Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jaké mýty panují o energetických nápojích?

Jaké mýty panují o energetických nápojích?

14.11.2018 - redakce Babinet.cz

Plechovky energetických nápojů jsou sice vynálezem 20. století, nicméně kofein a jiné povzbudivé látky lidstvo využívá už do doby kamenné. Neandrtálci sice jen žvýkali listy kávovníku a dalších rostlin, lidé však záhy přišli na to, že povzbudivé účinky kofeinu se zesílí přelitím vodou. První nápoje dodávající energii jsou staré tisíce let a kofein dnes patří k nejrozšířenějším psychoaktivním látkám na světě. Spolu s taurinem je základní složkou energetických nápojů. Zatímco nad konzumací kávy nebo čaje se nikdo nepozastavuje, ohledně pití energetických nápojů panuje nepřeberná řada mýtů.

Mýtus č. 1. Kofein tělu škodí

Kofein je přírodní látka, která se nachází v přibližně 60 nejrůznějších rostlinách – kávovníku, kakaovníku, guaraně, kole, cesmíně paraguajské a mnohých dalších. Kofein se tedy kromě „energeťáků“ nachází v kávě, čaji, kakau, čokoládě a dalších potravinách, které běžně konzumujeme.

„Kofein příznivě aktivuje centrální nervový systém, zlepšuje kognitivní funkce a krátkodobou paměť. Zvyšuje také výkonnost, snižuje pocit únavy a zlepšuje peristaltiku střev. To všechno ale platí jen v přiměřeném množství. Denní dávka by neměla překročit 400 mg. Pro srovnání - šálek kávy obsahuje od 30 do 180 mg kofeinu, černé čaje 40 – 120 mg a energetické nápoje od 30 do 300 mg podle složení a velikosti plechovky. Kofeinu by se měly vyhýbat nejen děti a těhotné či kojící ženy, ale i osoby s onemocněními např. kardiovaskulárního systému,“ radí nutriční terapeutka Olga Mengerová.

Mýtus č. 2. Taurin je nebezpečný

Taurin patří spolu s kofeinem k základním složkám energetických nápojů. Jedná se o aminokyselinu, která je běžně přítomna v lidském těle a pomáhá s nejrůznějšími procesy (např. přispívá ke správné rovnováze minerálů v organismu). Taurin je obsažen také v různých potravinách, jako jsou mušle, ryby, drůbež a dokonce i v kojenecké výživě.

„Taurin naše tělo jednoznačně potřebuje. Zlepšuje využití živin, urychluje regeneraci po zátěži, má antioxidační účinky, zlepšuje toleranci vůči stresu. I v tomto případě však platí, že kardiaci a další nemocní lidé by se měli konzumaci nápojů s ním vyhýbat, “ doplňuje Mengerová.

Mýtus č. 3. Energetické nápoje způsobují obezitu

Jedna průměrná plechovka běžného energetického nápoje obsahuje srovnatelné množství kalorií jako půlka avokáda. „Je úsměvné, že lidé viní z obezity potraviny a ne sami sebe. Když se nehýbu a konzumuji nadbytečné množství potravin, nemohu se divit, že ztloustnu,“ upozorňuje Mengerová. Je pravda, že energetické nápoje obsahují hodně cukru. Pokud ale člověk sportuje, cukr potřebuje. Jestliže je jedinec obézní, pak je lépe, pokud zvolí variantu energetického nápoje bez cukru“, doporučuje Mengerová.

Mýtus č. 4. Energetické nápoje mohu pít denně

Energetické nápoje patří mezi tzv. funkční potraviny. Jejich úlohou je dodat energii, když je potřeba. Nejlepší je ovšem kvalitní spánek. Energie v plechovce tedy může být vhodným doplňkem, ale nikoliv základem pitného režimu. Tím je pramenitá voda. Energetické nápoje by neměly pít v žádném případě děti, těhotné či kojící ženy nebo osoby se zvýšenou citlivostí na kofein a dále lidé s některými onemocněními.

„Energetické nápoje jsou často kritizovány kvůli negativnímu vlivu na zdraví. Samy o sobě ovšem škodlivé nejsou, pokud jsou konzumovány rozumně. Jsou nevhodné pro osoby s nedostatečným příjmem stravy a dále pro jedince s  onemocněními např. kardiovaskulárního systému. Nezdravá je především jejich nadměrná konzumace nebo to, když je pijí děti“ doplňuje Mengerová.

„Zodpovědní výrobci nápojů děti od konzumace energetických nápojů sami odrazují,“ upozorňuje Zdeněk Huml, výkonný ředitel Svazu výrobců nealkoholických nápojů.

Mýtus č. 5. Alkohol zesiluje účinek energetických nápojů

Energetické nápoje stimulují organismus a zrychlují srdeční činnost. Při přiměřené konzumaci to samo o sobě není nic nezdravého. Jiné je to však s alkoholem.

„U osob s kardiovaskulárními potížemi při této kombinaci snadno dochází ke stavu vyčerpanosti organismu, srdečním arytmiím a může to končit až zástavou srdce. Proto by alkohol neměl být konzumován současně s energetickým nápojem stejně jako s léky. Obzvláště nebezpečná je tato kombinace též pro lidi s onemocněním jater,“ varuje Mengerová.

 

JUDr. Zdeněk Huml, výkonný ředitel
Svaz výrobců nealkoholických nápojů

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz