Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Čínský pohled na hypertenzi

Čínský pohled na hypertenzi

MUDr. Petr Hoffmann

Žádný člověk nevznikne náhle mávnutím kouzelného proutku sám o sobě, ale je konečnýmvýsledkem a „šlechtitelským produktem“ (ne však vždy ušlechtilým) předchozích generací,které vytvořily svým způsobem života určitý terén a určité vlohy pro možný vznik určitýchnemocí. V případě hypertenze se mocná genetika uplatňuje jak u fyzické, tak u psychickékonstituce. Pokud naši předci byli podsadití, tlustí či vysoce emoční, zlostní a choleričtí,mohou tyto zděděné předpoklady zavdávat příčinu k oprávněným obavám do budoucna.Měli bychom se tudíž vystříhat všeho, co může vyvolat hypertenzi. Takovými poslednímikapkami do naplněného sudu, který vzápětí přeteče či vybuchne, jsou nadměrné či negativníemoce: strach, podrážděnost, vnitřní neklid, potlačený hněv a zloba, nebo naopaknavenek vyjádřený hněv a zloba – to vše organizmu neprospívá a přilévá jen olej do ohně.

Životospráva

Pravidelné každodenní zvyky, jako je cvičení, spánek a práce, dávají našemu tělu určitý řád a pořádek. Vyvíjí se od dětství, jsou hluboce zakořeněné a jejich porušení ve středním věku (mezi 40. a 50. rokem života) může vést k hypertenzi, pokud už není vyvolána dědičností.

Cvičit bychom měli každý den, pokud možno ve stejnou dobu, pohyb by měl být přiměřený, s postupným zvyšováním dávky. Pokud cvičíme nepravidelně, kupř. 2x týdně, není to z hlediska čínské medicíny dobré, neboť dochází k narušení krevního oběhu a ke zranění (oslabení) jinu, což z dlouhodobého hlediska může vyvolat hypertenzi. Pokud necvičíme vůbec, je to taky špatně. Nadměrné, příliš zatěžující cvičení do úmoru a totálního vyčerpání, i nicnedělání a nečinnost – to obojí může vést k hypertenzi. Spánek, který je nedostatečný (krátký) či nekvalitní (povrchový s probouzením se), postupně vede k oslabení jinu, a to zase vede k hypertenzi.

Práce, která je nadměrná, ať už fyzická či duševní, vede k únavě a k přepracovanosti, jež oslabuje krev xue a energii čchi sleziny a postupně tak vede k hypertenzi.

Emoce

Lidské chování a extrémní emoce mohou vyvolat hypertenzi. Jakékoliv emoce, ať již pozitivní či negativní, pokud jsou nadměrné či dlouhodobé, ve svém důsledku nakonec po čase vedou k vytvoření srdečního ohně nebo k vzestupu jangu, jež mohou vyvolat hypertenzi. Takové emoce jsou u hypertenze podstatně závažnější než vliv stravy. Zdravá brokolice snědená ve stresu při pracovním obědě má v konečném důsledku podstatně větší škodlivé účinky na náš organizmus (a tedy i na vznik hypertenze), než v pohodě a v klidu spořádaný nezdravý řízek.

Predispozici k hypertenzi mají lidé s těmito vlastnostmi a chováním: nároční, akurátní, perfekcionisté, neschopní být nad věcí (neumí se povznést), bez empatie, sobečtí, žárliví, tvrdohlaví, neústupní, nepřizpůsobiví, prosazující pouze svoje stanoviska, vzdorovití, soupeřiví, odvážní, riskující, závistiví, ambiciózní, nepřístupní, netolerantní, důležití, neschopní se uvolnit, vztahovační, lidé „stažení“ a uzavření do sebe, vzteklí, zlostní, choleričtí, agresivní, nepřiměřeně radostní, ustrašení, stresovaní, frustrovaní, přeceňující svoje možnosti, nereální, toužící po slávě (polní trávě), úspěchu, moci, penězích, dále lidé s nadměrným egem, přeceňující svoje schopnosti, workholici, lidé afektovaní i ti, kteří dělají něco, na co nemají... Všechny tyto emoce a povahy jsou sice jangové, ale zároveň jim chybí prostředky k realizaci, tedy jin.A čím větší deficit jinu, tím větší nerovnováha mezi jinem a jangem a tím i větší riziko vzniku hypertenze.

Nejdůležitější emocí je hněv, dále nadměrná radost a nepřiměřené starosti! Hypertenze z emoční zátěže vzniká postupným oslabováním energie čchi, tím se čchi tlačí buď příliš nahoru (jangové emoce jako je radost a hněv) nebo čchi nemůže klesat dolů (jinové emoce jako je smutek, strach a starosti). …

Chcete se dozvědět víc? Zajímá vás tradiční čínská medicína? Více se o ní dozvíte v nové knize MUDr. Petra Hoffmanna: Od pramene čínské medicíny (nakl. Euromedia 2007) či v jeho ordinaci U Černé věže 6 v Českých Budějovicích (kontakt ).

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz