Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Tradiční čínská medicína: Jak na alergické rýmy?

Tradiční čínská medicína: Jak na alergické rýmy?

Redakce Babinet

V tzv. civilizovaném světě v poslední době strmě stoupá počet lidí, u nichž se nějakým způsobem projevují alergické obtíže. Jednou z nejčastějších z nich je pak alergická rýma, která se projevuje zduřelou či oteklou nosní sliznicí, hojným vodovým výtokem z nosu, svěděním v nose a kýcháním, někdy mohou být postiženy i oči, které jsou zarudlé a svědí, občas se přidávají i astmatické obtíže.

Pokud je vyvolávajícím momentem pyl, hovoří se o sezónní alergické rýmě (tzv. pylové rýmě), pokud jsou to roztoči, plísně, plísně, zvířecí srst, chlad, cigaretový kouř, smog, voňavky, klimatizace apod., tak se mluví o celoroční alergické rýmě. V obou případech se objeví výše zmíněné projevy do 15 minut po kontaktu s alergenem. Díky otoku nosní sliznice dochází k omezené drenáži ("ucpání") vedlejších nosních dutin, což často vede k jejich zánětům a sekundární infekci (tzv. sinusitidě), která může vyústit až ve ztrátu čichu a chuti. Západní léčba alergické rýmy spočívá v podávání antihistaminik (léky tlumící nejen vylučování histaminu z buněk, ale jejich vedlejšími účinky jsou i tlumící účinky na nervovou soustavu, závratě, únava, nespavost, nervozita a trávicí potíže) a v podávání kortikoidů (jejichž vedlejší účinky netřeba rozepisovat).

Hnisavá rýma se na rozdíl od alergické rýmy projevuje zánětlivě zduřelou nosní sliznicí s hustým žlutým lepkavým hnisavým zapáchajícím výtokem z nosu, ucpaným nosem, bolestmi hlavy a kýcháním - tedy všemi známky sinusitidy. Pomocníkem v léčbě by vám mohly být bylinné směsi tradiční čínské medicíny kupř. Vyvanutí dračí jeskyně (007) + Stín brokátového závoje (012)

Příčiny vzniku alergické rýmy dle TCM

Alergická rýma je způsobena nadměrnou (nepřiměřenou) reakcí imunitního systému na určitý alergen, praví západní medicína. Z čínského pohledu se jedná, podobně jako u astmatu, o nedostatečnost obranného systému v dráze ledvin a plic spolu s usazením se chronického větru v nose. Nedostatečnost dráhy ledvin a plic je dle TCM způsobena buď již oslabenou vrozenou konstitucí (nedostatečnou esencí ledvin rodičů), problémy v těhotenství (riziková těhotenství, kouření, alkohol, emoční šoky, infekce), předčasný či vyvolávaný porod, očkování dětí… Díky těmto faktorům, jež vedou k oslabení esence, ledviny nemohou plnit svoji funkci "nabíječe energie", tzv. baterie, jež posílá vzhůru do plic svoji životadárnou sílu a současně i stahuje ("nasává") zpět energii z plic dolů, aby tak rovnoměrně vyrovnávala energetické poměry v organismu.

Léčba alergické rýmy dle TCM

Při léčbě je nutno rozlišit, zdali se jedná o sezónní (pylovou) rýmu či celoroční rýmu, stejně tak, zdali se jedná u sezónní rýmy o stádium akutní (jaro, léto) či klidové (podzim, zima). Obecně léčba vždy spočívá ve vyloučení zevního větru a posílení plic a ledvinné esence. Ledvinná esence může být buď jinová či jangová. Zdali je člověk povahy jin nebo jang si každý může zjistit jednoduchým Testem jin/jang. Dle toho se pak i odvíjí další terapie.

Sezónní (pylová) rýma

Akutní stádium (jaro, léto) - v této době je léčba zaměřena hlavně na vyloučení zevního škodlivého větru z oblasti nosu, očí a plic. Používá se vždy Ebenový větrolam (153), který obsahuje 12 čínských bylin, jež obecně uvolňují z povrchu škodlivý vítr a zpevňují povrchovou vrstvu. Při postižení nosu pak se přidává Vyvanutí dračí jeskyně (007) , jež cíleně uvolňuje vítr z oblasti nosu, pokud jsou postiženy více oči než nos, tak je vhodná bylinná směs Křehkost svinutého lístku (003) , jež zase vylučuje horký vítr z oblasti očí. V případě astmatických potíží, které mohou doprovázet tyto pylové rýmy, je dobré přidat Ozvěny himálajského hromu (032) , které pro změnu vylučují horký vítr z plic. Dávkování se obecně odvíjí od míry postižení, tj. dle obligatorní zásady "Na velkou díru velká záplata", což v našem případě akutních projevů bude jistě více než malé množství bylin… Rovněž důležité je v této fázi nemoci pomoci organismu stravou. Nedoporučují se v této době hlavně sladkosti, kravské mléko a mléčné výrobky, naopak se doporučují potraviny jako je sója, jáhly, máta peprná (dobré je popíjet čaj z čerstvých lístků máty), libeček, kmín, anýz, koriandr,pažitka, přeslička rolní, dále jen pro ty, co mají rádi exotiku - chryzantémové květy, magnóliové květy, listy morušovníku, semena lopuchu, ošlejch šalamounek, koprníček, škumpa, tamaryšek, listy bolševníku atd. - všechny tyto potraviny vylučují škodlivý povrchový vítr z organismu.

Mezidobí (podzim, zima) - v této době se terapie odvíjí od stanovení konstitučního typu jin nebo jang (viz zmíněný test výše). Vždy se však užívá opět nám již známý Ebenový větrolam (153). V případě nedostatečnosti jin se pak přidává Hbitost lučního štírka (186) , jež posiluje jin ledvin, žaludku a plic a je nazýván v Číně Osm nesmrtelných bylin pro dlouhý život. V případě nedostatečnosti jang Slast uprostřed noci (172) , jež mocně posiluje jang a esenci ledvin. Dávkování je 3x2 tablety denně od každého současně a to po dobu 3-5 měsíců před sezónou. Doporučenou a nedoporučenou stravu dle typu jin nebo jang naleznete rovněž u výsledku Testem jin/jang.

Celoroční alergická rýma

Tato léčba je stejná jako předchozí u Mezidobí, jen se neomezuje na podzim a zimu, ale léčí se po celý rok. Při dodržování životosprávy a užívání čínských bylin je i alergie zvládnutelná , i když může být člověk alergický na cokoliv si vymyslíte (nejvíce jsou lidé alergičtí na sebe…)

"Lékař je jako střecha, která vás chrání před deštěm, ale ne před bleskem" čínské přísloví

MUDr. Petr Hoffmann

Zajímá vás tradiční čínská medicína? Více se o ní dozvíte v nové knize MUDr. Petra Hoffmanna: Od pramene čínské medicíny (nakl. Euromedia 2007) či v jeho ordinaci U Černé věže 6 v Českých Budějovicích (kontakt ).

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz