Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Problémy se sousedy: Co dělat, když vedle v bytě štěká pes?

Problémy se sousedy: Co dělat, když vedle v bytě štěká pes?

14.8.2018 - redakce Babinet.cz

Tento problém zná mnoho obyvatelů paneláků. Štěkot, vytí, kňučení a kvílení. To vše se domem ozývá vždy, když sousedův pes zůstane v bytě opuštěný a sám. Pokud situace trvá dlouho, obyvatelé domu bývají totálně zoufalí. Pohodlí a poklidný život jsou ty tam. Nemluvě o tom, když se takových psů sejde v jednom domě více a notují si. Je tato situace vůbec řešitelná?

Komunikace s majitelem psa

Když se delší dobu tento problém se štěkotem cizího psa týká i vás, je dobré situaci začít řešit. Nevyčkávejte, že se to samo nějak vyvrbí. Pes je společenský tvor a samotu snáší velmi špatně. Štěkot je jeho přirozený hlasový projev a není reálné, že se stýskavému vytí a štěkání odnaučí sám a to ještě ze dne na den.

Promluvte tedy nejdřív ze všeho s majitelem psa. Nemusíte na něj určitě hned naběhnout s paličkou na maso a zasypat jej nadávkami. Řešte vše v poklidu a lidsky. Byť jste podráždění a na nervy. On totiž dost možná o povyku jeho psa ani neví.

Upozorněte ho jasně, že vás jeho pes neustále ruší. Dejte mu najevo, že vám na jeho psovi svým způsobem záleží a koneckonců proto jste přišli vyřešit jeho problematické snášení odloučení od páníčka.

Navrhněte a nabídněte konstruktivní řešení.  Například:

 • Aby zajistil pejskovi hlídání.
 • Aby se poradil s odborníkem. Správným tréninkem pak psa částečné samotě naučil.
 • Pokud je možnost, aby jej bral do zaměstnání s sebou.
 • Poslední variantou mohou být také protištěkací obojky (lidé se jim většinou brání, protože je shledávají nehumánními, avšak opak je pravdou. Protištěkací obojky pejska nijak neterorizují a neubližují mu. Na rozdíl od už tak rozzuřeného souseda, který je v afektu schopen udělat ledacos.)

Pokud je s vámi ochoten majitel v poklidu vše řešit, pravděpodobně máte velkou šanci na to, že bude v domě znovu svatý klid. O průběhu situace se u něj můžete sem tam informovat a i vy podávat zpětnou vazbu.

Majitel ignorant

Pokud vás majitel pejska poslal k šípku, bohužel budete muset přitvrdit, chcete li se něčeho dobrat. Obrňte se trpělivostí a připravte se na to, že budete muset vytrvat.

 • Můžete se obrátit na správu domu a celou situaci vylíčit.
 • Můžete také vyzkoušet městský úřad, či radnici a nechat si poradit, na jaké kompetentní oddělení se máte obrátit. Bude to zřejmě přestupkové oddělení, kde s vámi vše sepíšou a prošetří. Na prošetření poběží třicetidenní lhůta. Pokud jde o výjimečný případ, pak se jedná o šedesát dnů. Nikdo by vás však na tomto oddělení neměl odbýt, toho se nebojte. Jsou povinni s vámi situaci řešit. Po vyhodnocení stížnosti jako oprávněné, začne s majitelem konkrétní sankční proces, prostřednictvím domluvy, nebo pokuty.
 • Můžete také kontaktovat městskou policii. Ta vám však příliš nepomůže. Pokud policie nezjistí, že pes není nijak ohrožen a majitel ho netýrá, nic se vlastně nestane. Majiteli domluví a vy můžete jen doufat, že takováto konkrétní výstraha zabere.
 • Dále máte možnost obrátit se na nejbližší hygienickou stanici. Vždy je samozřejmě lepší postupovat písemně, můžete si tam ale určitě nejdříve zavolat a poradit se, jak správnou stížnost sepsat.
 • Poslední možností je veterinární správa a opět vše písemnou formou vylíčit.

 

I vy jste zažili tento problém s hlučným pejskem souseda? Jak jste vše vyřešili?

Napsala Bára Klímová

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
 • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

 • Značkové parfémy a kosmetika, 4 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

 • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

 • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

 • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

 • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.