Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Co takhle vyrazit do ZOO Praha?

Co takhle vyrazit do ZOO Praha?

21.4.2010 - Sofii

Už máme konečně příjemné jarní počasí a to jednoznačně vybízí k tomu, abychom sundali domácí obuv všeho druhu a vyrazili ven. Kdo má rád procházku v přírodě a zvířata k tomu, rozhodně by neměl vynechat zajímavou exkurzi po pražské zoo, jejíž historie i současnost nabízí řadu zajímavých informací a zábavu pro všechny věkové kategorie.

Trochu z historie ZOO....

Po předešlých jednáních a zmínkách se roku 1904 do záležitosti vzniku zahrady vložil středoškolský profesor Jiří Janda, který začal připravovat zoo na Štvanici. Dalším krokem byla nabídka velkostatkáře Aloise Svobody, který roku 1922 věnoval pro stavbu zoo pozemky v Troji. Koncem roku 1927 bylo oploceno 8 hektarů budoucí zoo a roku 1930 získala zoo svou první lvici (Šárka), kterou daroval majitel cirkusu Rebernigg. V té době ještě neměla zvířata připravena své výběhy a tak většina bydlela v trojské vile pana profesora Jandy. První návštěvníci prošli branou ještě rozestavěné zoo 28. září 1931.

Od těchto počátků už do zahrady přibyla pěkná řádka nových zvířecích obyvatel a veřejnost se zaujetím sledovala jejich veselé, ale i smutné osudy.

Asi největší přírodní katastrofou pro pražskou zoo, byla srpnová povodeň roku 2002, která zasáhla téměř polovinu celého území.

V současnosti žije zoo různými přestavbami a zvířecími přírůstky (např. má 3 nová mláďata tamarína žlutorukého, samička porodila v neděli 18. dubna. Další přírůstky hlásí nutrie: 8 mláďat se narodilo 3 samicím...)

Zoo samozřejmě zahajuje i různé projekty a programy, na kterých spolupracují další firmy. Asi nejžhavější novinkou je program Zoo Praha na ochranu ohrožených druhů zvířat, do kterého se rozhodla aktivně zapojit i společnost SONY.

Projekt Pomáháme gorilám navazuje na starší projekt Odhalení. Ano, Odhalení skončilo, ale my budeme pokračovat a třetí porod Kijivu, očekávaný ve druhé polovině dubna, opět proběhne v internetovém přímém přenosu. Nyní již bude tyto přenosy provozovat Zoo Praha a ve středu 31. března je začne vysílat server iDnes. Ten také pod heslem "Pomáháme gorilám" poskytne masivní podporu shromažďování prostředků na naše další ochranářské aktivity ve střední Africe.“ Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Jde tedy o oficiální kampaň na záchranu divokých zvířat žijících v džungli, především pak goril nížinných, v biosférické rezervaci Dja na jihovýchodě Kamerunu. Společnost SONY se rozhodla na tomto projektu participovat a dala vedení zoo k dispozici notebooky VAIO a fotoaparáty, které mají pomoci multimediálně spojit strážce rezervace Dja a pražskou zoo.

Biosférickou rezervaci Dja, která se nachází v africkém státě Kamerun, chrání čtyři jednotky strážců, tzv. „ecoguards“. Celkem šedesát mužů tady má na starosti tropický deštný les o ploše přesahující půl milionu hektarů. Úkol je to nelehký, neboť tito strážci nemají k dispozici potřebné vybavení a techniku, která by je spojovala se světem.

Velkým problémem rezervace je nepovolený lov divokých zvířat pro maso. Právě ecoguards se snaží alespoň zmírňovat lov tak, aby nebyly zabíjeny nejpřísněji chráněné druhy, mezi které zcela oprávněně patří gorila nížinná, jejímž chovem se pražská zoo celosvětově proslavila. Obchod s tímto masem opravdu bujně vzkvétá a je součástí velkého byznysu, který by se dal přirovnat k obchodování s drogami. Ecoguards se tak snaží zmírnit jeho dopady na populaci nejohroženějších druhů. Bez vhodného vybavení a techniky to však není možné.

Pražská zoo, v čele s jejím ředitelem Miroslavem Bobkem, se rozhodla tuto snahu co nejvíce podpořit a pomoci zajistit strážcům vše potřebné k výkonu jejich práce.

Je to výzva pro všechny, kteří se chtějí nějakým způsobem zapojit do záchrany ohrožených afrických druhů a právě tuto výzvu vyslyšela společnost SONY. „Spojení společnosti SONY s tímto projektem se přímo nabízí. V žádném případě nám není přístup k ekologii a přírodě všeobecně lhostejný. Právě proto jsou všechny naše výrobky vyráběny s ohledem na ekologii, tedy z ekologicky šetrných materiálů, jejichž likvidace není pro přírodu další zátěží,“ říká pan Tomáš Hrzán, Trade marketing manager VAIO pro ČR a SR. „Jsme rádi, že se můžeme aktivně zapojit do projektu, který má za cíl zachránit velmi ohrožené druhy zvířat a zapůjčením potřebné techniky tak mimo jiné přispět ke zlepšení všeobecné informovanosti lidí o špatné situaci v Africe. V těchto aktivitách máme v plánu, jakožto silná společnost s mezinárodním pokrytím, nadále pokračovat,“ dodává Tomáš Hrzán.

Do ochrany goril a tedy celého tohoto projektu se můžete zapojit i vy a to mimo jiné tak, že odevzdáte starý mobil v Zoo Praha. Pražská zoologická zahrada zahájila se společností Rema Systém projekt, jehož cílem je získat recyklací mobilů prostředky na podporu ecoguards biosférické rezervace Dja. Do tří sběrných nádob, umístěných u vchodů do zoologické zahrady, mohou všichni návštěvníci vyhazovat staré mobilní telefony. Za každý odevzdaný mobil přispěje Rema Systém 10 Kč na vybavení pro muže, kteří nasazují vlastní životy, aby chránili gorily, slony a další zvířata. Hlavním smyslem činnosti Rema Systému je ochrana životního prostředí – zabezpečení efektivní recyklace odpadů elektrických a elektronických zařízení (OEEZ). Za tímto účelem Rema Systém zajišťuje organizaci sběru, třídění, nakládání a recyklaci v celé České republice. Stěžejními projekty společnosti jsou ZELENÁ FIRMA a ZELENÁ OBEC, do kterých je v současné době zapojeno více než tisíc subjektů.

Asi nikdo by neměl být k našemu životnímu prostředí lhostejný a snažit se pro další generace zachovat co nejvíce ze všeho, co nám naše příroda a planeta nabízí.

Veškeré další informace o možné pomoci zoo Praha nejen v tomto projektu, najdete na oficiálních stránkách http://www.zoopraha.cz/cs .

Foto gorily: Kamba (c) Archiv Zoo Praha

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz