Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Žena jak víno

Žena jak víno

Redakce Babinet

Klára Götzová je naší nejlepší ženou sommeliérkou. Kdo by čekal u ženy takový vztah k vínu? Jak se k této profesi vlastně dostala a jak se jí daří prosadit se v oblasti, které donedávna vévodili pouze muži? To vše a ještě mnohem víc vyplývá z rozhovoru s nejlepším nosem na víno v ČR, Klárou Götzovou.

Na Plzeňsku se nerodí jen pivaři

Třicetiletá Klára Götzová, narozená v Plzni ve znamení býka, je naší nejlepší sommeliérkou. V roce 2006 vyhrála mistrovství republiky a od té doby se věnuje spíše degustátorství. Po maturitě na chemické průmyslovce v Bechyni se přestěhovala k babičce do Třemošné u Plzně. Tady si brigádně přivydělávala v místní Jednotě, dnešní COOP Jednotě, v oddělení uzenin. Prý aby ji nelákalo ujídat, je totiž vegetariánkou. Vždycky chtěla být učitelkou, ale nos jí vedl k chemii. Pedagogickou fakultu v Plzni, obor matematika a chemie, sice nedostudovala, ale pedagogické sklony určitě má. Svou mladší sestru naučila prý azbuku dřív, než holčička uměla pořádně česky. Klára nastoupila do Školícího centra ve středisku civilní obrany v Třemošné, a tak se vlastně vyučování stále věnovala.

Klára Götzová

Přátelství vínem zavánějící

Spřátelila se s Otou Žoudllíkem, vynikajícím sommeliérem, a začala se zajímat o víno. Najednou poznala, že její od nepaměti pozoruhodně citlivý nos nevábí jen květiny a dobré jídlo, ale i víno. „Zjistila jsem, že mám jedinečnou schopnost rozlišovat různé odrůdy vín, jejich původ a stáří, aniž bych musela přečíst údaje na vinětě. A to jsem si ani nikdy neudělala degustátorský ani sommeliérský kurz,“ po právu se pyšní Klára. Začala se zúčastňovat různých soutěží a její hvězda začala stoupat. Odstěhovala se do Prahy, kde se od prodavačky ve vinotéce postupně dopracovala až na obchodní ředitelku Domu vína U Závoje v Praze. V současné době Klára působí jako degustátorka a školitelka pro Merlot d’Or, české společnosti dovážející francouzská vína.

Babička

Klára Götzová je velmi ovlivněna svou neuvěřitelně vitální babičkou, paní Jiřinou Caltovou. Ta ve svých 78 letech ještě prodává v místní COOP Jednotě, kde pracuje už co Klára pamatuje. Babička je tu prý moc spokojená, má přátele mezi kolegy i zákazníky a do důchodu se jí ještě nechce. A babiččin recept na věčné mládí? Kromě smyslu pro humor to snad je i panáček Becherovky každé ráno. Občas si paní Caltová i to pivo dopřeje, nejlépe ohřáté pěkně v hrnečku.

V Praze s vínem a blaze

V současné době žije Klára s přítelem Milošem na pražském Žižkově. „Miloš mě hodně podporuje. Zvládá i to, že pracuji šestnáct hodin denně a ač je mladší, mám v něm obrovskou oporu. Možná i proto, že je tak vysoký.“ Směje se Klára při posledních slovech. Miloše ale na víno moc neužije. Alkohol si dá jen výjimečně, a to jenom občas k jídlu. Dovolenou Klára preferuje s kamarádkami ve vinných oblastech Evropy, s Milošem by se ale ráda vypravila na Jamaiku. Na sluníčko už se těší, je spíš teplomilný typ.

Žena v mužském oboru, ale vždy jen v ženském úboru

Slečna Götzová je velmi milá a atraktivní mladá žena. To ale bohužel právě v tomto oboru není vždy výhodou. Obzvlášť chcete-li, aby vás akceptovali pro to, co opravdu umíte. „Lidé zpočátku víc hodnotili mé dlouhé nohy a to, že jsem mladá žena. Mým úsudkům o víně se jim věřit nechtělo,“ stěžuje si Klára. To byl jeden z důvodů, proč se tři roky po sobě účastnila sommeliérského mistrovství republiky. Dvakrát se umístila na třetím místě a nakonec vyhrála. Potom už naše nejlepší sommerliérka měla pádný důkaz, že za jejím úspěchem nestojí a nechodí jen ty dlouhé nohy. Od té doby se věnuje více degustátorství, což znamená hodnocení vína. Sommeliér víno prezentuje.

Plány do budoucna

Klára se hodlá své profesi ještě dlouho a na plno věnovat. Rodinu tedy prozatím neplánuje, ale určitě by ji jednou chtěla. Pak by se na důchod ráda přestěhovala na francouzský venkov do Provence. Tady si plánuje koupit malý penzion a provozovat v něm skvělou restauraci. Životní styl ve Francii slečnu Götzovou fascinuje, hlavně jejich postoj k jídlu a dobrému vínu. Francouzi si k jejich vychutnání vždy najdou čas. Nechvátají tolik a česká půlhodinka na oběd by jim nikdy nestačila.

Kvalitní vína se dostala i do obchodů na venkově

Před pár lety si u babičky v Třemošné mohla Klára koupit pouze obvyklá a méně kvalitní vína, když už bylo k dostání něco jiného něž víno krabicové. Při své poslední návštěvě u babičky byla nadšená ze zjištění, že pro svá oblíbená vína už nebude muset do pražských vinoték. V místní COOP Jednotě totiž našla opravdu kvalitní moravská i například sicilská vína. Z těch domácích jí nejvíc chutnal Vlašský ryzlink z Velkých Pavlovic.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz