Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Trápí vás křeče a otoky nohou? Přečtěte si, jak se jich účinně zbavit.

Trápí vás křeče a otoky nohou? Přečtěte si, jak se jich účinně zbavit.

19.5.2018 - redakce Babinet.cz

Základem zdravých nohou je správná obuv a pitný režim. Nedostatek tekutin způsobuje nepříjemné otoky v končetinách a nízká hladina hořčíku v těle může vést ke svalovým křečím. Vzhledem k tomu, že v chodidlech jsou nervová zakončení většiny orgánů, za bolestí hlavy nebo páteře mohou stát i nevhodné boty.

Volba mezi pohodlím a elegancí je pro něžné pohlaví častý boj. Praktické ženy sáhnou po balerínách v domnění, že si neničí nohy a ženy toužící být atraktivní zase po vysokých podpatcích. Špatně je ale obojí.

Z dlouhodobého hlediska není vhodné používání ani vysokých podpatků ani balerínek. Pochopitelně pokud si člověk někdy vyjde do společnosti na vysokých podpatcích či ve volném čase obuje balerínky, nejedná  se o žádný problém. Dlouhodobé a výlučné používání jednoho typu obuvi však má často vliv na anatomii pohybového ústrojí a může mít negativní dopady na člověka jako bolesti zad nebo nohou. Nejvhodnější je používat obuv, která respektuje potřeby a stavbu těla, která dokáže podepřít klenby chodidla, zejména se pak jedná o tzv. ortopedickou obuv,“ doporučuje Ondřej Popelka, ortoped z kliniky Mediestetik.

Nepříjemné otoky, mravenčení nebo křeče končetin se mohou objevit prakticky kdykoliv. Křeče v nohách vznikají z různých příčin. Nejčastějším důvodem bývá přetížení svalů z nevhodné obuvi a nedostatek hořčíku v těle.

Hořčík se podílí na mechanismu kontrakce (stažení) a relaxace (uvolnění) svalů, to znamená na jejich pohyblivosti. Pokud dojde v těle k nadbytku vápníku (původce kontrakce) a k nedostatku hořčíku (iniciátor uvolnění), výsledkem mohou být nepříjemné křeče ve svalech.

„Co se týče doplňování hořčíku, jistě to má význam v situacích, kdy hořčík tělu chybí a bolesti svalů jsou tohoto původu. Příčin svalových křečí může být více a je třeba, pokud samy neustoupí, aby věc byla konzultována s lékařem,“ doporučuje Ondřej Popelka, ortoped z kliniky Mediestetik.

Pro oteklé nohy je typickým obdobím zejména léto a teplé počasí. Otoky souvisí se zadržováním vody. Konzumace potravin s vysokým obsahem sodíku a nedostatečný pitný režim způsobí to, že tělo přejde do rezervního módu a shromažďuje tekutiny, aby mohlo fungovat. Největším zdrojem sodíku jsou uzeniny, instantní polévky a omáčky a kořenící směsi. Potraviny s nízkým obsahem sodíku přispívají k udržení normálního krevního tlaku. Vysoký tlak totiž může také způsobovat otoky a křeče v končetinách.

Pomoci si můžete opět hořčíkem, který na sebe váže vodu a tím dochází ke zmírnění otoků a souvisejících obtíží. Nejjednodušší způsob, jak doplnit hladinu hořčíku je pít minerálky. Minerální voda Magnesia je vhodná ke každodennímu pití a nezatíží organismus, jelikož má značný obsah hořčíku při zachování nízké hladiny sodíku. Navíc se hořčík ve vodě vyskytuje ve formě iontů, které jsou nejlépe vstřebatelné, proto tělo zužitkuje hořčík s maximálním efektem.

Až Vás příště budou trápit oteklé nohy nebo probdíte noc kvůli křečím v lýtkách, nabízí se efektivní a přitom jednoduché řešení, jak předcházet zdravotním komplikacím.


TIP:

Magnesia je přírodní středně mineralizovaná voda se značným obsahem hořčíku a nízkým obsahem sodíku. Pramení ve Slavkovském lese a čerpá se z přírodního zdroje z hloubky 100 m. Je vhodná na pravidelnou konzumaci bez omezení. Karlovarské minerální vody nabízí přírodní neperlivou, jemně perlivou i perlivou variantu minerální vody Magnesia. Oblíbené jsou i ochucené varianty se šťávou z červeného ovoce – Magnesia Red.


 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.