Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Fyzioterapie aneb návrat harmonie do těla z pohledu tradiční čínské medicíny

Fyzioterapie aneb návrat harmonie do těla z pohledu tradiční čínské medicíny

25.1.2010 - MUDr. Petr Hoffmann

Snad každý z nás někdy pocítil nepříjemné bolesti v zádech, za krkem, v kolenou, v kyčlích... Kde vzniká prapříčina našich problémů s pohybovým aparátem? Hned od narození jsou každému člověku určeny pohybové programy. Každý z nás prochází určitým pohybovým vývojem a zaujímá stejné polohy a opory o různé části těla. Čím je centrální nervová soustava zralejší, tím jsou i polohy vyšší a odvážnější, přesně odpovídající danému stupni vývoje. V této fázi vývoje svaly pracují ideálně a ekonomicky. Pokud optimální parametry určitého stupně vývoje nesplníme, vytvářejí se takzvané náhradní pohybové vzory. Ty vedou k rozvoji svalových nerovnováh, svaly již nepracují ekonomicky a jsou tedy náchylnější k přetížení. Tím dochází k tzv. efektu rozevírajících se nůžek – přetěžovaná část je ještě více přetížena na úkor oslabené části, která je naopak ještě více oslabena a začarovaný kruh se pomalu, ale jistě uzavírá.

Další příčiny nežádoucích změn v kosterním svalstvu jsou přičítány malé pohybové aktivitě a jednostrannosti moderního způsobu života. Je tu celá řada dalších vlivů, které přispívají k disharmonii pohybového aparátu, jako jsou úrazy, stres či různé nemoci. Na pohybový aparát působí i nesprávná funkce vnitřních orgánů, jež se odráží (jako v reflexním zrcátku) na povrchu těla, tj. v kůži, svalech, vazech, kloubech či kostech. Zde platí jedna stará čínská moudrost: Pozorováním vnějšku lze diagnostikovat vnitřek a naopak.

Tyto vnitřní blokády se v určitých zónách přenášejí na jim odpovídající části pohybového ústrojí, a to v podobě svalových blokád, ztuhnutí, zduření či ochabnutí svalových partií. Proto je důležité nejen vnitřně harmonizovat organizmus (kupř. pomocí čínských bylinných směsí), ale i manuálně odstranit blokády, a tím znovu zprůchodnit pravidelný a rovnoměrný tok energie a krve v organizmu. Naše tělo je chytré a obvykle nám vysílá varovné signály v podobě bolesti a říká nám „udělej s tím něco, nebo bude zle!“. Bohužel dosti často se problémy řeší jen prášky proti bolestem, které tyto varující informace potlačí. Nám se sice uleví, ale je otázkou času, kdy se bolest objeví v mnohem intenzivnější míře, a co hůře, díky potlačení varovných impulzů si tělo opět samo pomáhá a postupně začíná měnit struktury, jako jsou svaly, vazy, klouby i kosti. Je proto důležité odstranit příčinu potíží, a ne jen její důsledek – bolest. Jak tedy minimalizovat naše potíže? Nejlépe je naučit se naslouchat svému tělu a při varovném signálu vyhledat odbornou pomoc. Pro vyrovnávání svalových disbalancí není důležité, jestli jsme tlustí nebo nesportujeme, ale jak kvalitně dokážeme využívat vrozené pohybové programy. Tyto programy jsme si schopni znovu vybavit za pomoci šikovného fyzioterapeuta. Dále musíme vědět, jak kompenzovat jednostranné přetížení a co nejoptimálněji zapojit svaly do běžných pohybových stereotypů (chůze, sed, zvedání se ze sedu, běžné pohyby rukou).

Z hlediska tradiční čínské medicíny příznivě působí u stavů, jako je kupř.:

Kostní výrůstky na páteři

Bolesti v zádech při vyhřezlých ploténkách

Ostruhy (např. patní kosti)

Dlouhodobé bolesti kloubů s jejich deformacemi

při artróze

Bolesti kostí a kloubů u rychle rostoucích dětí (tzv. růstové

bolesti)

Popis – Dlouhotrvající bolesti kloubů či zad jsou často spojeny s přítomností kostních a kloubních nerovností, výrůstků, které pak mechanicky dráždí okolní tkáně či nervová zakončení. Tyto bolesti často nejsou ostré a výrazné, obtěžují spíše svojí neústupností a trvalou přítomností. V okolí takto postižené oblasti vznikají další patologie, například svalové křeče (spasmy), oblast zatuhne, stává se nepohyblivou. Tím se omezuje možnost rehabilitace a bludný kruh se uzavírá. Uvedená bylinná směs zlepšuje látkovou výměnu v kloubech, okolním vazivu a příslušných svalových skupinách, brání ztuhlosti, čímž napomáhá

rozcvičení při rehabilitaci. Dle terminologie čínské medicíny „ohlazuje“ postižené kosti či klouby, čímž umožňuje jejich správnou funkci. Účinná je hlavně u stavů, kdy bolest není trvalá, ale mění se v závislosti na změnách počasí, denní době či únavě. Zvláště vhodná je v dětském věku (kdy se buduje kostní systém) a u lidí po 40. roce věku (kdy naopak kostní systém ubývá). V západní medicíně odpovídají těmto příznakům nemoci typu M. Osgood Schlater (tj. zhrubění a bolesti holenní kosti u dětí), M. Scheurmann (tj. bolesti páteřních obratlů u dospívajících), artrózy, ostruhy (tj. deformace kostí a kloubů u dospělých).

Trápí vás časté bolesti kloubů či zad, atd.? Chcete vědět, jak by vám mohla pomoci čínská medicína? Zajímaly by vás nabízené bylinné produkty? Více se dozvíte v knize MUDr. Petra Hoffmanna: Od pramene čínské medicíny (nakl. Euromedia 2007) či v jeho ordinaci U Černé věže 6 v Českých Budějovicích (kontakt ), nebo na stránkách www.abcxyzbabinet.cz.

Zúčastněte se naší soutěže a hrajte o krásné ceny!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz