Babinet.cz  /  Tvůrčí dílna  /  Ostatní  /  Větrníci kelímkáči

Větrníci kelímkáči

11.4.2018 - AndreaP.

Na naší redakci se obrátila paní Jaroslava Kurtinová z Vizovic, velice tvůrčí žena. Její úžasný nápad na tvorbu větrníků zveřejňujeme doslova, i s průvodním dopisem plným vychytávek a doporučení. Mockrát děkujeme, paní Kurtinová a těšíme se na další nápady.

... Rozhodla jsem se vám poslat, co jsem vytvořila z obalů od mléčných výrobků, ve kterých jsou prodávány. Prosím, neberte to jako reklamu, uvedené výrobky jsou nutné k tomu, aby postavičky větrníků vznikly.

Konzumuji různé mléčné výrobky a některé obaly si pak nechávám, protože je ještě nějak využiji v domácnosti. K vytvoření postaviček mě inspiroval obal od Jogurtu s překvapením a ten je základ, potom jsem hledala, z čeho bych vyrobila ruce. A našla jsem malý kelímek pro marmeládu od Mléčné rýže, do které jsem si dávala zmrznout ovocnou dřeň. Díky tvaru tohoto kelímku mě napadlo vystřihnout přední část a postavičku udělat jako větrník. Větrníky jsem nazvala "Kelímkáče" a mohou se dát ven do květináče, nebo na záhonek.

Pro klobouk, kalhoty nebo sukni je již větší výběr vhodných kelímků.

Kelímky jsem propalovala nažhaveným drátkem, spojila drátkem potaženým plastem. Oči, nos a uši jsem nakreslila lihovým černým fixem. Barvení jsem vyřešila až na 4. pokus. Použila jsem tekuté tónovací barvy na malování stěn smíchané s bezbarvým lakem na dřevo. Potištěný kelímek jsem nejprve natřela matnou bílou barvou a až po zaschnutí teprve malovala barevně. Nakonec po zaschnutí všech barev jsem celou postavičku přestříkala bezbarvým lesklým lakem ve spreji.

Kelímkáče jsem navlékla na drát uřezaný ze starého sušáku na prádlo (na obou koncích jsem jej jemným pilníkem zaoblila, aby se kelímek při otáčení neproděravěl).

Změnou kelímku jako klobouk mě hned napadla postavička valacha. Potom jsem přemýšlela, jak vyrobit k němu tanečnici.

Již několik let u nás v kulturním domě bývá výstava výrobků občanů našeho města. Nakonec se moji větrníci Kelímkáči dostali i na výstavku a některé lidi nápad zaujal.

Snad potěší i jiné lidi, kteří si větrníky vyrobí...


A jaký je postup a co budeme potřebovat?

Potřebujeme (na jednoho kelímkáče):

1./ 1a1/2 ks obalu ve tvaru vajíčka z Jogurtu s překvapením (prodávají jej 2x ročně v určitém řetězci). Z druhého kusu použijeme kterýkoliv díl jako klobouk. Jeden kus vajíčka nám postačí, pokud na klobouk použijeme jiný malý kelímek o průměru asi 7 - 7.5 cm.

2./ Na ruce - 2 ks malých kelímků např. od Mléčné rýže, v nichž byla marmeláda. Kelímky si předem upravíme: pevnýma nůžkama odstřihneme plast tak, aby po obvodu kelímku zůstal malý okraj (asi 2 - 2.5 mm). Potom nůžkama z manikůry opatrně vystřihneme v ploché části kód s nápisem, až po číslici 8, kterou můžeme seškrábnout.

3./ Na spodní díl použijeme kelímek: pro kluka - nejlépe takový, ze kterého jde odstranit fóliový obal, takže je bílý (např. Fl...). Zároveň by měl mít pevné dno. Pro holku - použijeme širší kelímek jako sukni, může být i vyšší (dlouhá sukně). Do obou druhů kelímků si předem uprostřed dna propálíme drátem otvor o málo větší než je průměr drátu na který bude větrník navlečen. Tímto otvorem vede drát do vrcholu vajíčka (trupu) a postavička se může otáčet.

4./ Pevné nůžky.

5./ Nůžky špičaté z manikůry.

6./ Obyčejná tužka č. 1 (aby psala na plast).

7./ Tenký lihový fix - na označení bodů, kde budeme propalovat dírky a otvory.

8./ Malý kousek drátu ze sušáku na propálení otvoru na dně kelímku. Měl by být krátký, aby se brzy nahřál a na jednom konci zahnutý, aby se lépe držel v kleštích.

9./ Drátek na propalování dírek pro obalovaný drátek. Drátek může být např. ze spony z dřevěné bedýnky na ovoce. Narovnat jej a jeden konec zatočit, aby se lépe držel kleštěmi. Otvory a dírky propalujeme, aby se kelímek nerozlomil.

10./ Malé špičaté kleště vroubkované - na uchopení drátku.

11./ Kleště štípačky - na uštípnutí obalovaného drátku.

12./ Drátek obalovaný plastem.

13./ Zapalovač, nebo svíčku na nahřívání drátku.

14./ Drát např. ze starého sušáku na prádlo - nařezat o málo delší než je délka od "krku" po "nohy" + navíc délky, jak hluboko bude drát zapíchnutý v hlíně květináče, nebo na záhoně.

15./ Pilka na železo - na uřezání drátu.

16./ Pilník - jemný na zaoblení obou konců drátu (aby se ve špici vajíčka nevytvořila díra při otáčení větrníku).

17./ Štětec - jemný.

18./ Tónovací barvy tekuté na malování stěn.

19./ Lak bezbarvý tekutý - osvědčilo se mi smíchat malé množství tónovací barvy s lakem.

20./ Lak bezbarvý lesklý ve spreji.

21./ Bílá barva matná - potištěný kelímek nejprve natřít a nechat zaschnout.

Případně: 22./ Malé kelímky od jednorázových smetan do kávy - pro namíchání barviček.

23./ Sádra - pro výstavku vytvořit stojánek. Do kelímku s výrazně menším dnem a širším vrchem. Po otočení kelímku je stabilnější základna. Po zatvrdnutí sádry vyvrtáme otvor pro drát, na kterém bude větrník vystaven. Stojánek se může použít i pro konečné lakování sprejem.

24./ Pro malého sněhuláčka, který je určen k dekoraci v místnosti je potřeba: 1a 1/2 vajíčka, kelímek od malé paštiky, na ruce - 2 uzávěry z tuby (kondenz. mléko), na koště kousek okraje z hnědého kelímku (od Term...). Na jedné straně několikrát nastříhneme a na druhé straně nahřejeme a vytvarujeme tak, abychom koště dali do otvoru vypáleného v "ruce". Přivážeme silnější nit do klobouku a zavěsíme háčkem třeba na žaluzii v okně.

 

POSTUP:

1./ Hlava - připojení k trupu. Do kelímku určeného jako "hlava" na dně propálíme 4 dírky ve tvaru čtverce, ve vzdálenosti asi 1.7 - 1.8 cm tak, aby jimi prošel obalovaný drátek a nepoškodil se. Stejně propálíme i dírky do vrcholu vajíčka. Dvěma dírkama provlečeme drátek z "hlavy" do "trupu" a tam jej několikrát zatočíme, stejně postupujeme u dalších dvou dírek. Zbylé konečky drátku uštípneme a drátek vevnitř přitiskneme ke stěně vajíčka.

2./ Ruce - připevnění. Ruce pro větrník by měly být roztažené. Vystřižená strana je vpředu, vzadu je strana zaoblenější. Tužkou si naznačíme, kde bude ruka a fixem uděláme tečky na trupu - nahoře, dole a vzadu a zároveň ve stejných místech i v kelímku ruky - těsně nad okrajem. Kelímek odděláme a směrem do středu nakresleného tvaru "ruky" uděláme u každého bodu další body fixem ve vzdálenosti 4 - 5 mm. Přes okraj kelímku "ruky" provlékneme drátky a od shora je provlékneme postupně i do trupu. Vevnitř drátky zatočíme - lépe je první "usadit" zadní stranu, potom horní a spodní stranu "ruky". Stejně připevníme druhou "ruku". Zaštípneme přebytečné drátky.

3./ Připevnění klobouku. Přiložíme kelímek, který bude jako klobouk a fixem naznačíme 3 - 4 body do okraje klobouku a zároveň ve stejných místech i do okraje "hlavy" ze spodu. U klobouku většího průměru než je průměr "hlavy" je lépe klobouk připevnit 4 body.

4./ Spojení trupu se spodním kelímkem. Spodní kelímek k "trupu" připevníme také ve 3 - 4 místech (u kluků stačí ve 3 místech). Zatočený a zaštípnutý drátek kleštěmi zahneme pod okraj "trupu". holky se dírky propálí ve 4 místech - v "trupu" těsně nad okrajem a v "sukni" ve stejných místech ve dně kelímku u kraje dna a po bocích v místech, kde bude okraj "trupu"- záleží, kde "trup" dosedne na kelímek.

Drátky provlečeme do "trupu", vnitřní drátky do dírek ve dně kelímku a venkovní drátky provlečeme přes okraj "trupu" dovnitř "sukně". Drátky utáhneme, zatočíme, zaštípneme.

5./ Malování. Tvar očí, řasy, obočí, nos a uši můžeme namalovat lihovým černým fixem. Duhovky, ústa a vlasy barvama. Oblečení - dle fantazie.

Potištěné kelímky nejprve natřít bílou matnou barvou. Po zaschnutí barvy malujeme barevně. Po zaschnutí všech barev celou postavičku přelakujeme bezbarvým lakem ve spreji (použila jsem lesklý). Obličej, který je malovaný fixem, poprvé přelakujeme jen jemně a necháme zaschnout.

Umístíme na místo, kde nepraží slunce.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další články tvůrčí dílny

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.