Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Vosy útočí, zachraň se, kdo můžeš: Jak se jich efektivně zbavit?

Vosy útočí, zachraň se, kdo můžeš: Jak se jich efektivně zbavit?

24.7.2018 - redakce Babinet.cz

Léto je sice nádherné období, ale když vám permanentní společnost dělají otravné vosy, není to najednou nic moc. Popíjení drinku a relax se rázem promění v neustálé plácání, máchání rukama a rychlý úprk z exteriérů do domu. Vosí bodnutí totiž není nic, o co by člověk stál.

A nedají si říct, otravy protivné

Dvě zabijete a dalších osm se ani ne do minuty objeví. Podlaha pod venkovním stolem se pomalu mění ve vosí pohřebiště, všude se povalují vosí mrtvolky a stejně vám před očima drze poletují další a další. Jsou snad nesmrtelné? To nejsou, jen s nimi není rozumná řeč.

Vosy si prostě nedají říct a v jednom kuse pokouší vaši trpělivost. Ale za všechno nemůžou jen vosy. Dost často jsme na vině my lidé. Dráždíme je. Víte jak?

 • Pestré a barevné oblečení, které k létu neodmyslitelně patří, dokáže vosy báječně rozparádit. Vosy si ho snadno spletou s ovocem a podle oho se také náležitě chovají.
 • Sladké a těžké parfémy na ně působí jako magnet.
 • Opalovací krémy, které zanechávají výraznou vůni, jsou pro vosy také stoprocentním lákadlem.
 • Možná se budete divit, ale pozvánkou jsou také některé repelenty s nevhodnou vůní.
 • To samé platí pro šampony a kondicionéry. Na léto se vždy snažte používat spíše méně aromatické vlasové přípravky.
 • Ovocné šťávy a limonády bez víčka, jsou pro vosy jasným cílem.
 • Ani rychlými pohyby si moc nepomůžete. Naopak. Zběsilé šermování rukama je pro vosy signálem, že mají zaútočit a začít s agresivními nálety.

Jak si můžete účinně pomoci doma?

Naštěstí i v případě otravných vos existuje pár spolehlivých triků, které s nimi zatočí.

 • Po stromech zavěste plechovky s pivem. Nemusíte jim ho samozřejmě servírovat celé. Stačí trocha piva na dně. Vůně piva přiláká jen vosy, včelky ne. Pivachtivé vosy nalezou do plechovky, ale ven už ne. Utopí se totiž v pivu. A dobře jim tak.
 • Do větší a nejlépe široké misky, nastrouhejte citronovou kůru. Přihoďte hřebíček a pro jistotu ještě pepř. Důkladně promíchejte a postavte několik takových misek na stůl. Taková směs a vůně je vosám silně nesympatická.
 • Totéž můžete udělat se směsí chili koření a kapkou citronového esenciálního oleje. Ani tahle variace vosám vůbec nevoní.
 • Skvělou službu odvádí každé léto také ocet, nebo kyselina octová. Pokud sedíte např. pod pergolou, do každého rohu a nejlépe také po obvodu pergolové podlahy, aplikujte ocet, nebo kyselinu octovou. Vůni octa vosy naprosto nesnáší. Uzamknete se tak do nedobytného octového úkrytu a vosám se k vám opravdu ani trošku nebude chtít.
 • Mističky ještě jednou. Tentokrát se směsí prolisovaného česneku a vody. Namíchejte hutnější pastu a mistička zase rozestavte podle potřeby.
 • Vosám můžete nabídnout také falešné pití. To znamená, že skleničku naplníte pořádně sladkým nápojem a dáte ji bokem. Vy si tak v klidu popíjíte vlastní pitíčka a vosy se napájí jinde. Tento způsob ale není úplně fér vůči ostatním bzíkům. Společně s vosami do pití nalákáte i mírumilovné včely.

Na který tip vsadíte toto léto vy? Vynechali jsme nějaký perfektní fígl? Poraďte nám v komentářích.

Napsala Bára Klímová

Přečtěte si také

(NE)Obyčejný ocet: Proč už nikdy nesmí chybět na vašem nákupním seznamu?

Vložit, zapnout a vyprat: 5 levných babských rad, díky kterým bude prádlo DOKONALÉ

Hlava v kleštích a příšerná bolest! 5 tipů, které fungují OKAMŽITĚ

Domácí spalovače tuku aneb Plavky nejsou nepřítel

Jak rychle provonět domácnost aneb Když nestíháme generální úklid

Nééé sůl, koření! 4 kořenky, které umí víc, než dochutit jídlo. Máte je na poličce určitě i vy.

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip