Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Třináct viníků tloustnutí. Znáte je?

Třináct viníků tloustnutí. Znáte je?

9.1.2019 - redakce Babinet.cz

Kolikrát jste si položila otázku: „Proč já tloustnu a ona ne?“ Mnohokrát? Nejste sama. Vědci se ptají také a odhalili třináct viníků.

První a druhý viník je zcela jasný a asi nepůjde jen tak obejít. Těmi viníky jsou hlad a chuť.

Třetím viníkem je štítná žláza, která funguje jako karburátor našeho těla. Pokud je její činnost snížená dotyčný tloustne, pokud je zvýšená dotyčný hubne.

Čtvrtým viníkem je genetika. V oblasti dědičnosti totiž nezávisle na pohlaví existují specifické geny obezity.

Dalším na řadě je snížená spotřeba bílkovin v organismu. Aby tato spotřeba fungovala, je třeba velké množství energie, kterou dodává tuková tkáň. Je tedy jasné, že snížená spotřeba šetří energii čili tukovou tkáň.

Šestým viníkem je potlačování „zbytečných cyklů“. Zadržovací systém v těle určuje, co půjde do střev na výrobu tepla a nikoliv na vytváření zásob energie. To vysvětluje proč mají muži uši, nos, ruce a nohy teplé, zatímco ženy mají tyto části obvykle chladné.

Sedmým viníkem je sodíková pumpa. Tento systém zajišťuje přívod soli a odvádění draslíku. Tento systém je u střadatelů tuků omezen.

Termogeneze je viník číslo osm. Jde o výrobu tepla hnědou tukovou tkání, která obsahuje veškeré vybavení pro tuto výrobu. Její stimulaci kontroluje nervový systém. Ten je u obézního člověka slabý, což vysvětluje znovunabytí váhy po odtučnění.

Devátým viníkem je „zpomalená vidlička“. Tento bod říká, že nezáleží na množství potravy, ale na rychlosti její konzumace.

Následujícím viníkem je kvalita menu. To je samozřejmě bod, o které bylo řečeno snad všude všechno.

Jedenáctým viníkem je společenský vývoj. Došlo k ústupu od tradičních potravin, hlavně chleba, těstovin, brambor, luštěnin k tuků a cukrům.

Předposledním viníkem je věk. Naše potřeba jíst totiž klesá až s přibývajícím věkem.

Posledním viníkem je rozmar. To znamená hlad už nemám, ale zákusek bych si dal. S tím se musí každý vyrovnat sám. Nejlepší je nedávat sladké na stůl.

Takže příště už nemusíte dumat nad tím, proč někdo tloustne a jiný ne. Teď už víte, kde je zakopaný pes.

 

zdroj: doformy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.