Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  I král slunce trpěl hemoroidy. Nepodceňujte prevenci a vyhněte se tomuto příjemnému problému!

I král slunce trpěl hemoroidy. Nepodceňujte prevenci a vyhněte se tomuto příjemnému problému!

24.8.2018 - redakce Babinet.cz

Říkali mu Roi Soleil, Král Slunce. Byl nejdéle panujícím králem ve francouzské historii. Ludvík XIV. vládl neomezenou mocí a za jeho vlády se rozvíjely vědy jako kartografie, astrologie, matematika, fyzika, chemie či technika. Byly objeveny čtyři měsíce Saturnu, spočítána rychlost světla, vytvořen první systém rozdělení rostlin či vynalezena technika odlévání velkých zrcadel. Měl však také celou řadu nectností, kde jednou z těch nejhorších bylo přejídání hraničící se žravostí. Nezáleželo mu ani tak na tom, co jí, důležité bylo, aby toho bylo hodně. Ve spojení s nelehkou vládou ve Francii byly důsledkem zdravotní obtíže v podobě hemoroidů. Ty trápili Ludvíka XIV. většinu jeho života. Roku 1686 se dokonce podrobil operaci píštěle provedenou Charles F. Fénixem.

Je patrné, že hemoroidy nejsou specialitou dnešní doby. Avšak dnešní rychlý životní styl, sedavé zaměstnání, špatná životospráva, mají za následek, že se toto onemocnění stalo jedním z nejčastějších. Statistiky uvádí, že hemoroidy na vlastní kůži poznal každý třetí dospělý Čech. Řadí se mezi jedno z nejčastějších, ale k lékaři se s ním chodí jen málo. Je to především kvůli ostychu otevřeně hovořit o obtížích intimních partií části lidského těla – konečníku a řitního otvoru.

Hemoroidy jsou vlastně hydraulické polštáře

Hemoroidy jsou přirozenou součástí konečníku a řitního otvoru. Fungují coby hydraulické polštáře, které jemně působí na utěsnění řitního kanálu, aby dosáhly dokonalého udržení stolice. O onemocnění hemoroidů hovoříme ve chvíli, kdy tyto žíly začnou činit obtíže – krvácení, svědění, pálení, pocit tupého tlaku v konečníku, bolest nebo vlhnutí.  Jedná se v podstatě o onemocnění cévního systému, spočívající v rozšíření a zápalu žíly v konečníku. Česky se též nazývá zlatá žíla nebo píštěl případně zkomoleně hemeroid.

Kořeněná jídla mohou přispět k obtížím

Příčinou onemocnění jsou nejčastěji již zmiňovaný sedavý způsob života, problémy se stolicí – opakované průjmy nebo zácpy, vysoký nebo, směrem nahoru, kolísavý krevní tlak, různé choroby žilního systému (křečové žíly a je podporující choroby) či záliba v nadměrně kořeněných jídlech.

Prevence je důležitá

Hemeroidům se dá poměrně úspěšně předcházet. Nejdůležitější je životospráva tzn. úprava jídelníčku k lehčí a vydatné stravě, méně tuků více zeleniny a ovoce, celozrnné pečivo, vše rozdělené do malých porcí vícekrát během dne. Důležitý je aktivní pohyb v podobě sportu, ale použití schodů místo výtahu je rovněž vítaným pomocníkem. Při sedavém zaměstnání pomůže polštářek na židli.

V případě výše uvedených příznaků je třeba konzultovat léčbu s lékařem nebo navštívit některou z proktologických ambulancí. Některé z uvedených příznaků jsou společné i s jinými chorobami konečníku a tlustého střeva, národy nevyjímaje, a proto by tyto příznaky neměly být podceňovány . Přesto, že podstoupit toto vyšetření nepatří k příjemným záležitostem a vyžaduje poměrně velkou míru odhodlání a překonání určitého studu, určitě se to vyplatí.

Důležitou součástí prevence a již probíhajícího onemocnění je dokonalá intimní hygiena. Dnešní zvyšující se WC komfort nám umožňuje pořídit si sprchovací WC sedátko (tzv. japonskou toaletu). „Český trh již nabízí několik modelů sprchovacích WC sedátek tzv. elektronických bidetů,“ říká Lubor Kolář ze společnosti PORCUS ČR a pokračuje „při onemocnění hemoroidy jsou jednoznačně pomocníkem, protože kromě očisty po vykonání potřeby umožňují několik druhů masáží, které navíc pomáhají při zdravotních obtížích se stolicí. Nejoblíbenější je však funkce vyhřívání sedátka a dávkovače vůně.“

Díky jemnému působení proudu vody, kterým je očista po provedení potřeby prováděna, dochází k dokonalému odstranění nečistot a zbytků stolice z pokožky s následným osušením bez nutnosti použití papíru. Tím nejsou způsobena další poranění a oděrky, které jsou při již probíhajícím onemocnění hemoroidů velmi bolestivé.

 

ree

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 4 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.