Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Schizofrenie - strašák dnešní doby? Lék na schizofrenii existuje!

Schizofrenie - strašák dnešní doby? Lék na schizofrenii existuje!

14.11.2018 - redakce Babinet.cz

Představu, že typickými projevy schizofrenie je rozdvojení osobnosti, již vědci dávno opustili, ve společnosti ji ovšem stále můžeme zaslechnout. Co je tedy schizofrenie a jsou schizofrenici opravdu jen násilníci, kteří patří do léčebny?

Schizofrenie je duševní nemoc, jejíž obtíže mají takovou intenzitu, že plně prostoupí život pacienta a výrazně jej ovlivňují. Pro takového člověka je pak velmi obtížné rozhodnout, co je skutečné a co nikoliv. Klasickými příznaky schizofrenie jsou bludy a halucinace. Nemocní mají často pocit, že se v jejich okolí vyskytují lidé, kteří usilují o jejich život, představy, že jiné osoby mohou číst jejich myšlenky a ovlivňovat tak jejich život. Pacienti často slyší divné hlasy, či vidí neexistující věci a osoby. Pod vlivem těchto projevů pak nemocní i jednají, což jim působí mnohé problémy. Jednoznačná příčina vzniku schizofrenie není dosud známá, vlivy, které se podílí na jejím propuknutí, jsou dědičnost a psychosociální faktory, zejména prostředí, ve kterém pacient vyrůstá. Vraťme se ale na začátek, schizofrenie je nemoc – nemoc, která se dá léčit!

Role rodiny je rozhodující

Je pochopitelné, že násilný čin, ať již pachatel trpí psychickou poruchou či nikoliv, vyvolá přirozeně u veřejnosti šok a snahu označit viníka. Schizofrenie je pak v mnohých případech označována jako jakési alibi násilníků a pachatelé trestných činů, kterým byla prokázána schizofrenie, jsou hromadně odesíláni do léčeben a uznáni za nepříčetné.

Mnohým případům by přitom bylo možné předejít. Schizofrenie nevzniká ze dne na den, příznaky nemoci se projevují i několik měsíců před jejím akutním propuknutím. Onemocnění může vzniknout v dětství, ale také ve starším věku - onemocnět tedy může kdokoliv z nás. Nejčastěji se však schizofrenie projevuje ve věku 15-19 let. První projevy nemoci, jako je úzkost, podrážděnost, vztahovačnost, nesoustředěnost apod. jsou v tomto věku mnohdy mylně přičítány postpubertálním projevům. Obtíže pozvolna narůstají, až vyústí v propuknutí nemoci, o kterém se zpravidla dozvíme z médií, jako o dalším napadení schizofrenikem. Rodina a blízcí jsou tedy první, kdo může včas odhalit první příznaky nemoci.

Léčba je možná!

Při včasném odhalení a správném způsobu léčby mohou pacienti žít běžným životem. Ideální forma léčby je injekční formou, jejíž hlavní výhodou je až trojnásobná redukce nového propuknutí nemoci a eliminace problémů s pravidelným užíváním tablet, s kterým mají pacienti mnohdy problém. Nová generace léků má navíc výrazně mírnější nežádoucí účinky. Možnost docházet na injekce pouze jednou měsíčně navíc snižuje riziko stigmatizace pacienta a větší šanci vrátit se do běžného života.

 

Zdroj: Materiály použity z tiskové zprávy společnosti Janssen-Cilag s.r.o, z 55. česko-slovenské psychofarmakologické konference v roce 2013

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz