Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Číňanka: Nový rok přinese čas na zastavení a posezení s přáteli

Číňanka: Nový rok přinese čas na zastavení a posezení s přáteli

2.2.2011 - Redakce Babinet

Více klidu do života by lidem mohl podle představ Číňanů přinést čínský nový rok, který připadá na čtvrtek. Podle lunárního kalendáře bude příští rok zasvěcen zajíci, jenž vystřídá dosud vládnoucího tygra. "Zajíček je mírné zvíře a oproti tygrovi nese více harmonie, klidu," řekla ČTK a Českému rozhlasu čínská zpěvačka Sung Feng-jün, která dlouhodobě žije v Česku.

červený lampion"Cítím, že bude trochu čas na zastavení. Lidé budou mít více času na šálek čaje a posezení s přáteli. Aspoň si to musíme přát," uvedla. Oslavy příchodu nového roku, který se v Číně a dalších asijských zemích slaví vždy o druhém novoluní po zimním slunovratu, pro Sung Feng-jün vždy znamenaly těsnější spojení s rodinou.

Oslavy v době jejího dětství začínaly již s týdenním předstihem - v ten den se podle legendy bůh kuchyně vydává na dalekou cestu za Nefritovým císařem vládnoucím vesmíru, aby ho informoval o životě smrtelníků v uplynulém roce.

"Když se setmělo, maminka nás oblékla do nových šatů, dala nám červené lampiony a poslala nás do ulic, abychom mu posvítili na cestu. Měly jsme i bonbony, aby měl sladko v puse a moc nás nepomlouval," zavzpomínala zpěvačka, pro kterou prý byly novoroční oslavy vždy velkým svátkem.
Týden poté oslava vrcholila. "Maminka vždy postavila rodinný oltář, na kterém byly fotky předků - babiček, dědečků a strýčků - kteří už nebyli mezi námi," zavzpomínala zpěvačka. "Tatínek jejich jména pečlivě kaligrafickým způsobem napsal na červený papír," vzpomínala; červená barva pro Číňany symbolizuje štěstí.

Rodiče Sung Feng-jün o novoročních oslavách přesně dodržovali předepsaný rituál, k oltáři pokládali mističky s ovocem a pochoutkami a pravidelně u něj zapalovali vonné tyčinky. "Nás k tomu nikdy nenutili. Pouze přesně ve chvíli nového roku, kdy se bůh kuchyně vrací, jsme povinně klekli k oltáři a třikrát se dotkli země - děkovali a prosili o požehnání," řekla Sung Feng-jün.

Dávné tradice se však ze života její rodiny zvolna vytrácejí. "S dětmi to již nedělám," konstatovala Sung Feng-jün. Na rituál přesto nezapomíná, vonné tyčinky doma zapaluje na balkoně. "Děti na to koukají a mám dojem, že z toho mají dobrý pocit, že vidí něco vznešeného," míní.

Romantika a tajemství čínských novoročních oslav podle zpěvačky mohou zaujmout i lidi z jiných kultur. Již řadu let proto Sung Feng-jün v době čínského nového roku pořádá v Praze i jiných městech hudební slavnosti zvané Songfest.cz, na nichž vystupuje s dalšími interprety a kapelami inspirovanými world music; zorganizovala je také letos. "Přeji si, abych tímto festivalem Čechům něco přinášela, minimálně dobrou náladu a pozitivní energii v tomto mrazivém období," vysvětlila.

Podle čínské tradice bývá každému roku přiřazeno jedno zvíře, které symbolizuje jeho skrytou energii. Kromě zajíce a tygra jde o krysu, buvola, draka, hada, koně, kozu, opici, kohouta, psa a prase; všechny tyto archetypy mají podle Sung Feng-jün své světlé i stinné stránky. "Stejně jako každá mince má dvě strany, tak je vždy možný pozitivní i negativní přístup a je na nás, který si zvolíme," konstatovala.

"Zvolíme-li si přístup pozitivní, budeme prožívat hlavně pozitivní energii a mít dobrou náladu. Tohle poselství nese i každá dobrá pohádka," dodala.

Zdroj: ČTK

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz