Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jdou na vás mdloby z horka? Nepodceňujte je.

Jdou na vás mdloby z horka? Nepodceňujte je.

17.8.2018 - redakce Babinet.cz

V horkých letních dnech není neobvyklé, že je člověku někdy na omdlení. Stačí cestovat přeplněným autobusem, uváznout v zácpě na dálnici nebo jenom sedět ve špatně větrané místnosti. Organismy některých lidí se s takovými podmínkami nevyrovnají a dotyčný omdlí.

Tento kolaps je důsledkem krátkodobého nedokrvení mozkové tkáně. Postižený upadá na několik desítek sekund do bezvědomí, někdy může mít i křeče, nebo se pomočit či pokálet. Těmito příznaky může někomu připomínat záchvat epilepsie.

Většinou je na vině snížení tlaku krve (hypotenze), takže do mozku "nedoteče" potřebné množství krve. Často je to výsledek nedostatečného pitného režimu doprovázeného roztažením cévního řečiště.

Mozek může trpět nedostatkem kyslíku i tehdy, jestliže je krev po těle špatně rozváděna. Děje se tak při prudké změně polohy, například ze sedu či lehu do stoje. Cévy na výkyv tlaku zareagují pomalu a dotyčnému se zatmí před očima a podklesnou mu kolena. Za viníka lze mnohdy označit špatně léčenou cukrovku nebo rozsáhlou aterosklerózu.

Nejobávanější jsou nejrůznější poruchy srdečního rytmu například při infarktu myokardu, dále srdeční vady nebo plicní embolie. Podobně závažné jsou i stavy, kdy je projev předzvěstí cévní mozkové příhody.

Jak je vidět, pacienta po kolapsu je potřeba vždy pečlivě vyšetřit. Většinou to znamená navštívit několik specialistů, rozhodně ale nelze vynechat internistu a neurologa. Někdy stačí zkontrolovat léky, které postižený užívá. Za vším totiž mohou stát nadbytečné léky proti vysokému krevnímu tlaku.

První pomoc může velice dobře podat i laik. Základem je zachovat chladnou hlavu. Ve většině případech stačí postiženého položit do vodorovné polohy a zvednout mu nohy.

 

foto: Flickr

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 4 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.