Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Cítíte se unaveni? Podzimní očista organismu vám pomůže

Cítíte se unaveni? Podzimní očista organismu vám pomůže

21.10.2018 - redakce Babinet.cz

Půl tuny - to je zhruba roční spotřeba jídla průměrného dospělého člověka. Zajímá vás, co se s tou horou knedlíků, hranolků, řízků a koláčků v těle děje? Trávení je složitý děj, při kterém se potrava rozkládá na základní složky. Začíná s prvním skousnutím sousta a jeho  konečná fáze probíhá v játrech.

Játra jsou neobyčejně aktivní orgán, v němž se odehrává více než 500 tisíc metabolických dějů. Mezi ně patří například rozklad a syntéza chemicky složitých látek, zneškodňování jedů, skladování  živin a mnoho dalších. Funkční rezerva a schopnost regenerace jaterních buněk  je ohromná, ale není nevyčerpatelná. Proběhlé infekční onemocnění (především virové),  přemíra tuků, alkoholu a  četné toxické látky, včetně běžně užívaných léků, mohou časem způsobit  v lepším případě poruchu a v horším až úplné selhání  funkce jater. Postižení tohoto orgánu pak kriticky ohrožuje celý organismus.

Velmi potřebná je tudíž pravidelná očista organismu. Znamená odstranění nežádoucích látek, které se usadily těle, ale také zlepšení očisty našeho organismu přirozenou cestou – podporou metabolismu, trávení a vylučování.

Detoxikaci a očistě pomáhají přírodní složky. Zmínit můžeme lopuch, řešetlák, smetanku lékařskou, jetel, česnek, ostropestřec mariánský. Jejichž účinky ověřily již naše babičky.

Smetanka lékařská napomáhá zlepšení trávení stimulací tvorby žaludečních šťáv. Významně pomáhá při chronickém zánětu jater (hepatitidě), nemocech žlučníku i při cukrovce.

Řešetlák působí povzbudivě na hladké svaly tlustého střeva, a proto se používá jako mírné projímadlo.

Jetel luční čistí krev (detoxikuje) a zlepšuje činnost jater

Česnek se vždy používal jako přírodní antibiotikum. Pokud dochází ke změnám stravování, a tedy i trávení, mění se i střevní flóra. Škodlivé bakterie ničí právě česnek.

Lopuch má schopnost silného čištění krve (detoxikace), dále umí mírně rozpouštět žlučové a močové kameny a také způsobuje průjem.

Ostropestřec mariánský není bylina u nás moc známá, i když jako léčivka se používá již od starověku. Tím, že tonizuje cévy, pomáhá léčit poruchy krevního oběhu, nízký krevní tlak a celkově příznivě ovlivňuje onemocnění srdečně-cévního (kardiovaskulárního) systému

Lopuch a smetanka také obsahují inulin, důležitou látkou upravující střevní mikroflóru.

Pokud v pozimním období chceme pro sebe něco udělat, je vhodné nasadit očistnou kůru. Začněme tedy podle moudrosti našich babiček vařit bylinkové čaje, které upraví střevní obtíže a také pomohou regeneraci jaterní tkáně. Pokud ani na čajíčky nemáme dostatek času, máme ještě jednu možnost použít moudrost našich babiček, a to v moderních detoxikačních přípravcích, které jsou k dostání v lékárnách a obsahují bylinky, jejichž blahodárný účinek jsme si popsali.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz