Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Akné dle věku: rozdíl v 18 a 30 letech. A jak s akné v létě?

Akné dle věku: rozdíl v 18 a 30 letech. A jak s akné v létě?

31.5.2018 - redakce Babinet.cz

Možná jste si v pubertálním věku říkali, že právě zažíváte období, kdy je na tom vaše pleť nejhůře, trpí nevzhledným akné a pupínky, ale jakmile uplynou náctileté roky budete se už jen těšit z krásné a zdravé pleti. U některých z vás to jistě vyšlo, ale stále existuje řada těch, kteří se ani okolo 30 roku věku nedokázali akné zbavit, a naopak mají často pocit, že pleť je snad ještě v horším stavu než kdysi. Zatímco aknózní projevy pleti do 18 roku věku můžeme přičítat pubertě, hormonální nerovnováze a změnám, s nadějí, že vše s dospělostí odezní, v pokročilejším věku nám je stále více jasné, že se jedná skutečně o onemocnění, s největší pravděpodobností dokonce i chronické. Jak tedy ve skutečnosti na akné? Víte, jak ho léčit, jak se s věkem mění a jak správně o aknózní pleť pečovat? Seznamte se s několika zásadami boje s takto postiženou pletí v daném věku a ověřte si, že se s jeho trvalou přítomností nemusíte smiřovat.

Akné známe skutečně všichni, a to ani muže nevyjímaje. Zánětlivé onemocnění kůže projevující se nevzhlednými pupínky, které jsou způsobeny zánětem vývodu mazových žláz. Nejčastěji se vyskytuje v obličeji, na krku nebo v dekoltu, výjimkou ale nebývá ani zasažení zad, zejména v jejich horní části. Onemocnění vzniká v důsledku nadměrné aktivity mazových žláz a produkce kožního mazu, který následně ucpe póry a dojde v nich ke množení bakterií. A problém je na světě.

S akné se poprvé většina z nás setká v období puberty, už klidně od 11 roku věku. Kdy se s ním však setká naposledy není už tak snadné říci. Má se za to, že akné by mělo odeznít s koncem období puberty a hormonálních změny, tedy okolo 20 let. Ale stejně jako jím může někdo trpět od 11 do 15 let, jsou i osoby, a není jejich počet zrovna nízký, které s ním bojují prakticky nepřetržitě, například i po 30 roku věku a někdy dokonce i okolo 40.

Stejně jako se v průběhu let a stárnutí mění organismus člověka, mění se i toto onemocnění. V jeho nejrannější fázi, tedy v období puberty lze jeho vznik přičítat právě hormonálním změnám a nevyváženým hormonům, mezi které patří například i nárůst hormonu testosteron, v pozdějším věku je třeba hledat příčinu jinde. Tou může být stres, nekvalitní a nezdravá strava, ale i pronikání škodlivin do pleti, například ze znečištěného ovzduší a za nemalým procentem akné stojí i špatná péče o pleť. Bohužel však v pozdějším věku mluvíme o chronickém onemocnění a přesně tak je třeba přistoupit k jeho léčbě. Nehledě na to, že osoba trpící akné i okolo 30 roku věku má málokdy nepoškozenou pleť drobnými jizvami způsobených snahou akné násilně ničit, mačkat a zbavovat se jej touto agresivní formou.

Akné v pubertě

V pubertě je akné zcela běžné, zasáhne až 85 % dospívajících a nikoho tak asi příliš jeho přítomnost nepřekvapí. Způsobuje jej především proces dospívání a hormonální změny v těle, s nimiž se musí vyrovnat i pleť. Právě v této době dochází většinou i k nadměrné produkci mazových žláz, které mají na vznik akné přímý podíl.

Ačkoli se v tomto věku setká s akné většina populace nelze předem říci v jakém rozsahu a v jaké intenzitě jej zaznamenají. U někoho má toto onemocnění jen lehčí průběh a během náctiletých let se mu na pleti objeví čas od času nějaký ten pupínek, další prožije středně silnou fázi, kdy sotva se zbaví a vyléčí jeden útvar už se objevuje další a někdo trpí silnou formou výskytu, kdy je bohužel někdy nutné vyhledat dermatologa.

Každopádně léčbu je třeba za žádných okolností nepodceňovat a ani s ní neotálet. Už při prvním zaregistrování onemocnění je potřebné myslet na vhodnou léčbu. Tou by v první fázi měla být náležitá a správná péče o pleť. Nezbytné je samozřejmě pravidelné a důkladné čištění a ošetření pleti vhodnými přípravky, tedy přípravky pro problematickou a aknózní pleť (např. Control Krém). Z účinných látek má na aknózní pleť nejlepší vliv arnika, jitrocel, šalvěj, jahodník, dubová kůra, ale třeba i čajovníkový olej.

Vyvarovat bychom se naopak měli neodborného ošetření pleti, užívání klasických mýdel a přípravku s vyšším obsahem alkoholu, které pleť vysušují. Tak nejenom, že bychom pleti nepomohli, ale vzhledem k jejímu přesušení by naopak ještě reagovala nadměrnou produkcí kožního mazu.

A samozřejmě, v případě, že máme pleť posetou akné v takové míře, že s lokálními přípravky jej nemůžeme zvládnout, je nejvhodnějším řešením vyhledat dermatologa. Ten může dokonce předepsat i antibiotika, která jsou v nejtěžších případech nezbytná.

Akné v dospělosti

Bohužel, celá řada populace se ani v dospělosti, například po 30 roku věku, nedokáže akné zbavit a stále s ním bojuje. V tomto případě už se většinou akné stalo chronickým a jako k takovému je třeba přistupovat i v rámci jeho léčby.

Na prvním místě musí být samozřejmě správná diagnostika pleti a vhodná péče o pleť. Nemalé procento akné totiž způsobuje jen chybná a nedostatečná péče. Je tedy nezbytné pleť pravidelně ráno a večer čistit vhodnými, nedráždivými přípravky. Volit bychom opět měli mezi produkty určené pro problematickou, mastnou a aknózní pleť. Nezbytné je jak dokonalé odlíčení, čištění pleti a samozřejmě i její zklidnění a tonizace. V tomto věku bychom neměli zapomínat ani na ochranný nebo anti-age krém, který ochrání kožní buňky a bojuje proti vráskám a stárnutí pleti (např. Collagen Active Krém).

V rámci péče však nesmíme vynechávat ani ranní péči. Během noci se totiž naše pleť čistí a vyplavuje na povrch škodliviny, které v ní ulpěly. Ráno je tedy nezbytné je za pomoci čisticích přípravků z pleti odstranit. Pokud bychom tak neučinili a například hned aplikovali krém nebo make-up, dostali bychom je zpět do pokožky, kde by naše problémy ještě zhoršily.

Za akné v dospělosti však může stát i přemíra stresu nebo nevhodná strava. Je tedy nutné myslet na své zdraví po globální stránce, dopřát si pravidelnou relaxaci a odpočinek, například formou výletů do přírody, sportu nebo návštěvou wellness center. Obezřetní bychom měli být i v našem jídelníčku a při pleťových problémech se vyvarovat kořeněným, smaženým a mastným pokrmům, stejně jako nejrůznějším dochucovadlům, ale i čokoládě, mléku, instantním polévkám nebo kávě. Naopak, na pleť pozitivně působí omega-3-mastné kyseliny, které získáme převážně z mořských ryb a plodů moře.

A samozřejmě, i v tomto případě platí, že při výraznějších problémech je nezbytné vyhledat lékaře. Často za problémy s akné mohou stát i parazity, které žijí v lidské pleti a které jsme mohli získat například od domácích mazlíčků, což sami nemáme šanci odhalit. V takovém případě by totiž ani ta nejlepší péče a životospráva na boj s akné nezafungovala.

Akné a léto

A jak je to vlastně s akné v létě? Je známo, že naše pleť je během tohoto období poměrně zkoušená a namáhaná, na druhou stranu, u řady osob s narušenou pokožkou se stav jejich onemocnění zmírňuje. Co tedy platí pro akné? Na první pohled banální otázka, na kterou však neexistuje jednoznačná odpověď.

Akné se totiž v létě může zlepšit a zmírnit se i jeho výskyt a průběh, ale také není výjimečným stavem to, že jej léto spustí nebo prohloubí problémy s ním. Většinou platí, že u akné v pubertálním věku léto a slunce jeho stav zlepšuje a problémem není ani výraznější pocení, než na které jsme zvyklí v chladných měsících. Slunce totiž dokáže povrchové zánětlivé procesy redukovat, takže stav tohoto typu onemocnění se zlepšuje.

Pokud však bojujeme s mastnou a problematickou pletí nebo trpíme tímto onemocněním v dospělosti, může nám léto a slunce přidělat spíše problémy. UV záření totiž tomuto stavu neprospívá a když to navíc přeženeme s dobou slunění, mohou se problémy ještě prohloubit. V tomto případě je třeba myslet na to, abychom už tak problematickou pleť zbytečně nedráždili a je třeba maximálně dbát na správnou péči o pleť, používání přípravků pro problematickou a aknózní pleť a rozhodně nic nezkazíme ani bariérovými krémy, které nám mohou pomoci, ačkoli je třeba běžně neužíváme.

Při dodržení správných zásad a zodpovědnosti k naší pleti, tak pro nás nemusí být ani léto pohromou.


Tipy pro vás

Poznejte kosmetické přípravky, které jsou určeny pro boj s akné, bez ohledu na věk. Představujeme vám produkty, které vás přesvědčí o tom, že i problematická, mastná, trudovitá a aknózní pleť může být krásná.

Bylinnými extrakty k redukci akné
Control gel-maska – s šalvějí, arnikou a dubovou kůrou

Příjemná maska gelové konzistence je vyvinuta přímo k redukci aknózních projevů a nedokonalosti pleti. Obsahuje bylinné extrakty z šalvěje, arniky a dubové kůry, které sjednocují pleť, podílí se na redukci mazu a rozšířených pórů. Vhodná je aplikace malého množství ráno nebo večer.

259 Kč, 100 ml, www.forlifemadaga.com

Kaolin pro dokonale čistou pleť
Čisticí maska s kaolinem – s kaolinem a kosmetickými oleji

Speciální čisticí maska s obsahem kaolinu a kosmetických olejů je určena pro mastnou a problematickou pleť. Aktivní látky odstraňují odumřelé kožní buňky, přebytečný kožní maz, čistí povrch pokožky a tonizují pleť. Ideální je aplikace 2x týdně po dobu 5 – 15 minut.

155 Kč, 18 ml, www.forlifemadaga.com

Celodenní kontrola problematické a mastné pleti
Control krém 24H – s aloe vera, hamamelis a vitamíny

Lehce vstřebatelný příjemný krém zajišťuje problematické pleti celodenní redukci přebytečného kožního mazu, stažení pórů a aknózních projevů. Obsahuje aloe vera, hamamelis, šalvej, vitamíny nebo glycerin, které pleť zanechají sjednocenou a oživenou.

399 Kč, 50 ml, www.forlifemadaga.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz