Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Pravidelná kontrola stavu střechy: důležité kroky a doporučení

Pravidelná kontrola stavu střechy: důležité kroky a doporučení

6.6.2018 - redakce Babinet.cz

Pravidelná kontrola střechy jistě dokáže předejít mnoha problémům, jejichž pozdější řešení by bylo finančně i časově mnohem náročnější. Kdy a jak kontrolu střechy provádět? Samozřejmostí by měla být revize před zimou, neboť špatný stav střechy by mohl způsobit značné škody a řešit případné problémy v zimě by bylo mnohem komplikovanější. Ovšem i po zimě si střecha zaslouží jistou pozornost, proto je vhodné celý postup zopakovat. A v čem by měla kontrola střechy spočívat?

1. Kontrola stavu střešní krytiny

Sebekvalitnější střešní krytina je zejména v zimním období vystavena enormní zátěži. Mnohdy postačí vyměnit několik rozbitých nebo poškozených tašek, aby nedošlo k zatékání. Ovšem v případě rozsáhlejšího poškození střešní krytiny bude nutné přistoupit k její kompletní výměně. Důležitá je volba vhodného, odolného materiálu. O současných možnostech se můžete informovat například na www.terran.cz

2. Kontrola plechových prvků

Vaší pozornosti by neměly uniknout ani klempířské prvky, tedy komín, odvětrávací otvory, světlíky a vikýře. Všechny znečištěné plechy se pokuste vyčistit, zejména kolem komína, aby nedošlo k zatékání vody do objektu.

3. Kontrola a vyčištění okapů

Kontrola by se měla týkat také okapů a odtokových rour, na kterých můžete zejména po zimě nalézt díry nebo praskliny. Především po zimě můžete objevit známky koroze, přičemž mírné postižení lze ošetřit nátěrem, ale silněji zkorodované okapy je lepší zavčas vyměnit.

4. Kontrola střešních oken

Nepříznivé klimatické podmínky se mohou neblaze podepsat na stavu střešních oken. Problémem bývá zejména těsnění, které je třeba čas od času vyměnit. V případě starších oken bude možná nutná také obnova nátěru.

5. Kontrola podkroví

Poškození střechy se nemusí omezit pouze na vnější části, proto neopomeňte důkladně prohlédnout i podkroví. Všímejte si zejména mokrých skvrn a plísní.

6. Kontrola hromosvodů

I hromosvod by měl být součástí pravidelné revize. V tomto případě je lepší povolat odborníka.

Hrozba pro vaši střechu: mech

Velký problém představuje mech, k jehož výskytu jsou náchylné zejména zastíněné, severně orientované části střech. Kvalita střešní krytiny pod mechovou vrstvou samozřejmě trpí, proto je nutné mech pravidelně odstraňovat. Jak se snadno a rychle zbavit nežádoucího mechu na střeše rodinného nebo bytového domu?

Osvědčeným prostředkem je tlakový proud vody, případně lze sáhnout také po kartáči. K odstraňování mechu lze použít rovněž vyhašené vápenné mléko, které je nejprve nutné procedit, aby nedošlo k ucpání trysky postřikovače. Tento postup se doporučuje v jarním období. Tradiční řešení představuje také roztok modré skalice s vodou, který by měl mít světle modrozelenou barvu. Po postříkání střechy tímto roztokem by měla ochrana proti mechu přetrvat až několik let. Podobně účinný je také síran měďnatý, ale k dostání jsou v současné době i speciální chemické přípravky.

V každém případě však dbejte při revizi na bezpečnost a při pochybnostech nebo větším poškození se obraťte na odborníka.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz