Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Batalives – Baťovské životy

Filmová recenze: Batalives – Baťovské životy

7.4.2018 - redakce Babinet.cz

Režisérka Karolína Zalabáková, která je zároveň i autorkou scénáře přichází do kin s dokumentárním snímkem Batalives: Baťovské životy.

Snad každý u nás člověk ví, kdo byl pan Baťa a jaké slávy kdysi dosáhlo jeho obuvnické impérium. Režisérka se tudíž ani tak nezabývá jeho tehdejším úspěchem, ale co zbylo z měst, která se podle Baťovského Zlína rodila všude po světě, kde jeho boty "baťovky" prorazily na trh.

Kamera Lukáše Garguláka putuje od jedné země ke druhé a celkem jich navštíví pět. Česká republika s již zmíněným Zlínem, Indie a její Batanagar, Nizozemí, Chorvatsko a nakonec exotická Brazilie.

Autoři snímku sledují v těchto pěti městech i život pěti lidí spojených s Baťovými továrnami. Dokumentem tak prolínají smutné i spokojené osudy bývalých Baťováků.

Např. průvodkyní zlínskou továrnou je paní Věra Dudíková, která šila boty ve čtyřicátéčtvrté budově bývalého baťovského areálu. Paní Věra je ženou výraznou, evidentně má svoji práci ráda a vše dělá, jak nejlépe může. Bohužel ji trápí zdravotní problémy, díky kterým krátce před koncem dokumentu skončí v nemocnici.

Kamera putuje rovněž do bohatého Nizozemska, kde velmi sympatický pán v důchodovém věku, který vypadá nejméně o dvacet let mladší, vzpomíná na svoji baťovskou éru. Dokonce se tehdy ve fabrice seznámil i se svojí ženou. Zatímco spokojený Henrik, který si již odpracoval své a nyní si užívá volna důchodového věku, mladý muž jménem Šona z Batanagaru, nedaleko Kalkaty žije ve strachu o svou budoucnost. Tato lokalita se totiž snoubí s bídou a navíc město prochází demolicí kvůli novému golfovému resortu. Místní vůbec nemají potuchy, kam se vrtnou, co budou dělat, čím se budou živit. Je město stále pro nás? Uživí nás? Nebo jsme pouze chudou přítěží?

I když se autoři i dokumentu snažili o nadhled a vtip. snímek působí spíše smutně až depresivně, protože ukazuje syrovou realitu ve vybraných zemích, kde baťovy lokality nedopadly zrovna nejlépe, spíše tristně.

Batalives: Baťovské životy rozhodně stojí za vidění. Je užitečné si připomenout světový úspěch našeho rodáka i jak nyní výborně prosperuje. Dokument divákovi také nabízí velice zajímavý pohled do soukromí běžných dní lidí z lokalit nám zcela neznámých. Přeji vám silný divácký zážitek.

ČR  2018

Žánr:dokumentární

Režie: Karolína Zalabáková

Kamera: Lukáš Gargulák

Doporučená přístupnost: od 12ti let

Premiéra: 5. dubna 2018

Zdroj foto: www.bontonfilm.cz

Napsala: Hana Kasalová

 

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip