Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Český člověk a tradiční čínská medicína

Český člověk a tradiční čínská medicína

23.9.2010 - MUDr. Petr Hoffmann

Člověk je tvor pohodlný a jakákoliv změna pro něj znamená určitou zátěž. Ke svému životu potřebuje především vzduch, tekutiny a jídlo; vše ostatní není tak akutní. Vzduch příliš ovlivnit sám nemůže (pokud není třeba zrovna aktivní nebo pasivní kuřák), dýchá takový, jaký kolem sebe má. Jídlo a pití však ovlivnit může, a to velmi – ale opravdu velmi – podstatně, neboť jí a pije nejméně 3x denně.

Rovněž i užívání čínských bylinných směsí není v podstatě nic jiného, než vhodná a naprosto přesně cílená zkoncentrovaná strava v tabletách, jež spolu s úpravou stravy a životosprávy vede k maximálnímu harmonizačnímu účinku na organizmus, a tedy ke zdraví. Je to to nejmenší, ale zároveň i nejúčinnější, co může pro svoje zdraví každý udělat, aniž by se musel příliš namáhat – upravit jídelníček a užívat bylinné směsi. Ideální by samozřejmě bylo přidat

ještě akupunkturu, masáže, každodenní pravidelné pomalé čínské cvičení, případně psychoterapii apod. Ale buďme realisté – kdo si tohle všechno v dnešní hektické době může dovolit?

A jak přijímá český člověk tuto, pro něho trochu exotickou, medicínu? Tak jako každý jiný člověk na celém světě – existují tři skupiny lidí:

1. skupina lidí je touto (přírodní) medicínou přímo euforicky nadšena, někdy jí doslova propadá a chce se léčit pokud možno jenom přírodním způsobem.

2. skupina lidí je loajální jak k východní, tak i k západní medicíně. Když je potřeba, využije západní, jindy východní, nejčastěji obě dohromady. Řídí se tím, co pro ni bude v danou chvíli vhodnější. Žádnou nezavrhuje ani neupřednostňuje a ani ji nezajímá, jak to ve skutečnosti funguje.

Pro tyto dvě skupiny je naše kniha určena.

3. skupina lidí bude apriori vždy čínskou (a jakoukoliv jinou přírodní medicínu) striktně odmítat se slovy, že se jedná o šarlatánské, neprověřené, nevědecké metody a budou naopak proti ní až fanaticky bojovat a nic je nezviklá, neboť jsou přesvědčeni o své jediné pravdě. Tady je škoda ztrácet čas vysvětlováním.

Oba dva extrémy, 3. skupina, ale i 1. skupina, mohou svými vyhrocenými názory přírodním metodám uškodit. Musíme být obezřetní a pečlivě oddělovat zrno od plev!

Chcete vědět, jak by vám mohla pomoci čínská medicína? Zajímaly by vás nabízené bylinné produkty? Více se dozvíte v knize MUDr. Petra Hoffmanna: Od pramene čínské medicíny (nakl. Euromedia 2007) či v jeho ordinaci U Černé věže 6 v Českých Budějovicích (kontakt ), nebo na stránkách www.patentnimedicina.cz

Zúčastněte se naší soutěže a vyhrajte krásné ceny od patentnimedicina.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz