Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Bolestí pohybového aparátu trpí průměrný Čech až 76x ročně

Bolestí pohybového aparátu trpí průměrný Čech až 76x ročně

17.5.2010 - Redakce Babinet

Bolest pohybového aparátu je nejčastějším zdravotním problémem české populace. Kloubní postižení u osob nad 65 let představuje 1/2 všech chronických onemocnění a je také druhou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti. Podle průzkumu značky Koňská mast * od firmy Herbamedicus trpí průměrný Čech bolestí pohybového aparátu až 76x ročně. Více než 1/4 Čechů trpí bolestí minimálně 1x týdně. Problémem s bolestí zad, páteře, nohou a kolen se potýkají lidé starší, ale také s nadváhou, nesportující a méně pohybliví.  Vzhledem k tomu, že se jedná o celosvětový a rostoucí fenomén, vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) období 2000 – 2010 Dekádou kostí a kloubů. Přitom zůstává mimo zájem profesionálů např. ve srovnání s prevencí v oblasti rakoviny, kardiovaskulárních chorob nebo AIDS. To je patrné také ze skutečnosti, že dekáda i u nás proběhla bez většího ohlasu.

Alespoň 1x ročně se každý Čech potýká s bolestí zad (78 %), páteře (62 %) a kolen (52 %). Nejčastější příčinou je námaha a práce. Alarmující je, že téměř 1/4 Čechů trpí bolestmi svalů či kloubů 1x týdně a častěji. Tyto problémy se u nich objevují bez ohledu na to, zda pracují nebo se namáhají. Většinou se jedná o osoby starší, spíše ženy než muže, s nadváhou a nižší pohyblivostí. Stejná skupina pak problémy řeší aktivně, zatímco mladší věkové skupiny, sportující a štíhlí se spoléhají na odeznění bolesti. Zdroj: Výzkum Koňská mast, březen 2010.

Pokud dotazovaní řeší problémy aktivně, 49 % z nich spoléhá na svépomoc a nejčastěji používá masti a gely (83 %). Kombinaci mastí, gelů s tabletami preferují opět starší, silnější a méně pohyblivé osoby (39 %). Hlavním a základním parametrem, který ovlivňuje výběr přípravku, je jeho vnímaná účinnost (88 %). Více než 1/4 respondentů preferuje jednoznačně přírodní léčbu. Na lékaře se obrací pouze 13 % Čechů. Zdroj: Výzkum Koňská mast, březen 2010.

Na bolesti způsobené přetěžováním nebo nedostatkem pohybu fungují tepelné procedury. Osobám se sedavým zaměstnáním pomohou pravidelné masáže, prováděné vyškoleným fyzioterapeutem. K masážím a také prohřátí svalových skupin jsou také vhodné bylinné balzámy. Lze je používat často a dlouhodobě. Známé je zejména působení kaštanu koňského či kostivalu lékařského, jejichž extrakty najdeme např. v tradiční alpské receptuře Koňské masti.

Protože se v celosvětové populaci prudce zvyšuje počet osob, které mají vážné problémy s pohybovým aparátem, vyhlásily Světová zdravotní organizace (WHO) období 2000 – 2010 za Dekádu kostí a kloubů. Přitom podle posledních údajů mají kloubní postižení u osob nad 65 let na svědomí polovinu všech chronických onemocnění. Artritida a poruchy muskuloskeletárního systému opět patří k nejčastějším příčinám pracovní neschopnosti mužů i žen ve věku 16 – 72 let. Tisíce dětí jsou postiženy invalidizujícím revmatismem a deformitami.

Koňská mast

Koňská mast je bylinný masážní balzám s vyváženou kombinací extraktů z 25 bylin. Některé z těchto bylinných extraktů obsahují látky, o kterých je známo, že ulevují při bolestech kloubů, svalů a páteře, podporují regeneraci pohybového aparátu, snižují pocit těžkých nohou a bolavého svalstva. Koňská mast se vyrábí  ve čtyřech formách: chladivá, hřejivá, FORTE chladivá a FORTE hřejivá. Nejdůležitější z hlediska účinných látek jsou KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ, JÍROVEC MAĎAL, JALOVEC OBECNÝ, ARNIKA (PRHA) HORSKÁ, JEDLE BĚLOKORÁ, BOROVICE LESNÍ, BOROVICE KLEČ
a ROZMARÝNA LÉKAŘSKÁ.

Kaštan koňský – obsahuje účinné látky aescin, třísloviny a flavonoidní glykosidy. Tyto složky se podílí na zvyšování elasticity cévních stěn, zvyšují oběhovou rychlost, žilní odtok a omezují tvorbu otoků. Mají také výrazný protizánětlivý a hojivý účinek. Kostival lékařský obsahuje zejména alantoin, který podporuje regeneraci. Účinně urychluje obnovu buněk a odstraňuje pocit únavy. Výrazně také napomáhá při řešení poúrazových stavů. Jalovec obecný aktivuje lymfatický systém, čímž napomáhá odstraňovat toxické látky. Účinně urychluje regeneraci. Ostatní byliny, resp. extrakty z nich obsažené v receptuře jsou ale také důležité – posilují a optimalizují účinek aktivních látek, takže Koňská mast je účinná právě díky harmonické spolupráci všech 25 bylin. Koňskou mast je možné používat preventivně a dlouhodobě, neboť nezatěžuje organismus.

Koňská mast chladivá má silný osvěžující účinek a výrazně ulevuje od pocitu „těžkých nohou“. Koňská mast hřejivá vyvolává příjemné intenzivní prohřátí ošetřeného místa, přinášející pocit úlevy. Také se hodí na preventivní prohřátí před fyzickou zátěží. Je účinná při potížích s pohybovým aparátem včetně revmatismu.

Koňská mast FORTE chladivá a FORTE hřejivá má vyšší koncentraci extraktů z kaštanu koňského, kostivalu lékařského a jalovce obecného pro dosažení maximálního účinku.

Koňskou mast zakoupíte výhradně v lékárnách a prodejnách zdravé výživy. Vyrábí se ve dvou baleních, 250 ml stojí cca 148 Kč, větší 500 ml balení pak cca 220 Kč, varianty Forte jsou asi o třetinu dražší.


* Průzkum byl realizován v únoru a březnu 2010 na reprezentativním vzorku 1000 respondentů.

Zúčastněte se naší soutěže a vyhrajte balíček s Koňskou mastí!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz