Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  8 nejčastějších mýtů o biostimulačním laseru: Jak je to doopravdy?

8 nejčastějších mýtů o biostimulačním laseru: Jak je to doopravdy?

13.3.2018 - redakce Babinet.cz

Jizva je vždy nepříjemnou vzpomínkou na úraz či operaci, na kterou bychom nejraději co nejdříve zapomněli a proto často přemýšlíme, jak hojení co nejvíce urychlit. Podívejte se na nejčastější mýty o ošetření biostimulačním laserem.

Mýtus č. 1. – Na ošetření si musím počkat

Největší mýtem je, že laserové ošetření není vhodné, dokud se jizva nezhojí. Ve skutečnosti je to přesně naopak, čím dřív s laserovým ošetřením začnete, tím větší šanci na zhojení jizvy máte. Hojení jizev totiž probíhá v pěti stádiích s tím, že biostimulační laser nejvíce pomáhá ve třetí fázi, harmonizací kolagenních vláken a podporou tvorby elastinových vláken ve čtvrté fázi – zjizvené místo je díky tomu měkčí a pružnější. Proto nečekejte a vydejte se lékaři ihned potom, co jizva přestane mokvat.

1-latenční (klidová): vznik sraženin, počátek hojicího procesu (desítky minut)

2-exsudační: odlučování poškozených buněk (až desítky hodin).

3-proliferační:  tvorba nových krevních vlásečnic, dozrávání kolagenních vláken (3. - 12. den)

4-regenerační: zrychlení produkce kolagenních vláken, v jizvách se tvoří vlákna elastinová jen v malém množství (několik týdnů).

5-maturační (zrající): přizpůsobení buněk pevnosti a pohyblivosti okolní tkáně, prokrvení a vyrovnání úrovně povrchu (tři roky).

Mýtus č. 2. – Pokožka se nesmí ozařovat v létě

Tento mýtus vznikl popletením více typů laseru. U výkonových laserů platí, že paprsek ničí i kožní buňky, které produkují melanin, což může vést k poruše pigmentace. Pro biostimulační laser to ale neplatí. Funguje totiž na principu studeného paprsku, který kůži nepoškozuje a může se používat i v létě – naopak, ošetření před létem, nebo v létě snižuje riziko pigmentace.

Mýtus č. 3 – Laser na staré jizvy nefunguje

Biostimulační laser je nejúčinnější, pokud se používá co nejdříve, nejpozději tři roky od vzniku jizvy. U starších jizev funguje s menší spolehlivostí, ale představuje alternativu, kterou je vhodné vyzkoušet, zvlášť pokud již ostatní metody selhaly. Není výjimkou, že laser pomůže i jizvám, které jsou staré třeba 17 let.

Mýtus č. 4. – Laser krátce po operaci škodí

Často se vyskytuje mýtus, že biostimulační laser není možné využít brzy po operaci, protože by mohl urychlit hojení a jizvu naopak zhoršit. To ale není pravda, laser není radioaktivní záření, které by vyvolalo neřízeně rychlé množení v buněčné struktuře. Laser naopak zvyšuje uspořádanost ozářených buněk, zrychlí hojení a zabrání vzniku zvýšených jizev.

Mýtus č. 5. – Ošetření laserem bolí jako popáleniny

Tento mýtus už se naštěstí téměř podařilo vyvrátit. Ošetření biostimulačním laserem vůbec nebolí a navíc nezpůsobuje žádné poškození tkáně.

Mýtus č. 6. – Po ošetření laserem nemohu do společnosti

Po ošetření sice může být vaše pokožka jemně narůžovělá, to ale zmizí do 10 minut, takže do společnosti samozřejmě můžete. Moderní biostimulační lasery způsobují krátkodobé rozšíření krevních vlásečnic, aby byla pokožka během zákroku dostatečně zásobována živinami a kyslíkem. Po ošetření se zase vrátí do normálu.

Mýtus č. 7. – Na laser nemůžu, protože beru antibiotika

Některá antibiotika tetracyklinové řady zvyšují citlivost vůči ultrafialovému záření, proto se při jejich užívání nedoporučuje návštěva solárií či ošetření IPL přístroji. U biostimulačního laseru však žádné riziko nehrozí, protože jeho barva (infračervená, červená a zelená) se nachází na druhé straně barevného spektra a s antibiotiky nereaguje.

Mýtus č. 8. – Laser se nesmí používat na oční víčka

Platí, že oční sítnice nesmí přijít do kontaktu s laserem. Pro ošetřování očního okolí však existují speciální laserové sondy, například Lasocare Argentum, se kterou je pod vhodným úhlem možné ozařovat oční víčko bez rizika.

Zajímají vás laserové zákroky? Podívejte se na Centrum zdraví Vinohrady, které s námi spolupracovalo na tvorbě tohoto článku.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz