Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Recenze DVD: Sbohem Kryštůfku Robine - film, který jste nemohli vidět v kinech

Recenze DVD: Sbohem Kryštůfku Robine - film, který jste nemohli vidět v kinech

6.4.2018 - Hana Formánková

Životopisný rodinný příběh Alana Alexandra Milnea - autora Medvídka Pú nebyl promítán v kinech a vyšel pouze na DVD.

Medvídek Pú se stal nejen nejoblíbenější knihou všech dob, ale také symbolem štěstí. Po první světové válce vrátil lidem pocit štěstí, kdy se mohli odpoutat od následků válečných traumat a ponořit se do světa bezstarostného dětství. Jeho poselství bylo tak silné, že dával duševní sílu i vojákům ve druhé světové válce, kdy si v zoufalých situacích zpívali písničku medvídka Pú.

Kniha, která prošla dětstvím celého světa a zanechala v lidských srdcích svůj nesmazatelný otisk kouzelného štěstí až do dospělosti, však moc štěstí do autorova rodinného života nepřinesla.

Režisér Simon Curtis ve svém filmu Sbohem Kryštůfku Robine, který začíná po první světové válce, vypráví o trnité cestě vedoucí ke šťastnému zrození Medvídka Pú a odhaluje, co se skrývá za pozlátkem zvaným úspěch.

Inspirací pro zrození Medvídka Pú byl právě syn A. A. Milnea Christopher Robin a jeho fantazie s níž dodával svým plyšovým kamarádům život. Knihu, kterou měl podle Kryštůvkova přání psát pro něho, napsal podle něj.

Snímek plný rozvířených emocí - nevyřčených a potlačovaných citů i nedostatku lásky mezi synem a rodiči, chytne diváka za srdce, i když kniha Medvídek Pú ho v dětství minula.

Matka, která potlačuje své city k synovi ze strachu, aby jednou neodešel do války jako její muž a nemusela žít v obavách, zda se vrátí.

Otec, trpící traumatem z války, kdy i bouchnutí zátky z lahve nebo bzučící hmyz ho na pár okamžiků paralyzuje vzpomínkou na válečné hrůzy, má k synovi ostýchavý vztah. Rodiče řeší své rozhárané city ke svému synovi cestováním a zábavou, tak aby ho co nejvíce míjeli. Láskyplnou náruč mu poskytne pouze chůva.

Syn toužící po lásce svého otce a po úspěchu knihy hledající svou vlastní indentu.

Rodinné emoční příkopy vytváří složité objížďky při hledání cesty ke vzájemnému sblížení.

Milne kvůli svému válečnému traumatu touží po klidu, tak se rodina přestěhuje na venkov. Zde původně chce Milne psát knihu, jak zachovat na světě mír, aby se svět zbavil válečných hrůz. Jenomže osud mu připíše jinou roli, a tak místo původně plánované knihy dojde ke zrození Medvídka Pú.

Režisérovi se s pikantně nastíněnou atmosférou vzpomínkových scén otce na malého synka s medvídkem podaří snadno diváka vtáhnout do strhujícího příběhu. Unáší ho pak na emoční vlně, kde slzy střídají smích a láska balancuje na tenkém laně, než najde pevnou půdu v jejich srdcích.

Herci Domhnall Gleeson (otec A.A.Milne), Will Tilston (malý syn) a Alex Lawther (dospívající syn), Margot Robbie (matka), Kelly Macdonald (chůva) své role nehrají, oni je žijí. City tak věrohodně vyjadřují i beze slov, což si divák vychutná při detailních záběrech na obličeje. Především Domhnall Gleeson vyjadřuje citové strádání bravurním pohledem.

Předávkování emocemi divákovi však nehrozí, protože citové scény jsou nejen bravurně načasované, ale i přirozené. Nesklouzávají do růžových klišé ani do křečovitých emočních bouří. Děj plyne přirozeně, tak jako v životě.

Snímek Sbohem Kryštůfku Robine není jen pouhým vyprávěním rodinného příběhu úspěšného spisovatele a nejoblíbenější knihy.

Přináší sousta poznání, které plují nepozorovaně okolo úst člověka, aniž by je okusil a přitom přináší řešení jeho problémů.

Např. Hra a přímý nekomplikovaný pohled dítěte na svět dospělých může zbavit dospělého i válečných traumat.

Nebo poznání, že nějaké naše období / třeba dětství/  nebylo šťastné a s odstupem času, kdy nám život udělí další lekce, zjistíme, že naopak dětství bylo naše nejšťastnější období.

Snímek Simona Curtise patří mezi filmy, ke kterým se divák rád vrací a vždy v nich objevíte nějaké moudro, které vás ve vašem životě posune dál.

Původní název: Goodbye Christopher Robin

Velká Británie 2017

Žánr: Historický / Rodinný / Životopisný

Režie: Simon Curtis

Scénář: Frank Cottrell Boyce

Hrají: Domhnall Gleeson, Will Tilston, Alex Lawther, Margot Robbie,  Kelly Macdonald, Phoebe Waller-Bridge, Stephen Campbell Moore, , Nico Mirallegro, Geraldine Somerville, Bentley Kalu,Richard McCabe, Shaun Dingwall, Richard Dixon, Vicki Pepperdine

DVD vydal Bontonfilm: http://www.bontonfilm.cz

 

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip