnici,
• k tomu, že tělo matky dokáže reagovat zvýšením či snížením vlastní teploty podle potřeby tepla svého dítěte,
• ke zvýšení pocitů kontroly nad porodním procesem u matky,
• ke zvyšení její frustrační tolerance vůči rušivým vlivům okolí,
• ke snížení šance na posttraumatickou stresovou poruchu po porodu

"Kontakt matky a dítěte po porodu léčí přirozenou bolest z porodu, separujeme-li dítě od matky po porodu a v další době, oba tímto retraumatizujeme." Jiřina Prekopová

"Ztratil jsem dvacet let života než jsem pochopil, že rodiče nejsou na novorozeneckých JIP návštěvou, ale součástí péče o dítě." Jacquaz Sizun

"Míru agresivity národa poznáme podle míry separace dítěte po porodu od matky." Michel Odent

"Hodnota podpory bondingu je značná, nevyčíslitelná a vpodstatě je zadarmo." Marie Vnoučková

“Matka a dítě mají neomezenou škálu možnosti připoutání, je zapotřebí je v lásce s láskou podpořit.” Michaela Mrowetz

"Dodnes jsem si uchovala pocit křehký jako oplatka, jak mne hřálo teplé malinkaté tělíčko a pak můj malinkatý syneček roztáhl prstíčky jako vějíře a jemně mne jimi zašimral." Denisa Prošková

bondingBonding můžeme z angličtiny přeložit jako lepení nebo připoutání. Jedná se o proces, kdy se tvoří vztah mezi maminkou a miminkem. Každá matka a dítě se k sobě vztahují již před porodem. Budují se mezi nimi základy emočních vazeb, základy láskyplného vztahu, který naplno exploduje v hormonálně nabité situaci při porodu. Podpora bondingu má přínos pro imunologickou, fyziologickou, psychologickou a emocionální složku vývoje člověka. Podporuje rovněž společnost v respektu k procesům porodu. Čím více dítě a matku ve vzájemném kontaktu podpoříme, tím více jim ulehčíme start do života a následné mnohdy nelehké situace spojené s výchovou dítěte.

Podpora bondingu je podporou nové rodiny a podporou zdravotníků, aby dokázali sebevědomě pečovat o dítě a matku či celou jeho rodinu jako o jednu ošetřovatelskou jednotku. Podpora bondingu má zásadní význam u dětí zdravých, protože léčí přirozené trauma způsobené porodem. Ještě důsledněji je třeba podporovat bonding u dětí nemocných a předčasně narozených. Jde o to, abychom za daných podmínek co nejlépe “přilepili” dítě a matku k sobě.

Kniha Bonding – porodní radost s podtitulem Podpora rodiny jako cesta k ozdravení porodnictví a společnosti? je první českou knižní publikací zabývající se podporou raného vztahu mezi dítětem a matkou. Kniha vznikla jako otevřený rozhovor tří autorek – klinické psycholožky, maminky předčasně narozené holčičky (a dvou dětí donošených) a spisovatelky.

Otevřeně se dotýká radostných i bolestných témat mateřství a rodičovství v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Odborně, ale přitom jednoduše a srozumitelně pojímá tématiku podpory bondingu. Stěžejní myšlenkou je nutnost prosazení podpory rané vazby mezi dítětem a matkou jako běžné normy českého porodnictví. Kniha je doplněna kasuistikami, barevnou obrazovou přílohou a odkazy na výzkumy. Publikace je určena pro nejen nastávající rodiče, také pro všechny zdravotníky, kteří pečují o dítě a matku v období kolem porodu.

Kniha vyjde v dubnu 2011 v nakladatelství DharmaGaia.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz