Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Když letí telefon do dřezu aneb Jak vysušit mobil?

Když letí telefon do dřezu aneb Jak vysušit mobil?

29.8.2018 - redakce Babinet.cz

Mobilní telefony dnes neodmyslitelně patří do našich každodenních životů. Někdo jej pro jistotu nedává z ruky vůbec a někdo jiný si na něj nevzpomene, dokud někdo nezavolá. Ale nehoda není náhoda a může potkat úplně každého. Lépe řečeno může se to stát i vašemu telefonu. Patříte i vy mezi hazardéry, kteří rukama myjí nádobí a telefon si přitom ramenem přidržují u ucha? Pak se vám naše rady budou extra hodit.

Nádobí počká

Halda, nehalda nádobí, mobil co nejrychleji lovíte z vody. I když existuje spolehlivý způsob, jak ho vysušit, ve většině případů už nepošlape jako švýcarské hodinky. Naděje sice umírá poslední, ale v případě utopeného mobilu na to moc nespoléhejte. Na bublinkovou koupel není zrovna dvakrát stavěný. Nemusí být za každou cenu úplně po něm, ale voda následky většinou zanechá. Třeba ale zrovna vy budete patřit k těm šťastlivcům, kteří mají kliku.

Na fén zapomeňte

Když telefon letí do dřezu, nebo rovnou do záchodu, co vás po jeho vytažení napadne? Otřít ho a běžet pro fén. V tom zmatku a úleku to vypadá jako nejlepší nápad. Jenže není.

Odborníci zásadně doporučují následující postup:

 • Než začnete experimentovat a šílet, telefon ze všeho nejdřív okamžitě vypněte. Pokud máte echt smůlu a telefon se potopí i se sluchátky, nebo nabíječkou, všechno odpojte.
 • Poté rychle vytáhněte baterii a další odnímatelné části. Jednoduše, vše co není k mobilu upevněno, pryč s tím. To platí i pro SIM kartu a microSD kartu.
 • Teď je na čase mobil vysušit papírovými utěrkami. Samotný mobil i vše ostatní důkladně otřete a nechte proschnout.
 • A nyní to hlavní. Žádný fén na hloubkové sušení nepoužívejte. Tento postup si úplně zakažte, byť je velmi lákavý a zdánlivě rychlý.

Machři na chytré, i na ty ne zrovna nejchytřejší telefony, fén v žádném případě nedoporučují. Podle nich nadělá tohle intenzivní teplo více škody, než užitku. Stejně jako od slunce rozpálený parapet, nebo dokonce nezapnutá, ale teplá trouba, ke které se prý přiznal nejeden vynalézavý zákazník.

 • Teď vás čeká zkouška trpělivosti. Musíte čekat 48 hodin. Rozložte telefon i jeho vnitřnosti třeba na čistou utěrku a nevšímejte si ho. Nenechte se svádět myšlenkou, která vám našeptává, abyste ho složili a zkusili, jestli funguje. Máte tak jedinečnou příležitost dopřát si ten luxus a požitek z elektronického detoxu.
 • Nyní přišel den D. Telefon složte dohromady a zkuste jej zapnout. Ovšem zatím bez simky a bez paměťovky.
 • Pokud se telefon normálně rozběhne, můžete tajně jásat. Hodinku počkejte, a pokud jede mobil i dál bez zjevných problémů, vložte do něj karty.
 • Když telefon nijak neprotestuje a víceméně šlape, pak se vám vyplatil ten pohotový proces v začátku. Mobil bude pravděpodobně fungovat. Zlobit ale může začít postupně a o něco dřív, než kdyby vám do vody nespadl.

A jak je to s tou rýží?

Rýže pohlcuje vlhkost, ano. Ale mobilní profesionál by vám rýži zřejmě neporadil. Když telefon, který utrpěl mokrou nehodu, uzavřete do krabice s rýží, efekt nebude nijak mimořádný. Pokud pak telefon bude normálně fungovat, bude to nejspíš opět zásluha toho, že jste telefon vypnuli a rozebrali včas.

Minitipy závěrem

 • Naučte se všechna data zálohovat. Nepřijdete tak v případě nehody o všechny cenné momenty v podobě videií, či fotografií a také o kontakty.
 • Pokud se vám podaří telefon utopit v kávě, nebo pivu, doporučuje se jej vypnout a opláchnout čistou vodou a pak postupovat přesně tak, jak už bylo řečeno (kdo by ale na tento způsob našel odvahu, že ano?).
 • Nic nezkazíte, když s telefonem tak jako tak navštívíte odborníka a požádáte o profi vyčištění.

A jak se vám podařilo zachránit svůj telefon?

Napsala Bára Klímová

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
 • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

 • Značkové parfémy a kosmetika, 4 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

 • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

 • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

 • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

 • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.