Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Dovolená autem? Pozor na mikrospánek!

Dovolená autem? Pozor na mikrospánek!

26.7.2018 - redakce Babinet.cz

Jak se může vidina poklidné dovolené změnit dík kratičkému zaspání - mikrospánku - za volantem?

V lepším případě skončíte s konstatováním "Co se to vlastně děje?" a odstavením vozu na nejbližším možném místě, v tom horším se můžete dostat "jako hlavní hrdinové" na televizní obrazovky hlavních večerních zpráv.

Co vlastně naše tělo "přinutí" ke kratičkému zaspání? Lze s tím něco dělat?

Co je to vlastně mikrospánek?

Mikrospánek trvá 3 až 15 sekund. Po této době dojde k probuzení či usnutí. Pokud je mikrospánkem postižen řidič, tak při samotném probuzení může reagovat zmatečně, panicky a právě tato fáze „mikroprobuzení“ je příčinou mnoha nehod.

Co je příčinou mikrospánku?

Ve většině případů samotnému mikrospánku předchází opakované snížení pozornosti, zvýšená únava a ospalost, jež má individuální projevy - pomalejší reakce na vnější podněty, rozmazané vidění – obraz okolí se začne slévat, zhoršenou orientaci.

Jednou z hlavních příčin je nedostatečný odpočinek před samotnou jízdou. Řidiči mnohdy zasednou za volant po náročném jednání, celodenním sportování.

I samotná příprava na dovolenou bývá mnohými označována jako stresující záležitost. Je třeba zařídit a připravit mnoho věcí - od nákupů, vyřízení pracovních povinností až po samotné balení.

Lze se vyvarovat mikrospánku?

1. Základním předpokladem je „odpočatost a svěžest před samotnou jízdou“. Řidič by měl volit vhodnou dobu odjezdu, připravit se na cestu, zjistit si podrobnosti o trase. Předpokladem odpočatosti je dostatečný a kvalitní osvěžující spánek.

2. Pokud během jízdy pocítí řidič nával ospalosti, doporučujeme ihned zesílit rádio, otevřít okno a osvěžit se čerstvým vzduchem a na nejbližším vhodném místě zastavit a odpočinout si.

3. Po dobu jízdy je třeba dělat zastávky dle potřeb řidiče – cílem je uvolnit se, protáhnout a tak ztlumit svalové napětí, dostatečně prokrvit končetiny.

4. V případě, že řidič má přetrvávající potíže se spánkem, doporučujeme kontaktovat specializované pracoviště, které na základě diagnozy stanoví další postup a možnosti léčby.

Vaše názory

Vaše názory

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 4 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.