Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak na to: Renovace lavičky

Jak na to: Renovace lavičky

17.3.2018 - redakce Babinet.cz

Máte na zahradě lavičku, která ztratila původní krásu, ale stále na ni rádi sedáváte? Nezbavujte se jí a raději jí dopřejte nový kabát.

 

 

 

 

 

Foto: lavička před renovací a produkty Bondex

U měkkých jehličnanů, ošetřených běžnými lazurami na dřevo, nejprve zbruste brusnou houbičkou povrch lavičky dohladka. Tím se odstraní staré nátěry i další nečistoty. Poté měděným kartáčem dočistěte povrch.  Exotické dřevo brousit nemusíte, protože impregnační olej na jeho povrchu nevytváří vrstvu. „Exotiku“ tak stačí pouze znovu napustit vrstvou oleje.

 

 

 

 

 

Pokud je lavička zašedlá, použijte regenerující čistič dřeva. Neřeďte ho a štětcem jej důkladně naneste na celý povrch. Čistič nechejte působit 10 až 15 minut.

Pak lavičku omyjte vlhkou houbičkou a na závěr ji celou opláchněte proudem vody, třeba ze zahradní hadice.

 

 

 

 

 

Jakmile dřevo vyschne, ošetřete ho ochranným olejem, který odpuzuje vodu a nečistoty. Povrch dřeva natírejte pečlivě po směru jeho vláken. Druhý nátěr proveďte po 24 hodinách. Pokud je lavička vystavena větší nepřízni počasí po celý rok, můžete přidat ještě třetí vrstvu. Nevsáklý olej setřete molitanovou houbičkou, aby se na lavičce nevytvořily nevzhledné mapy.

Natřít nábytek jednou po koupi a pak už se o něj nestarat, to jsou vyhozené peníze. Nátěry se vyplatí alespoň jednou ročně obnovovat, aby vám zahradní nábytek dlouho sloužil.

 

 

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip