Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  7 mužských chyb při nošení šperků, dělá je i ten váš?

7 mužských chyb při nošení šperků, dělá je i ten váš?

20.4.2018 - redakce Babinet.cz

Nošení pánských šperků má svá pravidla. Máte doma elegána, nebo trhana?

„Praví chlapi prsteny nenosí, maximálně tak snubák.“ „Něco tak lesklého si vzít určitě nemůžu“! Už jste někdy takové věty slyšeli? Jsou to všechno hlouposti. Pánské šperky mají drive a šmrnc. Tedy za předpokladu, že se nosí správně! Na co všechno si při nošení šperků musí každý gentleman dát pozor? My to víme. A rádi poradíme.

1.     Nedbá na zvyklosti a tradice

To se týká zejména svatebních prstenů. Někde se tradičně nosí na prsteníčku levé ruky (U nás v Česku, ale i v USA či Kanadě) a někde zase na pravé ruce (východní Evropa). Pro některé kultury je ale vyloženě nevhodné, pokud muž nosí některé druhy prstenů. V muslimských zemích je mužům zakázáno nosit cokoliv kromě jednoho stříbrného prstýnku. Důrazně zde pak nedoporučujeme nosit cokoliv ze zlata.

2.     Neřeší velikost prstů

To že mu prstýnek dokonale padne na prst, ještě neznamená, že se k mužské ruce hodí. Celý prsten musí být přiměřeně velký vzhledem k velikosti všech prstů. To platí hlavně pro ten prst, na kterém chce muž šperk nosit, ale i pro ty okolní. Urostlým pánům doporučujeme vybírat mezi prostorově výraznějšími prsteny z oceli či titanu. Skvěle poslouží i prsteny z damaškové oceli.

3.     Míchá barvy a kovy

A to platí pro všechny doplňky. Řetízky, hodinky, náramky i prsteny. Ženskému oku lahodí harmonie a soulad. Pokud nechce gentleman působit na okolí roztržitým dojmem, měl by nosit vždy všechny šperky (ale třeba i hodinky) sladěné v jedné barvě. Například: K náramku z chirurgické oceli všechno ve stříbřitých odstínech apod.

4.     Neví, co je to balanc

Tento bod volně navazuje na ten předchozí. Opět jde o harmonii. Pokud chce váš milý doplňků nosit více, měl by je spravedlivě rozdělit mezi obě ruce. Je nesmyslné mít na jedné ruce tři prsteny i s hodinkami a druhou ponechat zcela bez ozdob.

Šperky a doplňky doporučujeme rozdělit mezi obě ruce spravedlivě.

5.     Nenosí je sebevědomě

Pánské šperky se musí nosit hrdě! Pořizuje si první prsten a bojí se reakce okolí? Ať jej nejdříve vezme někam, kde se bude cítit pohodlně, například mezi blízké přátele. Až si vybuduje s prstenem sebedůvěru v příjemném prostředí, bude zbytek hračka. Mimo kamarádů pomáhá i nezávazně navštívit nějaké klenotnictví a vyzkoušet, co mají v nabídce. Před klenotníky se váš partner stydět nebude, jsou to přece profesionálové. Jako bonus se dozví spoustu zajímavých informací o bižuterii.

6.     Neřeší příležitosti

Výrazné šperky jsou velmi nevhodné například na pohřbech nebo pracovních rozhovorech. Ke zvláštní opatrnosti vás pak vyzýváme na svatbách. Že si na tu svoji nebereme žádný prstýnek je snad samozřejmost. Doporučujeme však zůstat při zemi i na svatbách známých. Příliš pompézní šperk na amantově ruce či krku by zastínil snubní prsteny novomanželů a seslal na něj (a na vás) hněv nevěsty. Vedle váš kavalír nikdy nešlápne s třeba s decentním pánským náramkem či řetízkem z oceli.

7.     Nezohledňujete barvu své kůže

Kůže každého z nás vypadá dobře pouze s některými barvami kovů. Jako užitečné pomůcka k odhadnutí těch skutečně šik odstínů poslouží zbarvení vašich žil na denním světle. K modrému a fialovému zbarvení se hodí spíše světlé šperky (bílé zlato, ocel, titan, stříbro, platina). Pro zelenou zase zlatavé odstíny (žluté a červené zlato a netradičně zabarvené šperky z oceli).

Zlato se ke světlejším odstínům kůže opravdu nehodí. Pohleďte sami.

Tak schválně. Kolika prohřešků z tohoto seznamu se váš muž dopouští?

 

ok-sperky.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz