Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Fenomén: Brunch

Fenomén: Brunch

3.11.2010 - Redakce Babinet

Když je na snídani už pozdě, ale na oběd je ještě brzy …

Brunch už dávno není v našich končinách neznámé slovo. Mnoho z nás již podlehlo jeho kouzlu a stále častěji si jej dopřává. Věděli jste ale, jak vznikl, jaká je jeho historie a z čeho by se měl skládat? Pokud ne, jsou následující informace určeny právě vám.

Jak a kde brunch vznikl?

Brunch je označení pro spojení snídaně s obědem, které vzniklo sloučením anglických slov breakfast a lunch. Brunch ovšem není pouze trendem posledních let, jak se může na první pohled zdát. Zmínky o něm se objevují již na konci devatenáctého století v Anglii. Před nedělní návštěvou kostela nemohli tamní obyvatelé kvůli náboženským zvyklostem snídat. Svaté příjímání se zde koná nalačno. Z toho důvodu hned po bohoslužbě zamířili do hospůdek a tam pozdní snídani rovnou spojili s obědem.

Kde se s ním dnes můžeme setkat?

Z Velké Británie se v průběhu dvacátého století tato pozdní snídaně rozšířila do celého západního světa. Na řadě míst se zachovalo původní označení brunch, ale existuje i několik výjimek. Například ve Francii se používá termín „le grand petit déjeuner“, které doslova znamená velká snídaně. Gabelfrühstück neboli „snídaně na vidličku“, je zase název používaný v německy mluvících zemích.

Kdy se brunch podává?

Brunch se podává zpravidla mezi desátou dopolední a druhou hodinou odpolední. Přesné rozmezí se liší podle krajových zvyklostí. Pokud by se brunch podával před desátou hodinou, jednalo by se o snídani. Pokud naopak po druhé hodině odpolední, byl by to už pozdní oběd.

Kde ho můžeme ochutnat?

S brunchem se můžete nejčastěji setkat v lepších hotelech a restauracích ve velkých městech. U nás najdete největší nabídku v Praze. Je pravidelně pořádán zpravidla každou neděli a při významných dnech, například svátcích. Není ale výjimkou zažít například pracovní brunch i v průběhu týdne.

Z čeho se brunch skládá?

Brunch můžeme rozdělit na studenou a teplou kuchyni. V rámci studeného bufetu můžete ochutnat nejrůznější druhy salámů, sýrů, paštik či pomazánek. Milovníci teplé kuchyně se mohou těšit na řízečky, steaky a pečená masa s velkým výběrem příloh a omáček. Chybět nesmí ani typicky snídaňové menu – čerstvé pečivo, vajíčka či marmeláda, spolu s bohatou nabídkou moučníků. K pití jsou k dispozici zpravidla teplé i studené nealkoholické nápoje.

Kolik brunch stojí?

Cena za kompletní menu se pohybuje zpravidla od čtyř set do tisíce korun za osobu. Jedná se tedy o ceny zpravidla vyšší než v tradičních restauracích. Na druhou stranu má host k dispozici pestrý bufet a může tak ochutnat řadu netradičních lahůdek. To vše navíc v krásném prostředí luxusních restaurací. Pro děti bývá často v ceně dětského menu zahrnut i speciální program a rodiče si tak mohou chvíli odpočinout. Tato možnost se označuje jako V. I. K. – Very Important Kids (velmi důležité děti).

Jak si můžu brunch vytvořit doma?

Základem dobrého brunche jsou kvalitní suroviny. Čerstvý chléb a zelenina, kvalitní uzeniny, sladké pečivo, ovoce a zelenina. Nebo něco úplně jiného? V případě brunche, obzvláště toho nedělního u vás doma, se fantazii meze nekladou. Vyzkoušet můžete například lahodnou paštiku Vodňany s brusinkami a nakládanými houbičkami. Vaše chuťové buňky jistě potěší i anglický rostbíf Maso Planá se smetanovou pepřovou omáčkou. Pokud mají vaši nejbližší slabost pro sladké, jistě je velmi potěšíte Překládaným koláčem značky Penam.

10 tipů, jak dokonale zvládnout každé stolování

Pravidel etikety je mnoho a oblast stolování patří v tomto směru mezi ty nejnáročnější. Zvládnutí základních pouček patří k dovednostem, které by si měl osvojit každý z nás. Bojíte se, že na firemním večírku či návštěvě uděláte faux-pas? Přinášíme vám 10 rad, se kterými snáze zvládnete každou společenskou událost, na které se podává jídlo.

1. Ke stolu usedáme vhodně oblečeni a upraveni. Nejprve si sedá dáma, až poté muž.

2. Při stolování se nikdy neopíráme lokty, ale lehce se opřeme pouze o předloktí. Taktéž nedáváme ruce pod stůl – naše ruce by měly být během celého stolování vidět.

3. Co se týká nápojů, před jídlem si vybíráme z nabídky aperitivů, zatímco po jídle z nápojů označených jako digestivy.

4. Ťukáme si jen s vínem a sektem, vždy se díváme do očí a sklenice držíme za stopku. Ostatní nápoje jen pozvedáme.

5. Začínáme jíst až v momentě, kdy mají před sebou jídlo všichni ostatní. Při soukromé návštěvě začíná jako první jíst hostitelka.

6. Pečivo, kromě snídaně, nejprve ulamujeme na odpovídající kousky dvěma prsty a až poté vkládáme do úst.

7. Nemluvíme s plnými ústy a v žádném případě neolizujeme nůž.

8. Nůž i vidličku držíme tak, aby jejich konce směřovaly směrem do dlaně. V jistých případech, například při pojídání rizot, těstovin a podobně, je možno nůž odložit a držet vidličku stejně jako lžíci. Po dojedení odložíme nůž na prázdný talíř spolu s vidličkou.

9. Pokud během jídla odkládáme příbor, překřížíme jej na talíři. Nikdy, a to ani po dojedení, neodkládáme příbor na stůl vedle talíře.

10. Při odklízení nádobí personálu nepomáháme, pouze se mírně odkloníme od stolu, abychom vytvořili větší prostor pro manipulaci.

www.penam.cz, www.vodnanskekure.cz, www.kosteleckeuzeniny.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz