Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Tlumočník

Filmová recenze: Tlumočník

15.3.2018 - redakce Babinet.cz

Slovenský režisér Martin Šulík přichází do kin se svým novým filmem Tlumočník. Pod čarou má uvedeno "Každá cesta má své tajemství". Ještě aby ne! Cesta je přece cíl, říkají moudří.

Jde o téma stále aktuální, týkající se pravdy o vlastní minulosti. Téma těžké, často velmi bolavé. Ostatně která rodina neskrývá ve skříních hned několik kostlivců? Když vypadne jeden, často se řítí jeden za druhým.

Hrdiny nového snímku Martina Šulíka jsou dva starší pánové, jeden ze Slovenska a druhý z Rakouska. Jejich osudy se propletli právě díky jejich otcům. Syn vraha se potkává se synem oběti. Který je na tom lépe? Bůh ví. Čert ví. Osud ví.

Postava Tlumočníka byla původně psána na tělo režisérovi a  herci Juraji Herzovi, který  se však 14 dní před natáčením musel ze zdravotních důvodů role vzdát. Režisérovi Martinovi Šulíkovi se podařilo získat pro Tlumočníka oskarového režiséra a herce Jiřího Menzela, kterému zdatně sekunduje přední rakouský herec Peter Simonischek.

Jiří Menzel přímo exceluje v roli Aliho - nudného asketického chlapíka, který je tak vzdálen radostem života  i zcela obyčejnému úsměvu a příjemnému chování!

Jeho "protihráčem" je příjemně bláznivý milovník života, žen, alkoholu a prostě všeho, co se zrovna nabízí. Černá a bílá. Den a noc. Plná sklenice versus prázdná sklenice. Nicméně oba dva mají jedno společné a tou je nedávná minulost. Jejich rodové kořeny je spojily a nyní je  provázejí.

Minulosti neutečeš. Dostihne tě, ať chceš či nechceš. A pak máš na výběr. Vezmeš plnou zodpovědnost za své rodiče a jejich činy, budeš trpět jako pes nebo uděláš tlustou čáru a začneš žít svůj život. Záleží jaký jsi typ člověka. Jsi spíše obětí či osobností? Rád se babráš v chybách a prohřešcích svých rodičů? Nebo chceš žít svoje a přitom svoje rodiče milovat a respektovat, ať už udělali cokoliv? Často není možné na tyto otázky odpovědět. Je zde spousta "ale" a "proto" , osud předhazuje to či ono a není jednoduché se rodinných kostlivců zbavit.

Tlumočník vás nutí k zamyšlení. Tragikomický příběh udržuje diváka celou dobu v pozornosti i uvědomění si, kde všude máme kostlivce a co s nimi hodláme udělat.

Přeji vám silný lidský a divácký zážitek.

Slovensko / Česko / Rakousko, 2018,

Drama / Komedie / Road movie

Režie: Martin Šulík

Scénář: Martin Šulík, Marek Leščák

Hrají: Jiří Menzel, Peter Simonischek, Zuzana Mauréry, Réka Derzsiová, Anna Rakovská, Eva "Evelyn" Kramerová, Attila Mokoš, Karol Šimon, Judita Hansman, Igor Hrabinský, Anita Szvrcsek

Premiéra: 15.3.2018

Zdroj foto a trailer: http://bioscop.cz/databaza/tlumocnik/

Napsala Hana Kasalová

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip