Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Do větru

Filmová recenze: Do větru

4.4.2018 - redakce Babinet.cz

Do našich kin míří s plnou plachtou vpřed první česká boat movie!

Sofie Šustková, sama nadšená jachtařka, představuje, coby debutující režisérka a autorka námětu i scénáře, film Do větru. V hlavních rolích se představí Vladimír Polívka coby Honza a Jenovéfa Boková s Matyášem Řezníčkem v rolích sourozenců, Natálie a Matyáše, neboli Matyho.

Natálie s Matym jsou posádkou plachetnice, na níž se nalodí během letních prázdnin syn majitele plavidla Honza. Studující dokumentaristiku, Honza chce zamířit na ostrov Lesbos a natočit dokument o uprchlících.

Poněkud neobvyklé soužití dvou mužů a jedné ženy na spíše menší plachetnici začne postupně odkrývat nezdravý, téměř až intimní, vztah mezi sourozenci. Maty působí infantilně v již dospělém věku a utíká od pravidel, závazků a povinností běžného života. Natálie, jeho tišší a introvertní sestra, je ve vleku svého staršího bratra. Z počátku dělá dojem, že jí takový kočovný život na plachetnici vyhovuje. Nicméně střet se zcela normálním běžným klukem jako je Honza, začne více než cloumat s její relativní zónou komfortu. Chci se dále plavit jenom s bráchou? Chci si dále hrát na svobodný život bez závazků? Chci se dále stranit ostatních lidí? Chci být po zbytek života na útěku? Tyto a spousty dalších dotazů křižují stěžně malé plachetnice.

Evidentním tématem debutujícího snímku Sofie Šustkové je svoboda. Ostatně jachtění se se svobodou snoubí. Já a moje plachetnice. Já a vítr do mých plachet. Já a mraky nad mojí hlavou. Já a slunce nad hlavou. Já a slunce v duši? Zcela určitě ano, i když ne stále a nepřetržitě 24hodin denně sedm dní v týdnu. Jsem přece normální člověk!!

Do větru se zabývá aktuálním tématem mladé generace, který Sofie Šustková natočila na omezeném prostoru plachetnice v širém moři a na kouzelných ostrůvcích Severních Sporád.

Těžko říci, který z filmových hrdinů mě nejvíce zaujme. Každý z nich představuje archetyp ať už potlačené zralosti, podřízenosti či běžné normálnosti. Počáteční zamilovanost, kterou právě Natálie zažívá s Honzou, je pro ni ohromným zážitkem. O to větším, že ji vytrhuje ze sourozenecké rutiny. Rutinu sice občas přeruší hrou na své milované housle, ale jak sama říká, chybí jí řád. Nyní žije spíše "neřád". Co je lepší? Co je zdravější? Co je tzv. normální? Toť hluboké filozofické téma. Každý ať si odpoví dle svého vědomí a svědomí.

Film Do větru vede diváka k tak aktuálnímu tématu svobody, které řeší každý. Ať už mu je dvacet nebo několikrát tolik let. Ať už se jenom plachtí  a tím utíká před nudou běžného života nebo řeší čím svůj život občas okořenit a alespoň chvíli žít jako tygr a ne jako ovce. Přeji vám příjemný divácký zážitek. A hlavně dobrý vítr do vašich plachet!

ČR 2018

Milostné drama/ Boatmovie

Režie: Sofie Šustková

Námět a scénář: Sofie Šustková

Hrají: Honza: Vladimír Polívka, Natálie:  Jenovéfa Boková, Matyáš:  Matyáš Řezníček

Premiéra: 5. dubna 2018

Zdroj foto: 4press

Trailer:  https://www.youtube.com/watch?v=O8Xxs7EVIEA&feature=youtu.be

Napsala: Hana Kasalová

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip