Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Každá chvilka strávená online by měla být bezpečná

Každá chvilka strávená online by měla být bezpečná

5.2.2019 - redakce Babinet.cz

Dnes je mezinárodní Den bezpečnějšího internetu, jehož letošním heslem je „Společně pro bezpečnější internet“. V řadě zemí světa v tento den už od roku 2005 probíhají akce, které mají upozornit uživatele na rizika spojená se surfováním po síti.

Bezpečnou by měla být každá chvilka strávená online. Bez ohledu na typ zařízení, rychlost připojení, věk uživatele nebo jeho postoj k technologiím. I proto se aktivity spojené s dnešním dnem snaží přimět uživatele všech věkových kategorií k tomu, aby se zamysleli, jakým způsobem svá zařízení používají a jak by měli své online aktivity lépe chránit.

Je velmi důležité mezi sebou mluvit o rizicích, se kterými se setkáváte v online prostředí. Povídejte si o tom nejen s dětmi, ale také mezi kolegy, se svými rodiči nebo kamarády u skleničky. Sdílené povědomí o nejrůznějších podvodných e-mailech, pochybných zprávách nebo nemilých zkušenostech, je nejlepší prevencí. Můžete se tak dozvědět aktuální trendy mezi hackery, což se vám do budoucna může hodit.

Mezi základní preventivní bezpečnostní opatření, která by si měli všichni, kdo používají smartphony, tablety, počítače ale třeba i chytré televize, osvojit, patří:

 • Nastavení silných hesel, která jsou pro každou službu či přístroj unikátní a nedají se snadno uhádnout.
 • Obezřetnost – neklikejte na odkazy v e-mailech nebo osobních zprávách, které vám přišly od neznámých lidí nebo společností.
 • Promyšlenost – promyslete si ještě před tím, než něco uveřejníte na sociální síti nebo v diskuzi pod článkem, jestli byste něco takového napsali i za hodinu nebo chtěli zveřejnit i za půl roku. Když jednou něco na internetu sdílíte, zůstane to tam s velkou pravděpodobností napořád.
 • Kontrola – projděte přednastavené funkce vašich chytrých zařízení nebo nastavení aplikací a přesvědčte se, že opravdu potřebují mít přístup k informacím o vaší poloze. Opravdu potřebuje tato aplikace znát vaše kontakty? Pokud s něčím nesouhlasíte nebo nejste přesvědčeni o oprávněnosti, zablokujte aplikacím přístup k vašim datům.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
 • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

 • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

 • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

 • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

 • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

 • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.