Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Vnitřní slunce

Filmová recenze: Vnitřní slunce

15.2.2018 - redakce Babinet.cz

Pořád samé slzy, nespokojenost, fňukání a to pořád dokola. Holka zlatá! Když už s tím míníš skončit? Tyto otázky se nabízí při sledování nového snímku Vnitřní slunce (Un beau soleil intérieur) od francouzské režisérky Claire Denis, v němž exceluje Juliette Binoche.

Hraje rozvedenou umělkyni Juliette, hledající životní lásku. Časem opravdu neplýtvá. Jakmile se okolo ní nějaký muž ochomýtne, na Juliette se jenom zlehka usměje, již ho osamělá Julietta má. Aniž by chtěla. Má kouzlo ženy, která svým způsobem trpí či netrpí, je šťastná či zrovna nešťastná, smějící se či zrovna plačící. Její kouzlo spočívá právě v její nevyrovnanosti, která v mužích vyvolává potřebu ji ochráňovat.

Dialogy s nápadníky občas připomínají šarvátky mezi kočkou a myší nebo žábou a myší, chcete- li. Prostě je v tom všem dokonalý guláš. A chudák Juliette z toho pak roní slzy a vzlyká na celé filmové plátno. Nicméně krátce po osušení vodopádu slz jako z fontány přišustí další muž a Juliette je opět svěží a krásná, i když trocha smutku a melancholie a celkové životní, možná i celoživotní deprese jí kouká z očí. A je zjevná z každého jejího projevu. Občas jí rupnou nervy a chová se jako největší hulvát. A pro její slabosti ji všichni milují a ochraňují, vyrvál přežijí, stejně tak Juliette se oklepe a život jde dál. Haleluja!

Film velmi příjemně či velmi otravně, myšleno podle divákových sympatií či nesympatií k osamělé zoufalé ženě, graduje. Hotová třešnička na dortu čeká na diváka krátce před koncem. Respektive třešeň jako hrom v podání výborného Gérarda Depardieu. Už jenom kvůli němu a jeho poselství vůči ženě v emocionálním rozkladu musíte film vidět. Opakuji, musíte ho vidět! Jeho projev působí jako ten nejlahodnější a nejtučnější čokoládový dort, který slupnete jako malinu a budete mít hned chuť na další. Jeho projev je neskutečně osvěžující, osvobozující, čerstvý a ryze upřímný. Jeho projev si vnímavý divák hned zamiluje a nervově labilní Juliette začne držet palce k novému začátku.

Přeji vám silný divácký zážitek v sedačce vašeho oblíbeného kina. Vnitřní slunce ostatně potřebuje každý z nás jako sůl!

Vnitřní slunce /Un beau soleil intérieur/

Žánr: drama

Země Francie 2017

Režie:  Claire Denis

Hrají:  Juliette Binoche, Gérard Depardieu, Valeria Bruni Tedeschi, Nicolas Duvauchelle, Claire Tran

Přístupnost  do 12 let nevhodný

Premiéra 22.2.2018

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=O_hOcDe5wLo&app=desktop

Zdroj foto: http://artcam.cz/vnitrni-slunce/

Napsala: Hana Kasalová

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip