Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Tajemství léčivých květin! Víte, jak je správně využít?

Tajemství léčivých květin! Víte, jak je správně využít?

13.9.2018 - redakce Babinet.cz

To, že bylinky jsou prospěšné pro naše zdraví, se už dávno ví. Avšak věděli jste, že i květiny jsou jedlé a mají velkou léčivou sílu? Zkuste nové chutě a objevte jejich kouzla. Květy vás nemusí stát ani o korunu navíc. Všechny rostou venku, takže se stačí jen vybavit košíkem a hurá na procházku.

 

Sbírejte pouze ty, u kterých jste si jistí

 

Ne každá rostlina je jedlá a mohla by vám v těle způsobit pěknou neplechu. Na první procházku doporučujeme mít při ruce atlas rostlin. Mějte na paměti, že květinám se nelíbí prostředí igelitových sáčků a PET láhví. Některé květy se používají jen na ozvláštnění, zatímco jiné jsou natolik aromatické, že jídlo opravdu dochutí. Při přípravě pokrmů se přidávají až v poslední fázi, protože tepelnou úpravou by ztratily svou chuť i účinky. Květy bychom rozhodně neměli skladovat v lednici příliš dlouho, aby neztratily své důležité látky a čerstvost. Doporučujeme si usušit dostatečnou zásobu na zimu. Léčivé účinky sušením nevymizí.

 

Lék pro duši i tělo

 

Sbírání květů má mnoho blahodárných účinků pro naše tělo. Asi se budete divit, ale jejich největší síla spočívá v uklidnění vaší mysli. Během sbírání květů se dostanete do své oázy klidu, kde vás nikdo neruší. Po celou dobu jste na čerstvém vzduchu a pohled na krásy naší přírody vás uklidňuje. Navíc u toho procvičujete své tělo – shyby, dřepy, předklony a chůze. Samozřejmě každá rostlina má své další účinky na lidské zdraví. Některé se doporučují na podporu trávení, další mají protizánětlivé účinky a jiné dokáží rozjasnit pleť a zmírnit akné.

 

Pivoňka lékařská

 

Pivoňkový květ vás okouzlí už svým vhledem. Lidé ji hojně využívají jako okrasnou rostlinu, avšak její účinky jsou nezanedbatelné. Pomáhá proti dně a zároveň při epilepsii, ledvinových kolikách a trávicích problémech. Pivoňkový květ harmonizuje žlučník, střeva a játra. Z pivoňkových květů si můžete připravit čaj. Měl by se nechat odstát 15 minut. Poté bude mít narůžovělou barvu a příjemnou chuť.

 

Sedmikráska chudoba

 

Sedmikráskový květ se už dlouhou dobu považuje za všelék. Jeho léčivé účinky jsou nekonečné. Hodí jak pro přípravu čajů a odvarů proti nachlazení, tak pro doplnění zdravé kuchyně. Využijete do například v salátech, polévkách nebo pomazánkách. Často je oprávněným prvkem jarních detoxů a dobře poslouží i na dobré rány a hmyzí bodnutí.

 

Magnolie

 

Je to jarní dřevina, která má cenné účinky proti zánětům, úzkostem a astmatu. V tradiční čínské medicíně je využívána již po staletí. Čaj z květů magnolie dokáže rapidně ulevit od pocitu stresu, úzkosti či paniky. Má mírně růžovou barvu a chutná dosladka. Dokáže ulevit i od astmatu. Navíc její extrakt dokáže snížit počet bakterií v ústech a tím omezit zápach.

 

Růže stolistá

 

Královna květin má léčivé nejen květ, ale i trny. V tomto případě si dejte pozor, aby květina nebyla chemicky ošetřována. Uleví od dýchacích a trávicích problémů, navíc si hravě poradí i s bolestí v krku. Při revmatických potížích se doporučuje vlažná koupel s odvarem z růží po dobu 12 minut. Její chuť je mírně nasládlá, proto se s ní často potkáme jako s jedlou ozdobou na dezertu.

 

Měsíček zahradní

 

Měsíček je nejznámější pro své hojivé účinky. Avšak to zdaleka není všechno. Pomůže se záněty, chřipkou, bolestmi břicha a gynekologickými problémy. Klasické zpracování měsíčků pro léčivé účely je odvar nebo čaj. Jenomže květ se nám bude hodit i v kuchyni. Díky jeho jasné barvě dokáže obarvit různé pokrmy. Skvělý tip pro přírodní potravinářské barvivo.

 

Napsala Michaela Procházková

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip