Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Máří Magdalena

Filmová recenze: Máří Magdalena

25.3.2018 - redakce Babinet.cz

Marie Magdalská patří k velmi kontroverzním biblickým postavám. Prostitutka? Manželka Ježíše Krista? Jedna legenda říká to, jiná ono. Kdo vlastně byla, ví jen Bůh.

Australský režisér Garth Davis vstupuje do našich kin s novým filmem Máří Magdalena (Mary Magdalena), kde se ji snaží ukázat z lidské stránky. Pomocí filmového zpracování ji zbavuje mýtické slupky a dívá se na ni jako na ženu, která vybočuje svou odlišností. Ostatně kolik z nás zapadá do již daných rodinných či společenských vzorců? Kolik z nás chce kráčet po stopách svých rodičů? Kolik z nás chce jet ve schválených společenských kolejích a vzepřít se sám sobě? Marie Magdalská rozhodně ne. Byla by tím sama proti sobě. A tím pádem i proti všem ostatním.

Rooney Mara výtečně vystihuje tuto statečnou ženu, která se vzepřela tradiční roli žen její doby. Postavila se na odpor své vlastní rodině. Uznala, že "ďábel" v ní je již od doby jejího narození. Zároveň ví, že v ní je síla bezpodmínečné lásky. Lásky k sobě samé a lásky k druhým. Jaké to je ubližovat sám sobě nebo ubližovat sám sobě nenávistí a zlobou k druhému člověku či vnímat nenávist ve svém srdci? Marie Magdalena má sílu slova a pohledu, z něhož vyzařuje bezpodmínečná láska. Svým pohledem a slovem léčí nezahojené rány v duši a srdci. Je výjimečnou ženou. Ženou, která žije svůj potenciál.

Marie Magdalena se přidává ke skupině mužských poutníků, jež vede Ježíš. Joaquin Phoenix v roli charismatického vůdce, který za své poslání zaplatí tím nejcennějším.

Nový film Garthe Davise diváka sugestivně pohlcuje. Není třeba dlouhých dialogů, aby se divák ponořil do biblického příběhu Marie Magdalské a Ježíše Krista. Stačí málo a vše je řečeno. Vřele vám nový snímek Máří Magdalena doporučuji. Věřím, že její pohled a slova ve vás zůstanou otisknuta nejméně tak působivě jako ve mně.

Velká Británie, 2018

Žánr: historický / drama

Režie: Garth Davis

Hrají: Rooney Mara, Joaquin Phoenix, Chiwetel Ejiofor

Přístupnost: nevhodné pro děti do 12 let

V kinech od: 22. 3. 2018

Zdroj foto a trailer: http://www.cinemart.cz/filmy/?q=m%C3%A1%C5%99%C3%AD+magdalena

Napsala: Hana Kasalová

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip