Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Podzimní výživa pro pokojové rostliny? Vyzkoušejte 3 nejvýživnější domácí zálivky!

Podzimní výživa pro pokojové rostliny? Vyzkoušejte 3 nejvýživnější domácí zálivky!

17.10.2018 - redakce Babinet.cz

Podzimní čas nepůsobí jen na lidský organismus. Také zvířata se pomalu začínají připravovat na blížící se zimu a tak není divu, že ani svět rostlin nezůstává podzimem nedotčen. Možná že i vám se párkrát přihodil moment, kdy jste zaregistrovali, že pokojovým rostlinám se v tomto období podzimních měsíců ne zrovna dvakrát dobře daří. O jakém elixíru života vypráví stařičké babské rady?

Veškerá péče a stejně nic

Občas se prostě stane, že rostlinka začne uvadat. I když se o ni příkladně staráte a všemožně se snažíte, aby měla co největší komfort a ty nejlepší podmínky pro kvetení, nemusí jít ani tak vše podle plánu.

Toto nepříjemné překvapení vás může potkat právě teď na podzim. Některé pokojové rostlinky reagují na podzimní období trochu citlivě a ihned se to na nich projeví. Začnou chřadnout a ztrácí svou vitalitu, i krásu. Živiny se z půdy plíživě vytrácejí a tak samotný život z rostlinky nakonec také vyprchá. Nebo ne?

Babské rady jako prevence, i včasná záchrana

Staré moudré knihy se touto problematikou poměrně hojně zabývají. Výživným zálivkám se věnují odborné sáhodlouhé texty, i autenticky naškrábané odstavečky českých praprababiček. A právě z nich jsme pro vás dnes vybírali. A vybrali jsme rovnou tři.

 • Banán se špetkou skořice

Banán je neuvěřitelným zdrojem vlákniny. Působí velmi blahodárně na lidské zdraví, proč ho tedy nevyužít také k výživě pokojových rostlin? Skořice půdu pročistí a zbaví rostlinu případných bakterií. Půda si z banánové zálivky vytáhne potřebné složky a rostlina se velmi rychle vzpamatuje. K zálivce nebudete potřebovat nic jiného než jeden banán a malou špetku skořice. Se skořicí to opravdu nepřehánějte. Určitě vás bude svádět ještě trochu přisypat, abyste efekt umocnili. Ale nepřiměřené množství skořice může rostlince spíše uškodit a popálit ji.

Rozmačkejte tedy jeden banán vidličkou a přidejte špetku skořice. Zalijte 2 l vlažné vody a takto nechte jeden den odstát. Pokojové rostliny pak zalévejte touto odstátou výživnou vodou podle potřeby.

 • Ricínový olej

Ricínový olej má tu vlastnost, že kudy teče, tudy vyživuje. Výrazně podporuje vitalitu, kvetení a zdraví květin. A to je přesně to, co teď na podzim vaše pokojové krásky potřebují.

Smíchejte proto 2 l studené vody se 2 lžícemi ricínového oleje. Tuto výživu můžete ihned použít a používat dále podle potřeby. Stejně jako banánovou zálivku, i tuto ricínovou směs naléváte přímo na půdu.

 • Kostka droždí

Kvasnice jsou velmi bohaté na užitečné bakterie. Posilují a regenerují kořeny rostlin. Tak se děje hlavně díky vysokému podílu bílkovin a užitečných vitamínů.

Kostku kvasnic zasypte lžičkou cukru a vymíchejte na kaši. Tuto směs pak zalijte litrem teplé vody a promíchejte. Nechte pár hodin odstát a můžete použít jako zálivku, nikoliv postřik.

A jaké jsou vaše osvědčené domácí zálivky, které dělají s rostlinami v tomto podzimním období divy?

 

Napsala Bára Klímová

 

 

Vaše názory

Další z magazínu

 • Blíží se advent! 4 tipy na domácí vánoční vůně

  Vánoce jsou pro mnohé stresujícím časem. Všechen ten shon, stres a bláznění kolem svátků se rok co rok opakuje. Ale nezapomínejte, že jaké si...

 • Provence styl! V čem tkví jeho kouzlo?

  Ocitli jste se už někdy v  domácnosti, penzionu, či restauraci , která dýchala provensálským stylem ? Pokud ano, jistě na takovýto interiér...

 • Nechte Windomatic umýt okna za vás

  Víte, která úklidová činnost patří mezi ty nejméně oblíbené? Umývání oken. Nekonečné drhnutí špíny a leštění šmouh, které stejně nikdy...

 • Pusťte si domů páru

  Co doma používáte nejčastěji? Jakého úklidového pomocníka skoro nedáte z ruky? Žehličku? Mop? Tam, kde je velká rodina a spousta metrů pevných...

Náš tip