Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Trápí vás bulka v prsu?

Trápí vás bulka v prsu?

17.8.2018 - redakce Babinet.cz

Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným nádorem v ženské populaci. Včasné odhalení této nemoci dává naštěstí postiženým ženám velkou šanci na úplné uzdravení. Stále však příliš mnoho žen zanedbává prevenci, a to jak v rámci pravidelných návštěv u gynekologa, tak při samovyšetřování prsu.

Žena by si jednou za čas měla stoupnout před zrcadlo a prohlédnout si pečlivě svá prsa. Za pozornost stojí nejrůznější asymetrie, vyklenutí nebo naopak vkleslinky na jejich povrchu. Je při tom vhodné měnit polohu rukou, dát je v bok, zvednout je nad hlavu, či zatlačit dlaněmi proti sobě. Takto se mohou zviditelnit některé jinak skryté útvary.

Po vizuální kontrole by se mělo přistoupit k prohmatání prsní žlázy. Žena by měla systematicky krouživými pohyby postupovat po jednotlivých kvadrantech prsů. Nesmí se zapomenout ani na prsní dvorce. Hledá se jakákoliv bulka nebo bolavé místo. Toto vyšetření lze provádět jak v sedě tak v leže se zvednutou paží a polštářkem podloženým ramenem.

Zapomenout se nesmí ani na podpaždí a oblast nad klíčními kostmi, v kterých jsou umístěny uzliny příslušející k prsům. Jakákoliv abnormalita při podobném vyšetření by pak ženu měla přimět k návštěvě odborného lékaře. Ten pak ordinuje příslušná vyšetření vedoucí ke stanovení diagnózy. Je to především mamografie, která může upozornit na narušení architektury prsů. Nezastupitelnou roli má odebrání vzorku tkáně prsu při biopsii a jeho mikroskopické vyšetření. To samé platí i pro případné zvětšené uzliny.

Cenná je i ultrasonografie, která může odlišit cystické útvary prsů. Ty v některých případech nevyžadují specifickou léčbu. Toto vyšetření je vhodné spíše u mladších pacientek. Pro prevenci se ale rutinně nevyužívá, přece jen se dává přednost mamografii.

Mimo období laktace by měl ženu znepokojit i jakýkoliv výtok z prsní bradavky. Karcinom je v tomto případě na vině u méně než 10% pacientek. Pro tuto nepříznivou diagnózu není rozhodující charakter výtoku.

A které ženy by měly být více ostražité? Pro jistotu všechny, existují však skupiny se zvýšeným rizikem výskytu karcinomu prsu. Jde přirozeně o ty pacientky, u kterých již v minulosti byla tato nemoc úspěšně zvládnuta. Vysoce rizikové jsou i osoby jejichž nejbližší příbuzní s touto chorobou bojovali, týká se to hlavně rodičů, sourozenců ale i dětí.

Některé ženy stále před tímto problémem "strkají hlavu do písku". Z obavy, aby se "něco nenašlo", raději na pravidelné vyšetřování prsů zapomínají. Jenže si neuvědomují pozdější následky. Karcinom po čase proroste do okolních struktur a vyšle metastázy do ostatních orgánů. Lékař pak již nemá jinou možnost než tišit bolest a oddalovat nezvratné zakončení této nemoci.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 4 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.