Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Jak vybrat správný řetízek?

Jak vybrat správný řetízek?

27.2.2018 - redakce Babinet.cz

Řetízky patří k velmi oblíbeným šperkům jak u žen, tak i u mužů. Často k nim mívají jejich nositelé citový vztah, díky rodinnému dědictví, nebo z důvodu darování od blízké osoby. Poradíme vám, na co si dát pozor při výběru toho pravého řetízku.

Kdo bude řetízek nosit?

Pokud jde o muže, je dobré volit silné až masivní řetízky,které podtrhnou jejich mužnost. Pro ženy štíhlé postavy jsou velmi vhodné jemné řetízky. Naopak ženy s plnějšími tvary by měly nosit o něco silnější, které v dekoltu lépe vyniknou. Vybíráte-li řetízek pro dítě, vždy volte jemné a pevné typy řetízků. Na trhu nalezneme množství kvalitně zpracovaných řetízků, které jsou jemné, ale zároveň dobře drží.

Vhodný materiál

Cenově nejdostupnější jsou jistě stříbrné řetízky, které mají krásný kovový lesk. U stříbra dochází k oxidaci, kdy šperk zčerná. Proto je užívána povrchová úprava rhodiem, která černání zabraňuje. Pro výrobu šperků se používá stříbro o ryzosti 925/1000, což znamená, že do slitiny bylo použito 92,5 % ryzího stříbra.

Dále můžete volit řetízky ze zlata, které mají nejen cennou hodnotu, ale jsou i nádherným klenotem ve vaší šperkovnici. Nejpoužívanější je 14karátové zlato o ryzosti 585/1000. Můžeme se ale setkat s ryzostí nižší.

Žluté zlato symbolizuje určitý luxus a bohatství. Zlaté řetízky jsou elegantní a je tedy možné je nosit každý den, ale i ke společenským šatům.

Velmi moderní a oblíbené je bílé zlato. Řetízky z bílého zlata jsou stále více žádané, ať už pro svůj krásný lesk, nebo kvalitu. Nepotřebují žádnou velkou údržbu a hodí se snad k jakémukoliv oblečení.

Důležitá je délka

Řetízek by měl vždy dobře sedět. Nesmí se zařezávat, aby nedošlo k nechtěnému poranění, nebo podráždění kůže. Pokud si nejste jistí, vždy je lepší pořídit delší řetízek a popřípadě ho nechat zkrátit.

Jak už bylo zmíněno na začátku, pro muže se hodí řetízky silné a nejčastěji nošené samostatně bez přívěsků. Doporučovaná délka pánského řetízku je 50 - 60 cm.

Pro dámy začíná délka řetízku na 40 cm a obvykle končí na 50 cm. Ovšem záleží také na vkusu konkrétní ženy. Stále častěji se u žen setkáváme s módním trendem pro speciální typy přívěsků, kdy řetízek dosahuje až 80 cm a přívěsek je tak posazen téměř na břiše.

Myslíme-li i na vaše drobečky při výběru řetízku, k dostání v dětské velikosti jsou řetízky o délce 36 - 38 cm.

Jaký typ řetízku zvolíte?

Na závěr už jen zbývá vybrat si z několika typů řetízků, které jsou k dostání v každém dobrém zlatnictví. Velmi originálním kouskem je dozajista tzv. královský řetízek (královská vazba řetízku). Mezi další oblíbené typy řetízku patří typ anker, pancr nebo figaro. Je už jen na vkusu každého z vás, jakým směrem se rozhodnete ubírat.

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip