Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Prosvětlete si interiér: Jak na podzim rozsvítit byt bez malování?

Prosvětlete si interiér: Jak na podzim rozsvítit byt bez malování?

25.9.2018 - redakce Babinet.cz

Začátkem podzimu začne vždy citelně ubývat světla. Dny se bleskurychle krátí a tma nás obklopuje mnohem dříve, než v předchozích dnech. Ne každý tuto změnu vítá. Někteří z nás se proto zuby nehty drží posledních slunečních paprsků, které potřebné světlo i teplo ještě jakž takž poskytují. Nelovte paprsky. Pozvěte světlo přímo domů a rozsviťte si interiér. Poradíme jak!

Ani jediný kyblík barvy

Ano, přiznejme si, barvy jsou základ a mají světlost bytu na svědomí ze všeho nejvíc. Ale přece nebudete čtyřikrát ročně malovat, protože léto chcete decentní, jaro barevné, podzim svítící a zimu vánoční.

Když se chce, všechno jde. A kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody. Pokud tedy patříte k těm, kteří chtějí rozsvítit svůj interiér hned teď, právě oněch pár způsobů pro vás máme.

Prosvětlení za pár korun

Když váš byt není příliš bohatý na přirozené denní světlo a podzim vše ještě zhoršuje, nezoufejte. Pro každý byt existuje způsob, který vdechne prostoru trochu života, lehkosti a tolik potřebného světla.

 • Zrcadla

Nemusíte zrovna nechat celou výplatu v obchodě se zrcadly, vůbec ne. Stačí jich jen pár a nemusí být ani klasicky celá. Na vhodné místo připevněte třeba jen dva zrcadlové pruhy. Uvidíte, co to v mžiku s interiérem udělá.

 • Jednoduché vzory

Nevěřili byste, kolik světla spolykají komplikované a ztěžklé vzory třeba na úplně obyčejném potahu sedačkového polštářku. Zkuste vše zjemnit a na podzim je vyměnit za jednoduché potahy jednotné krémové barvy.

 • Pryč se záclonami

Když se na podzim zbavíte záclon, vpustíte do bytu o poznání více denního světla, byť vám paradoxně takto prázdné okno může připadat na první dobrou ještě studenější. Pokud si okno bez záclon ale neumíte představit a je vám to dokonce nepříjemné, zkuste na podzim pověsit alespoň půlené záclony.

 • Pozor na přeplněné parapety

Jestli vám přijde parapet jako ideální výstavka, na podzim se vám to nemusí vyplatit. Přespříliš zaplněná plocha okenního parapetu krade tolik světla, kolik jen může. A vůbec krádeží nešetří. Zkuste proto alespoň v podzimním období parapetu ulevit.

 • Lampy a drobná přisvětlení

Lampičky a drobná světla se stínidly byt v mžiku rozsvítí neuvěřitelným způsobem. Světlo se díky stínidlům příjemně rozlije prostorem, než aby svítilo do jednoho bodu. Přesně tohle potřebujete.

 • Čistá okna

Ne, žádný vtip. Ani šíření každoroční předčasné paniky na konto vánočního úklidu. Každá nečistota na okenní tabuli umocňuje pocit nedostatku světla a prohlubuje stísněnost.

 • Na podzim se vzdejte nástěnných dekorací

Obzvláště těch tmavých. Když se rozloučíte s těmito prvky, prostoru pomůžete a provzdušníte ho.

 • Kovové dekorace

Stačí pár drobných kovových svícínků, váziček, kalíšků na svíčky a tak podobně. Opticky bude místnost ihned zahalena přívětivějším lesklým světlem.

Máte pro nás i vy nějaký další efektivní tip, který prosvětlí jakýkoliv interiér?

Napsala Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

christiana66
30.12.2018 09:47

Moc hezký článek a absolutně souhlasím:) Líbí se mi prosvětlené prostory a dávám přednost minimalismu v interiéru, světlým barvám a v každé místnosti doma máme zrcadla. Radši než velká světla mám malé lampičky a lampy, které prosvětlí rohy v místnostech. Nedávno jsme měnili stolní lampičky v ložnici a dostala jsem tip od kamarádky na zn. Cellbes, mají moc hezký výběr a hlavně to není okoukané:)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
 • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

 • Značkové parfémy a kosmetika, 4 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

 • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

 • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

 • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

 • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.