Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  I v klimakteriu je důležité udržovat si tělesnou a psychickou pohodu

I v klimakteriu je důležité udržovat si tělesnou a psychickou pohodu

27.10.2018 - redakce Babinet.cz

Klimakterium je přirozenou součástí života každé ženy kolem padesátky. Toto období je doprovázeno zastavením menstruace, útlumu funkce vaječníků a ztrátě plodnosti, a je s ním spojena také řada nepříjemných příznaků. Které to jsou jak se jim bránit?

U každé ženy ke klimakteriu neboli menopauze dochází individuálně, zpravidla se ale jeho příznaky objevují mezi 40. až 50. rokem věku. Snižující se funkce vaječníků a tvorby pohlavních hormonů zapříčiní ústup a vymizení menstruačního cyklu. Nedostatek hormonů estrogenů a progestrogenu pak způsobuje další průvodní jevy klimakteria.

Mezi základní nepříjemné projevy patří návaly horka a pocení, nadměrné bušení srdce, nespavost, úzkostné stavy či zhoršení paměti. Dostavuje se také náladovost, nedostatek sebevědomí, popudlivost, nerozhodnost a potíže se soustředěním.

Menopauze se bohužel nevyhne žádná žena, přesto je však možné její příznaky zmírnit a užívat si svůj věk bez viditelných obtíží. Nepříjemné projevy pomáhají mírnit bylinky či doplňky stravy.

Šalvěj lékařská pomáhá proti nadměrnému pocení, ploštičník hroznatý pak tlumí návaly horka, zlepšuje spánek, paměť a koncentraci a snižuje předrážděnost. Ovlivňuje také metabolismus vápníku v těle a tím zpomaluje rozvoj osteoporózy a zlepšuje urogenitální potíže.

„Červený jetel se využívá především pro vysoký obsah přírodních látek, fytoestrogenů. Ty jsou svou strukturou podobné ženským pohlavním hormonům - estrogenům a v ženském těle tak mohou imitovat jejich účinky. Mohou zlepšit náladu, spánek a zamezují řídnutí kostí,“ dodává Lenka Čadová.

Projevy klimakteria ovlivňuje i jídelníček. Strava by měla být bohatá na mořské ryby a rostlinné oleje lisované za studena, ořechy, luštěniny a vejce. Není radno podceňovat ani vliv pravidelného cvičení a procházek, které pomáhají nejen s projevy klimakteria, ale i s nadměrnou váhou a problémy s pohybovým aparátem.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.