Babinet.cz  /  Magazín  /  Život žen  /  Anna: Dnešní matky? Katastrofa!

Anna: Dnešní matky? Katastrofa!

19.2.2019 - redakce Babinet.cz

Do redakce nám napsala paní Anna. Vaše příběhy samozřejmě vítáme a děkujeme, že se na nás v tak hojném počtu obracíte. Nicméně konkrétně u tohoto příběhu bych ráda podotkla, že paušalizování není nic hezkého. Vše je o lidech, o jednotlivých lidech. Paní Anna si stýská nad dnešními mladými maminkami a ženami. Mluví o slušnosti a jakémsi správném nastavení společnosti. Vyzdvihuje generaci svou, ale jedním dechem přitom neopatrně nahází všechny mladé maminky a ženy do jednoho pytle. Je tohle správné a slušné?

Občas tady pročítám příběhy a musím se s vámi také o jeden podělit. Je úzce spjatý s častým tématem zde. A to jsou děti a jejich rodiče.

Já jsem vychovala dva syny. Neměli jsme papírové pleny, příkrmy, umělé mléko se shánělo jen horko těžko. Prali jsme všichni v pračkách stejné značky, telefon byl u sousedů a auta zhruba čtyři v ulici. Chodili jsme do práce a stavěli dům. Nikdy jsem si nemohla dovolit být unavená. Teď mám dvě malé vnučky a jejich maminky jsou opravdovou katastrofou. Pořád jsou unavené. Věčně si na něco stěžují. Pořád si myslí, že jen jediné ony dvě mají na světě děti a tak budeme kolem nich všichni našlapovat po špičkách. Vnučky jsou zhruba stejně staré a tak se jejich maminky stýkají velmi často. Až moc často, na můj vkus. Prokecají spolu hodiny v kavárnách a propíšou další hodiny přes mobil, nebo internet. Když se ptám vnuček, nebo synů, kdo doma vaří, většinou je odpověď stejná. Chodí se do restaurací, jídlo se objednává, nebo mají vnučky kupované obědy ze skleniček.

Když jdu s vnučkama na hřiště, ty maminky tam vidím. Jedna je horší, než druhá. Všechny v ruce telefony, nohu přes nohu, ještě tak kafe v termohrnku a jsou jako v debatním kroužku. Ale že děti jim rostou jako dříví v lese, to jim nevadí. Křičí, kňourají, hádají se a běhají po hřištích jako urvané z řetězu. Já jsem se synům vždy stoprocentně věnovala. Vedla jsem je spíše intelektuálním a klidným směrem. Nikdy nebyli jako paviáni. Četla jsem si s nimi, malovala, hrála si, nebo stavěla stavebnice. I přesto, že byla spousta práce na domě. Pro rodinu jsem se vždy obětovala. To však obě moje mladé snachy neumí. Dětem radši šoupnou mobily, jen ať mají klid. Vnučky ode mě dostaly knížky, ale ještě se do nich snad ani nepodívaly. I když jsou jim teprve dva roky, obzvláště s knížkami se musí začít brzo. Je smutné tomu přihlížet. Poradit si snachy však nedají. Mají svou hlavu a trvají si na svém. V jejich případě jde většinou o tvrzení, že každá doba je nějaká a že srovnávám nesrovnatelné. Ale to je holý nesmysl. Jaké nesrovnatelné? Děti vždycky byly a budou stejné. Ale je na rodičích, aby z nich vychovali pořádné lidi. Z mých synů vyrostli stabilní a slušní muži. Ale musela jsem je k tomu vést. A nevychovávala jsem je pro ženy, které jim ani neuvaří a nejsou schopné je docenit. Vidím, jak se k nim chovají. Moji synové, když přijdou z práce, a že pracují zvlášť těžce, dostanou do ruky děti a nazdar. Slečinky mají volno. Tohle jsem si já k mému muži nikdy nedovolila. Vždy měl uvařeno, vypráno, nažehleno a nemusel hnout prstem. Dnešní mladé ženy tohle nechápou. Pořád křičí po svých právech, ale že mají hlavně ženské povinnosti, to jim nedochází!

Anna, 66 let

 

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Redakčně zpracovala Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

kolcava
19.2.2019 18:23

Jak se to jen mohlo stát, že si vaši synové, kterým jste se, cituji, "vždy stoprocentně věnovala" a ze kterých "vyrostli stabilní a slušní muži", tak špatně oženili? Jaktože založili rodiny s ženami, které jsou "katastrofa"? Oba dva. To je tedy životní smůla! Anebo že by ve vašem vidění světa něco nesedělo?

volna
19.2.2019 23:25

paní Anno, mně je 67, ale s vámi bych teda kamarádit nechtěla. Naše děti (syn a dcera) taky lítaly po hřišti, křičely a rvaly se. A my matky seděly a drbaly. Pravda, termohrnky jsme neznaly, kafe nám musela podávat sousedka z přízemního balkonu. Ale naši manželé rozhodně nebyli hladoví, ani špinaví, a dokonce i děti dokázali pohlídat. A ještě vás dorazím. My jsme místo mobilů měly v ruce cigára. To dnešní matky jsou daleko rozumnější! A ty vaše snachy mají kliku, že jsou dvě, tak e z vás nezblázní.

ajka50
20.2.2019 09:39

Kdybyste neuvedla svůj věk,tak bych si myslela,že je Vám přes 80.Připomínáte mi moji matku,které je 87,(která vedla tyhle řeči,když jsem byla mladá matka),mně je 64. Nakonec se tím ohání dodnes,ty její řeči o obětování se rodině,otec také nemusel hnout prstem,ještě po večerech šila,kdo ji nutil? Celý život dávala nevyžádané rady a snažila se mluvit do výchovy všem,dcerám,vnučkám,proč kojí tak dlouho,proč tohle a proč ono. Ženské povinnosti? A které to jsou?Děti a domácnost jsou snad obou rodičů,ne? Vy jste si děti vychovala podle svého,jsou plnoletí,svéprávní,tak přestřihněte pupeční šnůru a nechte žít rodiny svých synů podle jejich představ. Divím se Vám,mějte své,své koníčky a přátele,užívejte života a vnoučat,knížky jim čtete vy,uvařte něco dobrého a jinak je nechte na pokoji.na světě je krásně,tak si to nekažte.

Dadaj
25.2.2019 14:41

Matkou jsem se stala ve 30 letech. Bylo to před 3 léty. Spadám tedy do kategorie "dnešní matky". Po přečtení vašeho příběhu jsem se zarazila, zda opravdu odsuzujete dnešní matky nebo obecně matky, které svým dětem nevěnují na 110%? Že děti kňourají, křičí a běhají na hřišti a matky jen sedí, koukají do mobilu, pijou kávu nebo pokuřují? Hřiště je výhradně dětský prostor, kde probíhají první socializace v kolektivu, učí se jak fungovat mezi druhými, spoléhat sami na sebe, tam je prostě matka jen dozor bezpečnosti. Pokud já vidím matku, která nezdravě zasahuje do tohoto přirozeného řádu, tak to dítě trochu lituji. Mám doma všechny vymoženosti dnešního světa - pračku, sušičku, myčku, vlastní auto. A díky tomu je starost o domácnost snažší. Raději s dcerou vyjedu na výlet než abych doma uklízela. A že proto nestihnu uvařit? Manžel se rozhodně nehroutí. Vlastně se i díky tomu naučil vařit a našel si nového koníčka :)

Moni1
25.2.2019 20:27

Paní Anno, nikdo z nás není dokonalý, ani Vy ne;). Nechte každého žít svůj život, buďte ráda, že mají synové rodinu, fungující manželství, že jsou všichni zdraví, ono to totiž není samozřejmostí. Také buďte ráda, že si snachy rozumí nebo byste snad byla spokojená kdyby si šly po krku? Nechte je na pokoji, nevyžádané rady a komentáře nejsou nic příjemného, zvláště od tchýně ;).

Vercinka.
6.3.2019 16:16

Teda, vy musíte být tchýně za odměnu..Jak můžete říct "snad ani nepodívaly"? Vy to ani netušíte a přesto jste přesvědčená, že dětem nečtou, nebo že si knihu neprohlédly? Takhle hodnotíte celou jejich výchovu? Je vidět, že o nich nic moc nevíte, pouze si domýšlíte svoje vlastní domněnky a předsudky. Mimochodem měla byste být ráda, že mají snachy mezi sebou hezký vztah, není to běžné. A také že máte zdravé děti i vnučky, ale to je Vám asi málo.

noral
12.3.2019 18:45

Nedávno jdu po ulici a za mnou dvě maminky s kočárky,každá cigáro v ruce a povídají si:"Ten můj se zbláznil,včera večer říkal že by si dal tak jednou teplou večeři,to víš,ani mne nenapadne něco takového,"to je jasné,ten můj by tak někdy chtěl vepřo knedlo zelo,na to zapomen řekla jsem,já mám uklizeno ,vyvoněn byt a budu smradit zelím,zajdi si do hospody"!

Ely
13.3.2019 00:59

Paní Anno, tak Vás bych za tchýni nechtěla. Představte si, že já po svém muži chci, ať se věnuje naší dceři. A taky si k němu dovoluji požadavek, až uvaří, když je nemám čas. Ale to nevadí, klidně si dál žijte ve víře, že jste byla dokonalá matka i manželka :D.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 4 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.