Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Osteoartróza: Jaké jsou její příznaky?

Osteoartróza: Jaké jsou její příznaky?

28.9.2018 - redakce Babinet.cz

Osteoartróza je celosvětově nejčastějším degenerativním kloubním onemocněním. Artroticky může být poškozen kterýkoli kloub v těle, nejčastěji se však vyskytuje v nosných kloubech, tedy kolenních a kyčelních.

Jaké jsou její příznaky? Bolest nebo ostré bodání při pohybu, často i bolest v klidu, ztuhlost kloubu po odpočinku, otoky, snížení rozsahu pohybu kloubu, deformace tvaru či změna osy.

Co v takovém případě dělat?

Rozhodně vyhledat odborníka, ideálně ortopeda. Ten klouby důkladně vyšetří, doporučí vhodnou léčbu i další opatření.

Podle MUDr. Roberta Freie z Centra pohybové medicíny v Praze v současné době neexistuje kauzální léčba. Můžeme však terapeuticky zpomalit rozvoj onemocnění a zlepšit funkčnost kloubů. Jedná se o soubor opatření, kterým by se měl člověk s koleny bolavými artrózou, řídit. Je třeba začít u edukace pacientů s ovlivněním vzorců chování (obezita, mechanické přetěžování kloubů), přes farmakologické snížení bolesti i chronického zánětu kloubů až po viskosuplementaci, tedy lokální aplikaci kyseliny hyaluronové, říká MUDr. Robert Frei. „Viskosuplementace je poměrně nová, bezpečná a efektivní forma lokální léčby osteoartrózy. S produkty kyseliny hyaluronové pomáhá opětovně navodit fyziologické prostředí v artroticky změněných kloubech. Viskosuplementace je jednoduše řečeno aplikace (doplnění) chybějící synoviální tekutiny do prostoru kloubního pouzdra postiženého kloubu,“ vysvětluje MUDr. Robert Frei.

Jde o injekci s kyselinou hyaluronovou, která nahrazuje poškozenou synoviální tekutinu. Hlavní výhodou je, že z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazena jedna injekce do každého kolene jednou za šest měsíců. Opakovaná aplikace je závislá na klinických příznacích pacienta.

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip