Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Osteoporóza jako důsledek těhotenství?

Osteoporóza jako důsledek těhotenství?

7.2.2019 - redakce Babinet.cz

Tělo ženy chrání své kosti při nárůstu hmotnosti jejich zesílením. To ale nestačí. Důležitý je i pohyb. Ten musí kila navíc vyvažovat. V opačném případě může nastat problém.

Osteoporóza mladých žen je nepříjemnou tělesnou komplikací, která hrozí do budoucna vleklými potížemi a nutností měnit životní styl. Růst plodu je pro ženu zátěží, která je těžko srovnatelná s jakýmkoli jiným dějem. Z hlediska organismu budoucí matky je dítě v podstatě dalším organismem, který z jejího těla odebírá vše, co ke svému vývoji potřebuje.

Organismus matky tak těhotenství zatěžuje hned několika způsoby. Je to již zmíněný nárok plodu na živiny, vitaminy, minerály, kyslík apod. Plod zabírá v matčině břišní dutině značný prostor, samozřejmě především ke konci těhotenství.

 

Větší váha, větší zátěž pro kosti

A pak je zde nárůst hmotnosti. Na tom se podílí dítě, plodová voda, ale i nárůst hmotnosti těla matky, především daná růstem tukové tkáně. To je přirozený proces, který matku chystá na energeticky obtížné období kojení.

 

Doplňujte vápník

Dříve se říkalo, že každé dítě matku stojí jeden zub. Tato lidová zkušenost zohlednila fakt, že žena bez dodatečného příjmu vápníku se během těhotenství hodně demineralizovala – a tato skutečnost se nejprve projevila na zubech, které byly náchylnější k zubnímu kazu. Demineralizace pochopitelně patří k obrazu rozvoje osteoporózy, a v tomto smyslu může těhotenství rozvoj tohoto stavu urychlit nebo započít. Ztrátě minerálů lze předejít jejich zvýšeným příjmem.

 

Jogurty i tabletky

Vápník je dobře dostupný v zakysaných mléčných výrobcích, hlavně jogurtech, nejlépe tučných a nesladkých. Šumivé rozpustné tablety s vápníkem mohou jeho nízkou hladinu také doplnit.

 

Nárůst hmotnosti a pohyb

Samotný nárůst hmotnosti v těhotenství je naopak pro ženu faktorem ochranným, protože kosti vždy na zátěž reagují svým zesílením. Na druhou stranu je těhotenství často spojeno s odpočinkem matek, které nevykonávají žádnou namáhavou práci ani sport s ohledem na klid plodu a bezpečnost těhotenství. Nižší míra pohybu a zátěže může snadno převážit nárůst hmotnosti, a celé těhotenství je pak také z hlediska kostí ztrátové. Řešením je aktivní pohyb, který však musí být přiměřený průběhu těhotenství.

 

Hormonální bouře

Těhotenství je doprovázeno zásadními hormonálními změnami. Jejich smyslem je umožnit těhotenství a porod. Jedním z důsledků této hormonální přípravy na porod je rozvolnění vaziva, které zvětšuje pružnost pánve a snižuje riziko „zaseknutí“ plodu v porodních cestách. Daní za zvýšenou bezpečnost pak může být určitá demineralizace. Ta je obvykle zcela bez klinické závažnosti, avšak v některých případech by mohla přispět k rozvoji osteoporózy.

Rozhodně nelze říci, že vhodnou cestou, jak se před vznikem osteoporózy v mladém věku bránit, je neotěhotnět. Těhotenství naopak ženu chrání před celou řadou i závažných chorob. Jde o přirozený jev, s nímž lidské tělo počítá a na nějž je připraveno.

Je ovšem také důležité zmínit, že nejvíce s ním počítá v raném věku. Biologicky je člověk připraven mít děti s prvními zralými vajíčky. Sociálně a psychicky současná žena uzraje později, avšak jak se zrání prodlužuje, často už chybí nutné překrytí biologické a sociální možnosti. Jinými slovy, napřed člověk děti mít může, ale nechce. Pak je chce, ale mnohdy už nemůže.

 

Každá bezdětná žena by tedy měla zvážit, jak dlouho je ještě nutné případné mateřství oddalovat. Zdravotních komplikací spojených s případným vznikem osteoporózy se většinou není proč obávat. Váš ošetřující lékař by vám měl být schopen poradit vhodnou stravu tak, aby nedocházelo k již zmíněné ztrátě vápníku.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz